Visszahozták a vendégeket a lazítások, ám elkerülhetetlenek a drágítások

Visszahozták a vendégeket a lazítások, ám elkerülhetetlenek a drágítások

Kitehették a megtelt táblát. Visszahozta a régi normalitást a lazítások első hete, vendégek és vendéglátók egyaránt örültek a „felszabadulásnak”

Fotó: Facebook/1568Bistro

Bár a kétéves járványidőszaknak voltak a korlátozások szempontjából lazább és szigorúbb periódusai, a vendéglátóipar és az idegenforgalom szinte végig takaréklángon, a speciális szabályozásokat betartva, megkötésektől szenvedve működött, így a március 8-ai teljes körű lazítás igazi felszabadulást hozott számukra. Az erdélyi vendéglők, kocsmák, szállodák már az első héten megtapasztalták a változást.

Tóth Gödri Iringó

2022. március 17., 19:132022. március 17., 19:13

2022. március 17., 19:142022. március 17., 19:14

A vendéglők, bárok, szállodák szenvedték meg leginkább a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozásokat, így igazi fellélegzést jelentettek számukra a múlt héten kihirdetett lazítások. Március 8-a óta ugyanis újra százszázalékos kihasználtsággal működhetnek, nincs többé a nyitvatartási időre vonatkozó korlátozás, oltási igazolvány nélkül is lehet étterembe, kocsmába menni, meg lehet szállni az ország bármely szálláshelyén.

Volt, aki tudatosan készült a nyitásra

Mostis Gergő, a kolozsvári Planetárium Café tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, hogy a korlátozások eltörlése utáni első hét egyértelműen fellélegzés, felszabadulás volt minden vendéglátós számára, a Planetárium mindennap telt házzal működött az első héten. „Nyoma sem volt annak a demoralizáló két évnek, amit magunk mögött tudunk. Ami különösen érdekes és a szokványostól eltérő volt, hogy a megszokott 4–5 fős társaságok helyett most 10–15 fős asztaltársaságok foglaltak helyet. Mindenki megünnepelte a viszontlátás örömét” – hangsúlyozta Mostis Gergő. A tulajdonos azt is elmondta, hogy

érzékelik, hogy lassan a diákok is visszatérnek a kincses városba a fizikai oktatás újrakezdése miatt, így nem tartanak attól, hogy a kezdeti „lendület” és kedv lankadni fog, bátran fognak neki közösségi rendezvényeik szervezésének.

„Április végéig be vagyunk táblázva eseményekkel. Közös örömzenélések, könyvbemutatók, mesekocsma, táncház, közéleti beszélgetések, koncertek és persze bulik is vannak, lesznek. Hozzánk nem csak azért járnak a vendégek, mert sörözni lehet, hanem mert közösségben érezhetik magukat. Ha csak egy szimpla kocsma lennénk, nem is csinálnám” – szögezte le, elmesélve, hogy régóta készülnek arra, hogy a korlátozások megszűnése után újra visszatér az élet, így bővítették is egy teremmel a vendéglátóhelyet. „Egy éven keresztül fizettük érte a nem kevés bért, mert tudtuk, hogy ha egyszer vége a pandémiának, szükségünk lesz a térre” – tette hozzá.

Mostis Gergő azt is felidézte, hogy bár az elmúlt két év nehéz időszak volt, nem bocsátottak el senkit, „megfogtak” minden olyan lehetőséget, amellyel az állam támogatta a vendéglátóipart: a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bérpótlékát, a különböző mentőcsomagokat, pályázatokat. „Megtettünk mindent, hogy munkatársainkat megtarthassuk. Volt olyan munkatársunk, aki külföldre ment munkát keresni, és ez egy érthető, de szomorú tendencia. Nagyon nagy munkaerőhiány mutatkozik már most a vendéglátóiparban” – összegezte tapasztalatait.

A házhoz rendelésre továbbra is támaszkodnának

Pócsai András, a Kolozsvár belvárosában működő 1568 Bistro ügyvezető társtulajdonosa is arról számolt be érdeklődésünkre, hogy már az első korlátozásoktól mentes napon tapasztalták a változást, bár ehhez hozzájárult az is, hogy ez a nap éppen a nemzetközi nőnap volt, ami minden évben több étterembe járó klienst jelent, általában telt házat is. Az étteremvezető saját bevallása szerint optimista, annak ellenére, hogy az élelmiszerárak, az alapanyagárak folyamatosan nőnek, ami szerinte idővel befolyásolni fogja a vendégek „kedvét” is, valószínűleg lesz majd egy „megtorpanás”.

Galéria

Telt házas nyitány. Visszatért az élet a nagyváradi klubokba a lazítások utáni első hétvégén

Fotó: Facebook/GekkoBanya

Azt is megjegyezte, hogy

az elmúlt két évben nagyon sok családi esemény is elmaradt, amiket valószínűleg idén fognak pótolni.

