Csúcsra járatott gyümölcspárlatok: az Erdélyi Pálinka Lovagrend tagjai új módszerekre oktatják a kisgazdákat

Csúcsra járatott gyümölcspárlatok: az Erdélyi Pálinka Lovagrend tagjai új módszerekre oktatják a kisgazdákat

Hordókban álló cefre. Jó gyümölcsből lesz a jó pálinka

Fotó: Veres Nándor

Kedvez az idei esztendő a pálinkafőzőknek. A legtöbb gyümölcsből – a legkeresettebb alapanyagnak számító szilvából is – az átlagosnál jobb a termés. A marossárpataki Antalfi Zoltán pálinkafőzdéjében megállás nélkül üzemelnek az üstök, díjnyertes pálinkáit pedig az egész országban forgalmazza.

Makkay József

2020. október 25., 08:162020. október 25., 08:16

2020. október 25., 08:202020. október 25., 08:20

Nagy a sürgés-forgás Antalfi Zoltán marossárpataki pálinkafőzőjében. 2020 karácsonyáig szinte órapontossággal vannak betervezve a bérfőzésre érkező gazdák, miközben a saját pálinkatermeléséből és forgalmazásából híressé vált családi vállalkozás a cég égisze alatt piacra dobott gyümölcspárlatait is itt készíti. Az előre lefoglalt időpontok annyira sűrűn sorakoznak a cégvezető füzetében, hogy az idei évre új jelentkezőket már nem tud fogadni. Közben folyamatosan telefonálnak új érdeklődők is, hiszen

2020 jó gyümölcstermő és -érlelő évnek számít: Erdély legtöbb régiójában bőséges volt a szilvatermés, de az alma és a körte betakarítása is jó hozamokat ígér. A rengeteg gyümölcs elsősorban a kifőzésre váró cefrés hordókban mutatkozik meg.

Miközben az üstök körüli sürgést-forgást szemrevételezem, vendéglátómnak magyarországi tapasztalataimat mesélem el. Amerre korábban jártam, a kisebb pálinkafőző vállalkozásokban mindenhol vigyáztak a cefrébe kerülő gyümölcs minőségére. A gyümölcsöt előbb kiválogatják – a rossz, rothadt részeket eltávolítják –, az alapanyagot megmossák, és utána darálják vagy zúzzák a hordókba. Erdélyi tapasztalataim azonban felemásak: sok helyen a rothadt, földdel és egyéb anyagokkal szennyezett gyümölcs válogatás nélkül kerül a cefrébe.

Antalfi Zoltán bólogat, hogy ilyen tapasztalatai bőven akadnak, de jó jelnek tartja, hogy az utóbbi években nálunk is jó irányba mozdult el a pálinkafőzés.

Idézet
Ezt abból tudom lemérni, hogy a főzni való cefrével hozzám érkező gazdáknak mindig kielemzem a párlatát. Elmagyarázom, hogy legközelebb mire vigyázzon, hogyan készítse a cefrét, hogy mellékízektől mentes, jó minőségű pálinkája legyen. A többség meghallgatja a tanácsokat, és már egy év múlva is látványos javulást tapasztalok”

– magyarázza a pálinkafőző szakember.

Szűkebb körű pálinkakóstolók

Az Erdélyi Pálinka Lovagrendnek jelenleg 17 tagja van Székelyföld három megyéjéből. A szakterület legjelentősebb erdélyi magyar szakmai szervezetének elnöke, Antalfi Zoltán arról tájékoztat, hogy a maguk során ugyanezt a felvilágosító munkát végzik el szűkebb közösségeikben a lovagrend többi tagjai is.

Gyakoriak a tíz-húsz termelőt megmozgató kisebb találkozók, ahol a részvevők kiértékelik egymás párlatát. A hozzáértő gazdák elmondják véleményüket, hogy melyik pálinkának mi a hibája, milyen az ízvilága, mennyire érződnek rajta a gyümölcsillatok, illetve milyen rossz lépéseket kell kiküszöbölni ahhoz, hogy legközelebb jobb eredményt érjenek el. A helyi tapasztalatcserék és a megyei vagy régiós szakmai fórumok éreztetik pozitív hatásukat.

Tavaly is több értékes kitüntetést sikerült elhozni magyarországi versenyekről Erdélybe.

