Nagyvárad sok területen már utolérte, vagy meg is előzte Kolozsvárt
Fotó: Bálint Eszter
A romániai városlakók 80 százaléka elégedett a lakóhelyével, a megkérdezetteket leginkább az egészségügyi rendszer és a közlekedési körülmények aggasztják, derül ki egy felmérésből.
2020. október 20., 18:362020. október 20., 18:36
2020. október 20., 18:402020. október 20., 18:40
A fejlesztési minisztérium és a Világbank által készített, az EU által használt eurobarométer mintájára épülő felmérés eredményei szerint a romániai városok toplistáját Kolozsvár vezeti, melyet Temesvár és Brassó követ.
Bukarest csak negyedik a sorban, a főváros után Nagyszeben és Nagyvárad következik a július-augusztusban, több mint 13 ezer lakos megkérdezésével készült felmérés szerint. A Szabad Európa Rádió román kiadása által ismertetett eredményekből azt is kiderül, hogy
Brassó, Temesvár, Segesvár és Jászvásár lakóinak is több mint 90 százaléka véli úgy, hogy nincs oka panaszra. Ha mégis lenne, az főleg az egészségügyi ellátásra vonatkozna, a megkérdezettek 39 százaléka ezt tartja a legnagyobb problémának, míg
Az orvosi ellátással egyébként Jászvásáron a legelégedettebbek az emberek, de Drobeta Turnu Severin, Nagyvárad, Gyulafehérvár és Kolozsvár lakóinak is több mint 65 százaléka tartja megfelelőnek az egészségügyi rendszert.
A kincses város továbbra is a legkedveltebb romániai lakóhely
Fotó: Jakab Mónika
A fővárosiaknak az utak állapotáról sincs jó véleményük, csak 43% elégedett velük. Az ennél a pontnál legjobban teljesítő Konstanca és Nagyvárad esetében ez az arány 76%.
Romániában az egyik legnagyobb gondnak a légszennyezés számít, mutat rá a barométer, csak a városlakók 60%-a elégedett a levegő minőségével. A legkevésbé Ploiești lakói tartják egészségesnek városuk levegőjét (14%), a leginkább Suceava lakói vannak megelégedve (91%).
A zajszennyezés szintén szemponttá vált, és a főváros ezen a téren sem áll fényesen: csupán lakói 33%-nak nincs kivetnivalója a téren. De a bukarestiek a köztisztasággal és a közbiztonsággal is elégedetlenek. Nagyváradon a lakosok 89, Kolozsváron 86 százaléka érzi magát biztonságban.
A felmérés során a helyi adminisztrációval szembeni elégedettséget is mérték, négy mutató alapján: hogyan használja fel a közpénzt, hogyan fejlődik a város, mekkorák a helyi adók, valamint milyen a hatóságok és a városlakók közötti viszony. E téren is az Észak–Nyugati Fejlesztési Régió városai, Nagyvárad és Kolozsvár vezetik a rangsort.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!