Nagy igény van napelemekre. Mintegy 25 000 család várja, hogy a Környezetvédelmi Alap másfél év után kihirdesse a pályázat eredményét
Fotó: Veres Nándor
Játszanak a bukaresti hatóságok a Zöld Ház programra lehívott európai uniós pénzekkel a Greenpeace Románia környezetvédelmi szervezet szerint, hiszen másfél év után egyetlen szerződést sem kötöttek meg, miközben 13 millió eurót elpazaroltak lebonyolításra. A lapunk által megkeresett szakember is úgy látja, tipikusan romániai módon zajlik a program tervezése, előkészítése és lebonyolítása.
2020. január 28., 18:332020. január 28., 18:33
A Környezetvédelmi Alap (AFM) Zöld Ház programja eddig egyetlen polgárt sem segített, hogy tiszta forrásból energiát állítson elő: bár a programot először 2018 nyarán hirdették meg, másfél év alatt egyetlen fotovoltaikus rendszert sem szereltek fel – irányítja rá a figyelmet a visszás állapotokra közleményében a Greenpeace Románia. A természetvédelmi szervezet kikérte a programra vonatkozó adatokat a hatóságtól, valamint a fejlesztési minisztériumtól, és kiderült,
– számolták ki a környezetvédő szervezet munkatársai. Emlékeztetnek, hogy országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a támogatást, ennyi pályázati iratcsomót tudtak a jóváhagyott kivitelezőcégek feltölteni.
„A kedvezményezettek másfél éve várják, hogy hozzájussanak a finanszírozáshoz. Közben a programot felőrli az ígérgetés, a halogatás, sőt a csalás gyanúja, és sajnos közben nem történik valós előrelépés. Meglepőnek és megalapozatlanul nagynak tartjuk a projekt működtetési költségeit, figyelembe véve a gyenge eredményeket. A Környezetvédelmi Alapnak magyarázatokat kell adnia ezekre a kiadásokra, és el kell számolnia az eddigi megvalósításokkal” – szögezte le Marian Mândru, a Greenpeace Románia kampánykoordinátora. Emlékeztetett, hogy a Zöld Ház programra összesen 113 millió euró uniós forrást hívtak le, ebből 27 ezer rendszer telepítését finanszíroznák.
– fogalmazta meg aggályait a zöldszervezet szakembere.
Hanyag munka. Továbbra sem tudni, kik és mikor szerelhetik fel a támogatott napelemeket
Fotó: Pixabay.com
Hónapok óta nem kaptak semmilyen hivatalos értesítést a Zöld Ház programról – erősítette meg tegnap a Krónika megkeresésére András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója. Mint részletezte, a jóváhagyott kivitelezők egymással tartják a kapcsolatot, ám ezekben az üzenetváltásokban általában a csalódottságnak adnak hangot. A hatósághoz intézett kérdéseikre olyan válaszokat kapnak, hogy „dolgoznak az elbírálásokon”. András Lehel felidézte, hogy
A szakember azt mondja, arra hivatkoznak, hogy az országos költségvetést ugyan jóváhagyták, de még le kell osztani büdzsét a Környezetvédelmi Alapnak, és külön erre a programra.
További felháborodásra ad okot, hogy állítólag nem lesz helyreigazítási lehetőség, ha egy pályázati iratcsomóban formai hibákat találnak, tehát egy vessző elmaradása miatt is elutasíthatják. „Mi a legjobb tudásunk és tapasztalatunk szerint készítettük elő a dokumentumokat, de így sincs garancia arra, hogy mindegyik feltöltött iratcsomót pozitívan elbírálják” – fogalmazott a cégvezető. Hozzátette, jelenleg várakozó álláspontra helyezkedtek, nem kérik az áramszolgáltatótól a visszatáplálási engedélyeket. „Rengeteg energiát belefektettünk a pályázati iratcsomók előkészítésébe, feltöltésébe, ám keserű szájízzel maradtunk. Most már nem iszunk előre a medve bőrére, hiszen kétséges, hogy mikor lesz ebből valami, vagy megvalósul-e egyáltalán” – mondta András Lehel. Meglátása szerint a hatóságnál tipikusan romániai módon zajlik a program tervezése, előkészítése, lebonyolítása, bő másfél év után még egyetlen szerződést sem kötöttek meg.
Mint ismeretes, legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívható le, 10 százalék önrészt kérnek a legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárlására és felszerelésére.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!