Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2011. február 26., 12:072011. február 26., 12:07
Markó Béla köszöntő beszédében úgy fogalmazott: az RMDSZ-nek az elmúlt két évtizedben sikerült kiépíteni egy olyan párbeszédet, együttműködést amely egyaránt fontos románoknak és magyaroknak is. „A legelső nagyváradi kongresszuson (1990-ben) még harckocsikkal védtek minket, most már egészen más körülmények között tanácskozunk. Elég ez a hasonlat cáfolni azokat akik szerint nem helyes ez az út, amelyen haladunk” – mondta Markó. Hangsúlyozta: egyebek között a kongresszusi meghívottak a bizonyíték, hogy az RMDSZ megkerülhetetlen szervezetté vált Romániában, de Románia és Magyarország viszonylatában is megkerülhetetlen.
A magyar kormány együttműködik Románia kormányával, amiben az RMDSZ is részt vesz - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a budapesti kormány nevében. Magyarország és Románia együttműködése nem taktikai, hanem stratégiai - tette hozzá a miniszterelnök-helyettes megjegyezve, hogy Magyarország mélyen elkötelezett Románia shengeni csatlakozása mellett. Semjén Zsolt kulcsfontosságúnak nevezte az etnikai alapú magyar pártok létét mind Romániában, mind a környező országokban.
Semjén hangsúlyozta: alapvető fontosságú az etnikai pártok fennmaradása. Ha a határon túli magyarság ezt feladja, a magyarság csak tagozat lenne egy másik pártban. „Az etnikai pártnak a magyarság lényegadó vonása. Ha a magyar közösség nem jut be a törvényhozásba, fennáll a veszély, hogy ideológiai alapon a többségi pártokba integrálódik. „Alapvető fontosságú a magyar nemzeti összefogás, ami elősegíti, hogy az etnikai alapú politika jelen legyen a körülöttünk lévő országok parlamentjében” - mondta.
Semjén kifejtette: „Ma mindannyiunkról hoznak döntést. Egyrészt arról, hogy Markó Béla után milyen irányba haladjon az RMDSZ politikája. Döntenek arról is, hogy a szervezet a legszélesebb összefogás irányába megy-e, ugyanakkor itt dől el, hogy milyen lesz az ország stabilitása és milyenek lesznek a magyar-román kapcsolatok.”
Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke mérföldkőnek, korszakhatárnak nevezte az RMDSZ ez évi kongresszusáét. Mint mondta: a változás nem csak a fiatalításról szól hanem a helyes út megtalálásáról is, azaz a jövő együttműködéséről, amely lezárhatja a sikereket is tartalmazó, de ellentmondásokban sem szűkölködő két évtizedes korszakot. Úgy fogalmazott: a sodródás és alkalmazkodás, illetve a tudatos jövőépítés között kell választani. A magyar kormánypárt alelnöke kiemelte: rögzíteni kell kik a szövetségesek és a hozzájuk főződő viszonyt is, közöttük az RMDSZ-nek a Fideszhez fűződő viszonyát, amit szükség esetén újra lehet értelmezni. Ha az RMDSZ a hosszú távú építkezést választja, a Fideszben biztos partnerre talál. „Biztosítom önöket: ha ma a változás mellett döntenek mi segítő kezet nyújtunk” - mondta Pelczné Gáll Ildikó.
Traian Basescu államfő üzenetében úgy fogalmazott: az RMDSZ az egyik legmegbízhatóbb politikai szereplője volt a romániai közéletnek. „Annak, hogy Románia szebb és erősebb állammá váljon, az a záloga, hogy a népcsoportok megtarthassák önazonosság-tudatukat és kultúrájukat” - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ő ebben mindig partner lesz. Emil Boc szerint ez a szövetség az elmúlt két évtizedben az egyik legkomolyabb és felelősségteljesebb politikai ereje volt a romániai közéletnek, az utóbbi időszakban pedig megbízható koalíciós partnerként segített megmenteni az országot a gazdasági összeomlástól. A miniszterelnök külön méltatta Markó Bélát, akinek - mint fogalmazott - gazdag politikai tapasztalata és kiegyensúlyozottsága nagyban hozzájárult az ország stabilitásához.
Az RMDSZ-el való partnerséget kínálták fel beszédükben a román ellenzéki pártok vezetői. Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt vezetője úgy fogalmazott: az RMDSZ-nek el kell döntenie, hogy milyen úton szeretne továbbmenni. „Ki kell jutnunk a morális, politikai és gazdasági válságból. Ezen az úton szeretnénk együtt menni 2012-től vagy akár hamarabb is – a döntés az önök kezében van” - mondta Ponta.Hozzá hasonlóan Crin Antonescu liberális elnök is felkínálta a szervezetnek a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és Szociáldemokrata Párt (PSD) megalakította Szociál-Liberális Szövetséggel (USL) való együttműködést.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.