Kiss Sándort négy pénzmosási ügyben, hivatali visszaélésben, csúszópénz elfogadásában és befolyással való folyamatos üzérkedésben találta bűnösnek a törvényszék (archív felvétel)
Fotó: Digi24
Az RMDSZ elöljárói bíznak abban, hogy az alapfokon nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Kiss Sándor, a szövetség Bihar megyei szervezetének egykori „erős embere” be tudja bizonyítani ártatlanságát a bíróságon.
2018. június 20., 11:172018. június 20., 11:17
2018. június 20., 11:202018. június 20., 11:20
A korrupció miatt alapfokon nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Kiss Sándor felmentésében bíznak az RMDSZ lapunknak nyilatkozó képviselői. A szövetség egykori „erős emberének” számító Kisst – a Bihar megyei önkormányzat korábbi elnökét – Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke és Szabó Ödön, a szövetség Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke is védelmébe vette. Mindkét politikus azt nyilatkozta a Krónikának, hogy nem ismeri a teljes peranyagot, az ítélet indoklását sem láthatták, de mivel a döntés nem jogerős, még „megfordítható”.
– jegyezte meg lapunknak Porcsalmi.
Porcsalmi Bálint nem egy olyan alapfokú döntést látott, amelyet fellebbvitelen megfordítottak
Fotó: RMDSZ
Szabó Ödön is azt hangsúlyozta, legutóbb éppen a Bihar megyei önkormányzat közigazgatási perében „csavart” egy nagyot a temesvári táblabíróság, miután alapfokon, Nagyváradon a bírák az új szociáldemokrata kollégájuk beiktatását bojkottáló liberálisoknak adtak igazat. Ehhez viszont szükség volt a per áthelyezésére – mutatott rá Szabó.
Bihar megye önkormányzata csütörtöki ülésén igazolta egy szociáldemokrata képviselő mandátumát, és ezzel véget ért az önkormányzat munkáját kilenc hónapja megbénító patthelyzet.
Kérdésünkre, hogy az RMDSZ milyen mértékben hajlandó kiállni Kiss Sándor mellett, a Bihar megyei honatya óvatosabban nyilatkozott. Emlékeztetett, Kiss már két éve semmiféle vezetői tisztséget nem tölt be a Bihar megyei vagy a nagyváradi RMDSZ-ben, azt azonban igyekezett hozzátenni, hogy ettől függetlenül nem lehet eltekinteni attól a tömérdek megvalósítástól, amely az ő megyei tanácselnöksége alatt született a régió magyarlakta részein.
– szögezte le a Krónikának Szabó Ödön.
Kiss Sándor és Szabó Ödön (archív felvétel)
Amint arról beszámoltunk, a Bihar megyei törvényszék hétfőn nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a korrupciós bűncselekményekkel vádolt Kiss Sándort. Az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöki tisztségét 2016 júliusáig betöltő
Az első fokon kimondott ítélet kivonatát a nagyváradi táblabíróság honlapja közölte. A felek a hivatalos közlés utáni tíz nap során fellebbezhetnek az ítélet ellen. A törvényszék hat, illetve négy évi letöltendő börtönbüntetést rótt ki Kiss bűntársaira. Egyikük esetében 1,78 millió eurós, a másikuk esetében 3,06 millió eurós vagyonelkobzást rendelt el a törvényszék. A bírák ugyanakkor elévülés miatt megszüntették az eljárást a korrupciós ügy magyarországi vádlottjai ellen. Megszűnt az eljárás az időközben elhunyt Mudura Sándor nagyváradi üzletember ellen is, akit a vádirat Kiss bűntársaként kezelt.
Nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Bihar megyei törvényszék hétfőn alapfokon Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnököt, az RMDSZ bihari szervezetének volt vezetőjét – számolt be az Ebihoreanul.
Kiss Sándor ellen három évvel ezelőtt emelt vádat a korrupcióellenes ügyészség. A DNA szerint a debreceni Keviép Kft. Kiss Sándor lefizetésével nyert megbízást 2003-ban a nagyváradi környezetkímélő szemétlerakó megépítésére. A vádhatóság állítása szerint a Keviép egy londoni közvetítőn keresztül adta el munkagépeit romániai leányvállalatának. A londoni közvetítő cég 187 ezer euróért vásárolta, és 500 ezer euróért adta tovább a munkagépeket. A debreceni cég könyveléséből így kivont pénzből 300 ezer euró készpénzben jutott el Kiss Sándorhoz – állította a DNA.