Pócsai András arra is kitért, hogy a tavaly szerencsére voltak olyan időszakok, például tavasszal és nyáron, amikor voltak lazítások, és ez relatív nagy fellendülést jelentett a vendéglátóiparnak. Az 1568 Bistro a járványidőszakban házhoz is szállított, és ezt a jövőben is folytatni fogják, mivel kialakítottak egy klienskört, illetve mert meglátásuk szerint a nyitás ellenére nem fog csökkenni a házhoz rendelések száma, valószínűleg stagnálni fog.

Telt házas bulik Nagyváradon

A veszélyhelyzet lezárultát követő hét „fantasztikus tapasztalat” volt a Nagyváradi Gekkó Pub & Bánya Klub tulajdonosa, Debreczeni Sándor szerint is. A Gekkó Pubban már csütörtökön egy nagyszabású karaokeestet tartottak, melyen nagyon sok fiatal vett részt, igazi nemzetközi közönség volt, külföldi diákok is szép számmal voltak jelen. Szombaton a klubrészben telt házas buli volt, ahova nem is tudtak mindenkit beengedni, akkora volt az érdeklődés. Debreczeni Sándor kiemelte, hogy

ennek örültek, mert kicsit féltek, hogy kevés résztvevő lesz, mivel például szilveszterkor hiába tarthattak bulit, nem vettek részt annyian, hogy elérjék az akkor maximális kapacitást.

A kétéves járványidőszak nehézségei kapcsán Debreczeni Sándor elmondta, szerencsére senkit sem kellett elbocsássanak, ellenben a bizonytalan helyzetben jelezték a kollégáknak, hogy nem akarják kényszerűen „ott tartani őket”. „Örülök, hogy akkor ezt kommunikáltuk feléjük, hogy reálisan láttuk a helyzetet” – szögezte le a tulajdonos, hangsúlyozva, az akkori kilenc alkalmazott közül heten váltottak szakmát, és mára sikeresek abban, amit csinálnak. Azt is elmondta, hogy a két év során mindig az aktuális helyzethez alkalmazkodva annyi munkatársat vettek fel, ahányra szükség volt – volt, aki csak másfél hónapot, volt, aki másfél évet akart náluk dolgozni, így soha senkit nem kellett kirúgjanak, előrelátóan össze tudták egyeztetni a dolgokat.

Debreczeni Sándor közölte: bizakodóak, egyelőre igyekeznek a tartozásaikat, adósságaikat rendezni, és remélik, hiszik, hogy ha ezt a két évet átvészelték, akkor ha még jönnek nehézségek, „infláció, drágulás és társaik”, azokat is átvészelik.

Nem mindenki optimista

Görgicze Sándor, a homoródfürdői Lobogó Resort ügyvezetője is arról számolt be, hogy a korlátozások eltörlése utáni első hét mindenképp pozitív tapasztalat volt, hiszen az emberek kimozdultak, megmozdultak, mind a szállás, mind a komplexumhoz tartozó vendéglő, spa- és wellnessrészleg esetében jelentős vendégszám-növekedést tapasztaltak – az utóbbi szolgáltatás esetében volt a leglátványosabb a megnövekedett érdeklődés. Az ügyvezető azt hozzátette, hogy azért is örülnek a nyitásnak, mert még tart a síszezon, így még sok vendégben reménykednek.

A jövő tekintetében viszont Görgicze Sándor nem túl optimista, meglátása szerint

a háborúnak még a koronavírus-járványnál is súlyosabb gazdasági következményei lesznek, és ez a kezdeti „optimizmus” és lendület alább fog hagyni,

és az emberek el fognak gondolkodni azon, hogy milyen kiadásokon tudnak spórolni, és a helyzet első elszenvedője a turizmus lesz, hiszen ezekről a szolgáltatásokról tudnak leghamarabb lemondani az emberek.

Galéria

Fotó: Facebook/Planetarium

Az ügyvezető azt is elmondta, a járványhelyzet alatt törekedtek arra, hogy ne kelljen senki munkaviszonyát megszüntetni, így éltek az állam által biztosított kényszerszabadság lehetőségével, illetve mivel arra is törekedtek, hogy minden alkalmazottnak legyen bevétele, „rotációs rendszerben” dolgoztak. Múlt hét óta újra a járvány előtti alkalmazottszámmal dolgoznak, annak ellenére, hogy még nem volt indokolt ez a létszám, de a vezetés igyekszik jelezni a kollégák felé, hogy a jövőben mindenképp számítanak rájuk, így ezt az időszakot befektetésnek tekintik.

A jövő kapcsán Görgicze Sándor azt is kifejtette, hogy valószínűleg idővel elkerülhetetlen lesz a szolgáltatásaik árának növelése,

hiszen a vendéglő, a wellnessrészleg, a szálloda működtetéséhez szükséges energiahordozók, az ételek alapanyagának ára, az üzemanyag ára is nő. De a drágítással igyekeznek a „végsőkig” kivárni, hiszen a vendégeik szempontjaival is tisztában vannak. „Meg kell találnunk azt az egyensúlyt a vendégek és a drágítás között, amivel tovább tudunk menni” – hangsúlyozta az ügyvezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban