Nagyvárad sok területen már utolérte, vagy meg is előzte Kolozsvárt
Fotó: Bálint Eszter
A romániai városlakók 80 százaléka elégedett a lakóhelyével, a megkérdezetteket leginkább az egészségügyi rendszer és a közlekedési körülmények aggasztják, derül ki egy felmérésből.
2020. október 20., 18:362020. október 20., 18:36
2020. október 20., 18:402020. október 20., 18:40
A fejlesztési minisztérium és a Világbank által készített, az EU által használt eurobarométer mintájára épülő felmérés eredményei szerint a romániai városok toplistáját Kolozsvár vezeti, melyet Temesvár és Brassó követ.
Bukarest csak negyedik a sorban, a főváros után Nagyszeben és Nagyvárad következik a július-augusztusban, több mint 13 ezer lakos megkérdezésével készült felmérés szerint. A Szabad Európa Rádió román kiadása által ismertetett eredményekből azt is kiderül, hogy
Brassó, Temesvár, Segesvár és Jászvásár lakóinak is több mint 90 százaléka véli úgy, hogy nincs oka panaszra. Ha mégis lenne, az főleg az egészségügyi ellátásra vonatkozna, a megkérdezettek 39 százaléka ezt tartja a legnagyobb problémának, míg
Az orvosi ellátással egyébként Jászvásáron a legelégedettebbek az emberek, de Drobeta Turnu Severin, Nagyvárad, Gyulafehérvár és Kolozsvár lakóinak is több mint 65 százaléka tartja megfelelőnek az egészségügyi rendszert.
A kincses város továbbra is a legkedveltebb romániai lakóhely
Fotó: Jakab Mónika
A fővárosiaknak az utak állapotáról sincs jó véleményük, csak 43% elégedett velük. Az ennél a pontnál legjobban teljesítő Konstanca és Nagyvárad esetében ez az arány 76%.
Romániában az egyik legnagyobb gondnak a légszennyezés számít, mutat rá a barométer, csak a városlakók 60%-a elégedett a levegő minőségével. A legkevésbé Ploiești lakói tartják egészségesnek városuk levegőjét (14%), a leginkább Suceava lakói vannak megelégedve (91%).
A zajszennyezés szintén szemponttá vált, és a főváros ezen a téren sem áll fényesen: csupán lakói 33%-nak nincs kivetnivalója a téren. De a bukarestiek a köztisztasággal és a közbiztonsággal is elégedetlenek. Nagyváradon a lakosok 89, Kolozsváron 86 százaléka érzi magát biztonságban.
A felmérés során a helyi adminisztrációval szembeni elégedettséget is mérték, négy mutató alapján: hogyan használja fel a közpénzt, hogyan fejlődik a város, mekkorák a helyi adók, valamint milyen a hatóságok és a városlakók közötti viszony. E téren is az Észak–Nyugati Fejlesztési Régió városai, Nagyvárad és Kolozsvár vezetik a rangsort.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!