Romániai cégek építkezésben használt gépeket és anyagokat vásároltak nyugat-európai gyártóktól. Noha közvetlenül alkudtak az eladóval, az üzletet angliai és amerikai cégeken keresztül kötötték meg, amelyeknek több százezer euróval többet fizettek a kialkudott árnál. Az árkülönbözetet az ügyészség állítása szerint valamennyi esetben a beiktatott angliai és amerikai cégek tulajdonosa készpénzben vette fel, és fizette ki Kiss Sándornak. A csúszópénz ellenében a bihari politikus kedvező elbírálást biztosított a különböző közbeszerzési eljárásokon.
A vádirat szerint Kiss Sándor 2004 és 2008 között 3,2 millió euró csúszópénzt kért és kapott egy üzletembertől annak a kijárásáért, hogy a nagyváradi hőerőmű az illető cégétől vásárolja a szenet. Ebben az ügyben maga a csúszópénzt fizető üzletember tett feljelentést.
2000 és 2012 között töltött be vezető tisztséget a Bihar megyei önkormányzatban, 2004 és 2008 között a megyei tanács elnöke, az azt megelőző és azt követő ciklusokban a tanács alelnöke volt.
Befolyásos RMDSZ-es politikusok a „feketelistán”
Nem Kiss Sándor az első olyan befolyásos RMDSZ-es politikus, aki összetűzésbe került a törvénnyel. Nagy Zsolt volt távközlési minisztert 2014 januárjában egy postaépület jogtalan elidegenítése, hivatali hatalommal való visszaélés miatt ítélték négyévi felfüggesztett börtönbüntetésre. 2015 januárjában a 2005–2006-os stratégiai privatizációk ügyében kapott újabb – ezúttal már letöltendő – négyéves börtönbüntetést. Az összevont büntetésekből 982 napot töltött le, amikor jó magaviseletének köszönhetően tavaly októberben szabadulhatott, majd bejelentette, nem kíván többé politizálni.
Markó Attilát a restitúciós hatóság kártérítési bizottságának volt tagjaként 2014-ben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, mert az illetékes restitúciós testület tagjaként hozzájárult egy államosított sepsiszentgyörgyi egyházi ingatlan – a Székely Mikó Kollégium – visszaszolgáltatásához. Miután Markó ellen a kártérítési bizottság kollektív felelősségének elve alapján további restitúciós ügyekben is vádat emeltek, a volt képviselő bejelentette: Magyarországon keres menedéket, mert nem bízik már a román igazságszolgáltatásban. A volt RMDSZ-es politikust idén februárban újabb korrupciós perben ítélte el a bukaresti táblabíróság, alapfokon öt év letöltendő börtönbüntetést szabva az egykori államtitkárra. A román hatóságok korábban nemzetközi körözést bocsátottak ki ellene.
A szövetség több elöljárója ellen is per van folyamatban. Olosz Gergelyt, az RMDSZ volt Kovászna megyei szenátorát 2016-ban alapfokon három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bukaresti táblabíróság, többrendbeli befolyással való üzérkedés vádjában találták vétkesnek. Olosz fellebbezett az ítélet ellen, az ügye még nem zárult le. Horváth Anna volt kolozsvári alpolgármestert márciusban két év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetéssel sújtotta alapfokú ítéletében a Kolozs megyei táblabíróság. A befolyással üzérkedéssel vádolt RMDSZ-es elöljáró fellebviteli perének első tárgyalását épp ma tartják a bukaresti legfelsőbb bíróságon.
Borboly Csabát, a Hargita Megyei Tanács elnökét az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) többek közt közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel vádolta meg 2013-ban, vele együtt további tizenkét személyt küldtek a vádlottak padjára. Három vádlott korábban beismerő vallomást tett, őket el is ítélték, a többiek ügyében még mindig nem született ítélet.
Ráduly Róbertet, Csíkszereda polgármesterét hivatali visszaéléssel és érdekkonfliktussal, Szőke Domokos alpolgármestert hivatali visszaéléssel és okirat-hamisításra való felbujtással vádolta meg 2014-ben a DNA, az ügyben azóta sem született ítélet. A DNA egyébként 2016-ban Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester hivatalában és több cégnél is házkutatást tartott egy korrupciógyanús ügyben, vádemelés azonban nem történt.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
1 hozzászólás