Zakariás Zoltán szerint a román választási rendszer megreformálásával lehetne kiszűrni a székelyhídi választások utáni ,,emberi beavatkozás" esetét is
Fotó: Makkay József
A június 9-ei helyhatósági és európai parlamenti választások kiértékeléséről tartott sajtótájékoztatót Kolozsváron Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke. A kisebbik magyar párt 30 400 szavazatot gyűjtött be a helyi tanácsosi listákon, ősztől összesen 171 önkormányzati képviselője lesz a községi és városi tanácsokban Erdélyben.
2024. július 01., 14:262024. július 01., 14:26
2024. július 01., 19:542024. július 01., 19:54
Felvezetőjében Zakariás Zoltán számba vette az RMDSZ-szel kötött választási megállapodást, amely kitér az idén sorra kerülő valamennyi választásra. „A keretmegállapodás egy méltányos megegyezés, amelyben a felek elismerik egymás szervezeti függetlenségét, és demokratikus értékként tekintenek a politikai pluralizmusra. Ez egy hosszútávú együttműködés alapját képezi, hiszen érdekképviseletként sokkal hosszabb a békeidőben történő együttműködés, mint a választási kampányok időszakában” – foglalta össze a két alakulat között létrejött megállapodást az EMSZ elnöke.
A pártelnök elismerte, hogy a szavazási környezet nem volt „baráti”, az EP- és a helyhatósági kampány ,,egymásra folyt”, ami hátrányosan érintette a kisebbik magyar párt választási eredményeit: az EP-kampány erőteljesebb választási üzenetei miatt többen szavaztak az RMDSZ-re. Bár megőrizték a 2020-as szavazatszámukat, a magasabb részvétel miatt ez idén kevesebb helyi és megyei tanácsosi mandátumot jelentett.
Az Erdélyi Magyar Szövetség Erdély és a Partium 100 településén állított helyi tanácsosi listát, amelyekre összesen 30 400 szavazatot kapott, ez 171 tanácsosi helyet jelent a helyi önkormányzatokban. Az EMSZ 4 polgármestere újrázott, és további öt polgármestert függetlenként támogattak sikerrel. (A 2020-as helyhatósági választáson az EMSZ, valamint az EMNP és az MPP közösen 7 megyei, 312 helyi tanácsosi és 10 polgármesteri mandátumot szerzett).
Az EMSZ elnöke kitért az RMDSZ-szel kötött megállapodás kritikus pontjaira is, amelyek nem valósultak meg. Szavaiból kiderült, hogy több erdélyi és partiumi településen nem csak a helyi EMSZ-es, hanem az RMDSZ helyi szervezetei is kérték választási koalíció létrejöttét, amit a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) elutasított. Végül sehol nem jöhetett létre választási koalíció az RMDSZ és az EMSZ között. Ez több településen arra sarkallta az EMSZ-t, hogy ne indítson jelöltet, mivel az veszélyeztette volna a magyar képviseletet, viszont interetnikus környezetben több településen is külön indultak.
Zakariás szerint az EMSZ számára elfogadhatatlannak bizonyult az RMDSZ ajánlata, hogy helyi RMDSZ-listára „lépjen föl” a kisebbik magyar párt jelöltje. Megítélése szerint ez hosszabb távon a helyi szervezet beolvadásához vezet. Példaként Koltó esetét hozta fel, ahol négy évvel ezelőtt az EMSZ-jelöltek RMDSZ-listán kerültek be a helyi tanácsba, és mára felszámolódott a helyi EMSZ-szervezet.
,,Az RMDSZ-szel kötött megállapodás kimondja, hogy a két párt között helyi szinten verseny van, országosan pedig egység. Nehéz lenne mást kommunikálni választóinknak” – nyomatékosította Zakariás Zoltán, aki azt is hangsúlyozta, hogy Marosvásárhelyen, Maros megyében, Szatmárnémetiben és Szatmár megyében az RMDSZ polgármester- és megyei tanácselnök-jelöltjét támogatták, nem indítottak saját jelöltet.
Ezeken a településeken van esély a párt megerősödésére, illetve azzal kell számolni, hogy Erdélyben mintegy 50-100 ezer olyan magyar szavazó van, aki nem voksol az RMDSZ-re, tehát elsősorban ezeket szeretnék megcélozni a jövőben – fogalmazott a pártelnök.
Zakariás Zoltán a székelyhídi választási cirkuszról is beszélt, ahol a szavazatok első megszámlálása után 9 vokssal vezetett az EMSZ polgármester-jelöltje, újraszámláláskor viszont már eggyel több szavazat jutott Béres Csabának, a hivatalban lévő RMDSZ-es elöljárónak. Az EMSZ szerint az ügy még nincs lezárva, az Országos Választási Irodához benyújtott óvásukra nem érkezett válasz, ugyanakkor Bihar megyei szinten a bíróságon és az ügyészségen folytatják a küzdelmet. A Krónika kérdésére, hogy ez mennyire befolyásolja az RMDSZ-szel kötött országos választási megállapodás tovább élését, az EMSZ elnöke azt mondta, ez egy helyi ügy – a Bihar megyei EMSZ-RMDSZ szembenállás egyik nyúlványa –, aminek nem kellene befolyásolnia a két párt hosszabb távú együttműködését. Az ügy lezárta után értékelik a helyzetet, addig a hatóságok végleges döntésére várnak.
A választások tisztaságáról szólva Zakariás a rosszul működő román választási rendszer hibáit is felsorolta. Mivel az EMSZ-nek alig volt urnabiztosa, a legtöbb helyen nem volt rálátása a választások lebonyolítására.
– fogalmazott a pártelnök. Zakariás azt is kifogásolta, hogy nem sikerült az RMDSZ-szel megállapodniuk az urnabiztosokról. A választási törvény szerint a hét urnabiztosi helyet elvitték a parlamenti pártok, plusz a román parlamenten kívüli két párt, amelynek voltak EP-képviselői, így az EMSZ-nek alig jutott urnabiztosi hely Erdélyben.
A Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) négy év után visszahódította vezető szerepét a romániai önkormányzatokban, az RMDSZ pedig a magyar pártokra adott voksok 94 százalékát szerezte meg.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke szerint egyértelműen Béres Csaba marad Székelyhíd polgármestere. Ezzel szemben Csomortányi István, az EMSZ ügyvezető elnöke szerint a székelyhídi polgármesteri mandátum szeptember végén nem lesz átvehető.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
szóljon hozzá!