Galéria

A gazdák számára fontos szakmai fejlődés a kiértékelt pálinkakóstoló

Antalfi szerint az idei járvány keresztülhúzta a versenyek szervezését. Szakmai megmérettetésre egyetlen alkalommal, februárban mehettek ki a kelet-magyarországi Orosházára. A legutóbbi, szeptemberi Kárpát-medencei versenyre – amit a Nemzeti Összetartozás Évének égisze alatt szerveztek – már nem sikerült kijutni Erdélyből. Itthon azonban gőzerővel folyik a munka, és ha szűkebb körben is, de a lovagrend égisze alatt továbbra is szerveznek kisebb létszámú szakmai találkozókat.

Pálinka helyett palynka

Az uniós jogrenddel harmonizált romániai jogszabályok lehetővé teszik, hogy saját használatra a gazdák 50 liter pálinkát tudjanak kifőzni kedvezményes áron: literenként a jövedéki adó mintegy felét, azaz hét lej körüli összeget kell kifizetniük, plusz a pálinkafőzés szolgáltatásának az árát. A rengeteg pálinkafőző kisgazda ellenére a kereskedelembe nehéz bekerülni, hiszen a sok adminisztratív előírás miatt a hivatalos forgalmazás cégeknek is nehéz feladat.

A „Marossárpataki kisüsti pálinka” név alatt piacra dobott termék ezeken az akadályokon már túljutott, így különböző román és magyar nyelvű megnevezések alatt Bukaresttől Máramarosszigetig megvásárolhatók. Többek között Székelyföldön is, góbé termékként. Antalfi szerint

a hazai kereskedelembe bekerülni nem volt könnyű folyamat, hiszen a Magyarország által levédett pálinka név mindenhol, így Erdélyben is érvényes.

Az uniós előírások szerint elvileg csak Magyarországon előállított és ottani zárjeggyel ellátott rövidital forgalmazható ilyen névvel a kereskedelemben. Ezt az akadályt Antalfi cége úgy tudta sikerrel venni, hogy a bukaresti Márkavédelmi Hivatalban a pálinka szót kissé módosítva, magyar ékezet nélkül, palynka név alatt jegyeztette be. A magyar hatóság nem fellebezett, így Erdélyben is kapható a módosított nevű, de minőségében és aromájában a magyarországival megegyező gyümölcspárlat. A legtöbb romániai termelő a különböző gyümölcsökből készült pálinkáját „rachiu” néven forgalmazza, vagy termékeik cujkaként kerülnek az üzletek polcaira. Az érvényes romániai jogszabály szerint a cujkát kizárólag szilvából lehet készíteni.

Idézet
A romániai piacon mindig elkel a jó minőségű pálinka. Nagy választék, különösebb konkurencia nincs.

Külföldre nem exportálunk, de nem is lenne értelme, hiszen amennyit termelünk, arra felvevőpiacot jelentenek a hazai üzletek. Importtól nem kell tartanunk, mert a Magyarországról vagy más országokból beérkező, pálinka típusú gyümölcspárlatok többe kerülnek a hazai felhozatalnál, így lépéselőnyben vagyunk” – magyarázza vendéglátóm.

Galéria

Pálinkafőzde. A lecsorgó kisüsti Erdély-szerte népszerű ital

Fotó: Veres Nándor

A gyümölcsillatú párlat

Antalfi Zoltán jó irányú erdélyi változásnak tartja a párlatok erősségének fokozatos csökkenését is.

A szakember szerint a pálinka ízvilága csak ötven alkoholfok alatti tartományban élvezhető.

A marossárpataki családi vállalkozás legtöbb gyümölcspárlatát 48 fokon palackozza, de van ennél jóval enyhébb röviditaluk is. Az 52–54 fokosra eresztett, erős pálinkák Erdély-szerte elterjedtek, és a lassú változás a szakemberek jótékony munkájának tudható be.

Pálinkakóstolókon elsősorban a gyümölcsös ízek megjelenése a perdöntő: jó pálinkánál a fogyasztónak érzékelnie kell a szilva, az alma, a körte, a barack vagy az erdei gyümölcsök jellegzetes zamatvilágát. Ez túl magas alkoholfoknál eltűnik, a pálinka pedig éget. A lovagrend vezetője szerint a kulturált pálinkafogyasztást a kellemes gyümölcsös ízvilág teszi lehetővé.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot október 21-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba