Casiadi-Bakó Soma átveszi a szövetség képviselőitől a legjobb játékosnak járó díjat
Fotó: Pinti Attila
Idén az FK Csíkszereda nyerte az U19-es labdarúgó Elit Liga döntőjét. A papírformát felborító székelyföldi együttes tagjai közül a döntő legjobb játékosának Casiadi-Bakó Somát választották. A tehetséges, román és magyar állampolgársággal rendelkező korosztályos válogatott középpályás 2002. február 13-án született Csíkszeredában. A fiatal labdarúgó az érettségi lázában volt az elmúlt napokban, de szívesen válaszolt kérdéseinkre.
2021. július 03., 13:042021. július 03., 13:04
– Tudomásunk szerint több sportágat is kipróbált. Hogyan ismerkedett meg a sporttal, melyek voltak az első gyerekkori élményei a sportolással kapcsolatban, mikortól jár rendszeres futballedzésekre?
– Amikor kicsi voltam, a szüleim több lehetőséget is felkínáltak a sport terén, hogy kipróbálhassam, mit is szeretek igazán. Már egészen korán megtanultam sízni, snowboardozni, úszni, de végül a tenisz mellett tettem le a voksomat. Ötéves koromban adtak először teniszütőt a kezembe, amely aztán annyira megtetszett, hogy évekig versenyszinten játszottam. Időközben édesapám beíratott focizni, így sokáig párhuzamosan űztem ezt a két sportot.
Végül a habitusomból adódóan a csapatsport mellett döntöttem, amelyben nagy szerepe volt edzőmnek, Bajkó Barnának is. Ő volt az, aki megszerettette velem a labdarúgást.
– Idén az U19-es Elit Liga döntője után a finálé legjobb játékosának járó díjat vehette át. Voltak hasonló elismerései korábban? Mit jelent önnek ez a díj, mire kötelezi?
– Korábban csak kétszer sikerült egyéni díjat szereznem, 2014-ben és 2016-ban, éppen ezért az idei cím eddigi futballkarrierem legkiemelkedőbb eredményeként könyvelhető el. Természetesen tudatában vagyok, hogy ezt a sikert kellő alázattal és visszafogottsággal kell kezelnem, és azzal is számolok, hogy a továbbiakban az elvárások egyre nagyobbak lesznek. De ez engem még több munkára és fegyelemre ösztönöz.
Casiadi-Bakó és Alexi Pitu (Viitorul) párharca
Fotó: Pinti Attila
– Eddigi ígéretes karrierje során volt egy törés, egy pont, amikor abba akarta hagyni a minőségi sportot. Hogyan sikerült túltennie magát ezen az időszakon?
– Tavaly, 2020 őszén elkezdődött a korosztályos és a 2. ligás bajnokság. Mindkét csapatban teljesítenem kellett és időközben a továbbtanulás gondolata is foglalkoztatott. Ekkor jutottam arra a pontra, amikor úgy éreztem, hogy túl nagy teher számomra mindhárom helyen helytállni, ezért félbehagytam a focit. Jó volt egy kicsit fellélegezni, de mégis maradt bennem némi hiányérzet.
– Nagy lépésnek számít az ifjúsági korosztályból átlépni a felnőttek közé. Nagyszerű bizonyítvány, hogy a 2002-es korosztály egyik legtehetségesebb romániai játékosa. Kiknek köszönhető, hogy felfedezték, illetve egyengették eddigi labdarúgó-pályafutását?
– Azt, hogy eddig eljutottam, elsősorban gyerekkori és ifjúsági edzőimnek, Albu Lászlónak, Bajkó Barnának, Ilyés Róbertnek és Dusinszki Zoltánnak köszönhetem. A legnagyobb bizalmat a felnőtt csapat edzője, Valentin Suciu szavazta nekem, aki számos lehetőséget biztosított, hogy a felnőtt csapatban is megmutathassam a tehetségemet. A szüleim támogatása és biztatása is óriási szerepet játszott a labdarúgó-pályafutásom egyengetésében.
– Kiváló technika, helyzetfelismerés és gyors döntések meghozatala mellett – egyebek közt – tökéletes erőnlétet követel a középpályás poszt. Miben kellene fejlődnie, és kik azok az ön posztján játszó középpályások, akiknek a játékát figyeli?
– Kevin De Bruyne játékstílusa áll a legközelebb hozzám, tetszik a játékfelfogása, pontos átadásai, valamint a sikert hozó góljai. Fejlesztenem kell a fejjátékomat és a fizikai erőnlétemet.
Fotó: Pinti Attila
– Két nagy vizsga várt önre 2021-ben: az U19-es Elit Liga döntője és az érettségi. A futballvizsga kitűnőre sikerült, reméljük, a Márton Áron Gimnáziumban sikeresen érettségizők listáján is előkelő helyet foglal majd el. Milyen tervei vannak őszre a futballban? Hol szeretné folytatni tanulmányait?
– A Futball Klub Csíkszereda felnőtt csapatában fogom folytatni a labdarúgást.
Tanulmányaimat a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karán szeretném folytatni.
Kikből lesz majd futballista?
Érdemes megőrizni az utókornak a következő csapatnévsort. Az FK Csíkszereda színeben 2021-ben országos bajnoki címet nyert csapat összeállítását, amellyel a székelyföldi együttes a Mogoșoaián megrendezett döntőben Bogdan Rotar és Botorok János góljaival 2–1-re győzte le az FC Viitorul együttesét. A döntőben pályára lépett csapat: Albert Hunor – Vereguț Dániel, Gergely Botond, Casiadi-Bakó Soma, Suciu Tóni (Finna László, 80.), Szabó Andor, Szondi Botond (Lázár Kristóf, 75.), Barabás Máriusz (Omar El-Sawy, 90.), Bujdosó Szilárd, Bogdan Rotar (Botorok János, 68.), Baga Szabolcs. A döntőn a játékvezetői lapra felírt további játékosok: Karácsony Márk (kapus), Hadnagy Tamás, Ketesdi Nimród, Rácz Barna és Szakács Szilárd.
Az FK Csíkszereda honlapja szerint az U19-es keret további tagjai: Veres Róbert, Szász Lehel, Harangozó Erik, Csala Róbert, Pálhegyi Andor, Albu Attila, Fischer Tamás és Incze Zsombor. Stáb: Demény Norbert (vezetőedző), Zöld Péter (másodedző), Antal Szilamér (erőnléti edző), Tiberiu Lung és Nagy Barna (kapusedzők), dr. Bachner István (orvos), Gaál Angyal (fizioterapeuta), Cseke Szilárd (csapatmenedzser), Dusinszki Zoltán (a Székelyföld Labdarúgó Akadémia technikai igazgatója), Szondy Zoltán (klubelnök).
Szintén ennek a generációnak a tagja a 2019-ig a Székelyföld Labdarúgó Akadémián fejlődő, az FK Csíkszeredától induló, jelenleg a Puskás Akadémia színeiben a magyar felnőtt élvonalában futballozó Marius Corbu.
Mióta van ifjúsági BL?
A 2021–2022-es szezonban Romániát az FK Csíkszereda, Magyarországot pedig az MTK képviselheti az ifjúsági BL-ben, hivatalosan az UEFA Ifjúsági Ligában, ahol a Bajnokok Ligájában főtáblás klubok utánpótlás-csapataihoz az UEFA-együttható alapján megállapított 32 legjobb országos bajnok csatlakozhat. A 2013 óta zajló sorozat eddigi legsikeresebb csapatai két-két győzelemmel a Chelsea és a Barcelona, címvédő pedig a Real Madrid.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot június 29-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!