Fotó: Falanszter.blog.hu
A vasútállomás műemlék épülete és a fürdőtelep központjában lévő kőhíd is megújul a következő időszakban Herkulesfürdőn. A Szapáry-fürdő restaurálására még várni kell, a megmentéséért harcoló civilek ezért azt kérik a kulturális tárcától, terjessze fel a fürdőtelep épített örökségét az UNESCO Világörökség listájára.
2022. november 12., 08:582022. november 12., 08:58
2022. november 12., 09:012022. november 12., 09:01
Megújul Herkulesfürdő központjának egyik látványossága, a fürdőtelep főterére vezető kőhíd. A Krassó-Szörény megyei üdülőhely névadójának szobrával ékesített térre vezető átkelőt uniós forrásokból újítják fel, miután a 150 éves híd állapota leromlott. Herkulesfürdő polgármesteri hivatala Facebook-oldalán jelentette be, hogy a felújítási munkálatok miatt keddtől lezárták a forgalom előtt az átkelőt, és csak a munkálatok befejezte után nyitják meg újra. A fürdőtelep központját kerülőutakon lehet megközelíteni, a közszállítás ellenben továbbra is működni fog a Cserna Szállodáig.
A városvezetés hangsúlyozza: bár lezárása sok kellemetlenséget okoz a helybéliek és a turisták számára, enélkül nem valósulhat meg a felújítás, mely része az üdülőtelep felvirágoztatása, épített örökségének megmentése érdekében tett erőfeszítéseknek.
Fotó: Falanszter.blog.hu
A kőhíd másfél évszázada dísze Herkulesfürdőnek, 1865-ben épült. Hossza 36 méter, a két boltív eltérő nagyságú, egyik 16,46, másik 11,50 méter. Az átkelő szélessége 10 méter, kétsávos gépkocsiút halad rajta. Készítői egy 2,5 méter széles, díszes, kovácsoltvas merevítésű fedett átjárót is kialakítottak rajta, hogy a közeli fürdőben átmelegedett vendégek meg ne fázzanak gyaloglás közben a hűvös szélben, amikor átsétálnak a szemközti szállodában található szállásukra.
A kőhíd munkálataival párhuzamosan megújul Herkulesfürdő egyik legszebb épülete, a fürdőtelep kapujaként szolgáló vasútállomás is. Romeo Dunca, a Krassó-Szörény megyei önkormányzat elnöke bejelentette, hogy
Dunca az Expressdebanat hírportálnak elmondta: a megyei tanács már megszerezte a művelődési minisztérium engedélyét a felújításhoz, most a környezetvédelmi engedély beszerzése következik. Arról is beszámolt, hogy egy partnerség létrehozását kezdeményezte a megyei tanács, a bánsági vízügyi igazgatóság, a vasúti infrastruktúrát kezelő országos hatóság, a CFR és a helyi polgármesteri hivatal között, hogy együttes erővel tegyék rendbe a pályaudvar környékét, parkolóhelyeket és aluljárót hozzanak létre. Az engedélyek beszerzése november végére várható.
Fotó: Facebook/Banatul Montan
Mária Terézia császárné egyik Bécs melletti vadászkastélyának mintájára készült, főkupoláját geometriai formákat alkotó színes cserepek díszítik, belsejét római mitológiai vadászjeleneteket ábrázoló freskókkal és Zsolnay-kerámiával borították. Peronját értékes falióra díszíti, olyan neves személyiségek fordultak meg itt, mint Ferenc József osztrák császár, magyar király és felesége, a Sissi néven ismert Erzsébet, I. Sándor szerb uralkodó és I. Károly román király.
A fürdőtelep megújulására tett erőfeszítésekkel egy időben folytatódnak a telep legjelentősebb műemlék épülete, a Szapáry-fürdő megmentése érdekében tett civil erőfeszítések, a sürgős állagmegóvási munkálatokat irányító temesvári Locus Egyesület október végén beadványban fordult a művelődési minisztériumhoz, kérve, hogy terjessze fel az UNESCO Világörökség listájára Herkulesfürdő épített örökségét.
Fotó: Facebook/Herculane Project
A Herculane Project néven futó kampány jelenleg is zajlik, SMS-ben és egyéb módokon lehet támogatni az állagmegóvási munkálatokat. A civilek legutóbbi tájékoztatása szerint 15–20 ezer euróra lenne szükség a legsürgősebb munkálatok elvégzéséhez. A monumentális Szapáry-fürdő a 19. században, Alpár Ignác tervei alapján épült francia reneszánsz stílusban.
Nem elegendő a civil segítség, a kormány hathatós segítségére is szükség van a herkulesfürdői Szapáry fürdő megmentéséhez – írják a kormánynak címzett nyílt levelükben a Locus Egyesület tagjai.
Vádat emeltek Romániában a termálvizeiről híres bánsági Herkulesfürdő fürdővállalatát privatizáló és a vállalat tönkretételéből törvénytelenül hasznot húzó bűnszövetkezet 35 tagja ellen.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
szóljon hozzá!