Nagy igény van napelemekre. Mintegy 25 000 család várja, hogy a Környezetvédelmi Alap másfél év után kihirdesse a pályázat eredményét
Fotó: Veres Nándor
Játszanak a bukaresti hatóságok a Zöld Ház programra lehívott európai uniós pénzekkel a Greenpeace Románia környezetvédelmi szervezet szerint, hiszen másfél év után egyetlen szerződést sem kötöttek meg, miközben 13 millió eurót elpazaroltak lebonyolításra. A lapunk által megkeresett szakember is úgy látja, tipikusan romániai módon zajlik a program tervezése, előkészítése és lebonyolítása.
2020. január 28., 18:332020. január 28., 18:33
A Környezetvédelmi Alap (AFM) Zöld Ház programja eddig egyetlen polgárt sem segített, hogy tiszta forrásból energiát állítson elő: bár a programot először 2018 nyarán hirdették meg, másfél év alatt egyetlen fotovoltaikus rendszert sem szereltek fel – irányítja rá a figyelmet a visszás állapotokra közleményében a Greenpeace Románia. A természetvédelmi szervezet kikérte a programra vonatkozó adatokat a hatóságtól, valamint a fejlesztési minisztériumtól, és kiderült,
– számolták ki a környezetvédő szervezet munkatársai. Emlékeztetnek, hogy országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a támogatást, ennyi pályázati iratcsomót tudtak a jóváhagyott kivitelezőcégek feltölteni.
„A kedvezményezettek másfél éve várják, hogy hozzájussanak a finanszírozáshoz. Közben a programot felőrli az ígérgetés, a halogatás, sőt a csalás gyanúja, és sajnos közben nem történik valós előrelépés. Meglepőnek és megalapozatlanul nagynak tartjuk a projekt működtetési költségeit, figyelembe véve a gyenge eredményeket. A Környezetvédelmi Alapnak magyarázatokat kell adnia ezekre a kiadásokra, és el kell számolnia az eddigi megvalósításokkal” – szögezte le Marian Mândru, a Greenpeace Románia kampánykoordinátora. Emlékeztetett, hogy a Zöld Ház programra összesen 113 millió euró uniós forrást hívtak le, ebből 27 ezer rendszer telepítését finanszíroznák.
– fogalmazta meg aggályait a zöldszervezet szakembere.
Hanyag munka. Továbbra sem tudni, kik és mikor szerelhetik fel a támogatott napelemeket
Fotó: Pixabay.com
Hónapok óta nem kaptak semmilyen hivatalos értesítést a Zöld Ház programról – erősítette meg tegnap a Krónika megkeresésére András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója. Mint részletezte, a jóváhagyott kivitelezők egymással tartják a kapcsolatot, ám ezekben az üzenetváltásokban általában a csalódottságnak adnak hangot. A hatósághoz intézett kérdéseikre olyan válaszokat kapnak, hogy „dolgoznak az elbírálásokon”. András Lehel felidézte, hogy
A szakember azt mondja, arra hivatkoznak, hogy az országos költségvetést ugyan jóváhagyták, de még le kell osztani büdzsét a Környezetvédelmi Alapnak, és külön erre a programra.
További felháborodásra ad okot, hogy állítólag nem lesz helyreigazítási lehetőség, ha egy pályázati iratcsomóban formai hibákat találnak, tehát egy vessző elmaradása miatt is elutasíthatják. „Mi a legjobb tudásunk és tapasztalatunk szerint készítettük elő a dokumentumokat, de így sincs garancia arra, hogy mindegyik feltöltött iratcsomót pozitívan elbírálják” – fogalmazott a cégvezető. Hozzátette, jelenleg várakozó álláspontra helyezkedtek, nem kérik az áramszolgáltatótól a visszatáplálási engedélyeket. „Rengeteg energiát belefektettünk a pályázati iratcsomók előkészítésébe, feltöltésébe, ám keserű szájízzel maradtunk. Most már nem iszunk előre a medve bőrére, hiszen kétséges, hogy mikor lesz ebből valami, vagy megvalósul-e egyáltalán” – mondta András Lehel. Meglátása szerint a hatóságnál tipikusan romániai módon zajlik a program tervezése, előkészítése, lebonyolítása, bő másfél év után még egyetlen szerződést sem kötöttek meg.
Mint ismeretes, legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívható le, 10 százalék önrészt kérnek a legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárlására és felszerelésére.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!