Van visszaút a fertőzötteknek az intenzív osztályról – Példás orvosi hozzáállásról számolnak be volt beutaltak

Lélegeztetőgépen. Sokan amiatt szorulnak intenzív terápiára, hogy 60-80 százalékosra csökken a tüdejük kapacitása, és légszomjjal küzdenek (képünk illusztráció) •  Fotó: Beliczay László

Lélegeztetőgépen. Sokan amiatt szorulnak intenzív terápiára, hogy 60-80 százalékosra csökken a tüdejük kapacitása, és légszomjjal küzdenek (képünk illusztráció)

Fotó: Beliczay László

Manapság annyiszor halljuk az intenzív osztály kifejezést, többnyire számadatok kíséretében, hogy sokan szinte „immúnisakká” lettek rá. Pedig a számadatok mögött sok szenvedés, fájdalom, akár élethalál harc húzódik, amit a koronavíruson átesettek közül sokan megtapasztaltak. A lapunk által megszólaltatott volt beutaltak egyéni történetükön keresztül nyújtanak betekintést az erdélyi Covid-kórházakba, az intenzív osztályokba, elbeszéléseik alapján pedig képet alkothatunk az egészségügyi dolgozók küldetéstudatáról, elhivatottságáról is.

Bede Laura

Kiss Judit

Pap Melinda

Tóth Gödri Iringó

2021. március 27., 12:162021. március 27., 12:16

A növekvő és csökkenő számok, mutatók, a folyton változó korlátozások közepette hajlamosak vagyunk átnézni a koronavírushoz kapcsolódó egyéni tragédiák és történetek felett. Pedig az elmúlt több mint egy évben sokan „gazdagodtak” rossz, meglepő vagy akár fájdalmas tapasztalatokkal, többek között a kórházak intenzív osztályain.

Az elmúlt időszakban is több olyan hír kapott szárnyra, miszerint némely romániai Covid-kórházban kegyetlenül bánnak a fertőzöttekkel, akik közül a súlyos eseteket gyakran ágyhoz kötik. Ezeket az állításokat a lapunknak nyilatkozó volt páciensek nem erősítették meg.

Amikor egész család szorul orvosi ellátásra

Mezey Virág nem csak személyes élményeiről mesélt a Krónikának, hiszen négy családtagja is megjárta az intenzív osztályt. Története október elején kezdődött, amikor édesapja bekerült a marosvásárhelyi SMURD sürgősségi központba, majd miután a koronavírustesztje pozitív lett, átszállították a kórház intenzív osztályára. Az idős édesapa két nap után elhunyt. A tragikus események nyomán a család többi tagját is tesztelték: a középkorú marosvásárhelyi hölgy, illetve édesanyja és testvére tesztje is pozitív lett, így azt mondták nekik, hogy menjenek kórházba. Maguk hívták a mentőszolgálatot, amelynek munkatársai közölték: mivel a marosvásárhelyi kórházban már nincs hely, Segesvárra fogják őket szállítani. Volt idejük felkészülni, összecsomagolni, körülbelül három óra múlva érkeztek meg értük.

Bár sem Mezey Virágnak, sem az édesanyjának nem voltak súlyos tünetei, rögtön az intenzív osztályra utalták őket, ahol azonnal meg is kezdték a gyógyszeres kezelést. Az intenzíven töltött idő alatt az édesanyjának párszor szüksége volt oxigénre, de nem kellett lélegeztetőgépre kötni. Összesen két hetet töltöttek az osztályon, tulajdonképpen addig bent tartották őket, amíg negatív lett a tesztjük.

Bár nem számított ilyen hosszú kórházi kezelésre, Mezey Virág alapvetően örült, hogy együtt lehetett idős édesanyjával, végig egy szobában voltak, tudták egymást segíteni, lelki támogatást nyújtani.

Négyszemélyes kórteremben voltak, de csak ők ketten, illetve később hárman – a testvérét csak később szállították be. Az első pár nap után kimehettek a mosdóba, de szigorúan betartva a járványügyi előírásokat, azaz nem érintkezhettek más beteggel, és maszkot kellett viselniük az osztályon belül is.

Még ha nem is kerülnek intenzívre, számos fertőzött szorul oxigénellátásra a vírus miatt (képünk illusztráció) •  Fotó: Beliczay László Galéria

Még ha nem is kerülnek intenzívre, számos fertőzött szorul oxigénellátásra a vírus miatt (képünk illusztráció)

Fotó: Beliczay László

Segítőkész, szakavatott dolgozók

Mezey Virág azt is elmesélte, hogy a segesvári kórház alkalmazottai már az elejétől nagyon segítőkészek voltak, érdeklődésükre részletesen, érthetően tájékoztatták őket a kezelésről. Az egészségügyi dolgozókkal folytatott beszélgetésekből azt is megtudta, nagy többségük nem félt, hogy elkapja a vírust, azt mondták, olyannyira betartanak minden előírást, illetve „be vannak öltözve”, hogy sokkal nagyobb az esélye, miszerint az utcán összeszedik, mintsem a munkahelyükön.

Idézet
„Bár senkit nem ismertem a segesvári intenzív osztály személyzetéből, nem voltak előzmények, abszolút profi módon, lelkesen, odaadással, nagyon jó hozzáállást tanúsítottak a betegek iránt”

– meséli tapasztalatait Mezey Virág. Szerinte a pozitív tapasztalatokhoz az is hozzájárulhatott, hogy a segesvári kórház, illetve az osztály nem volt zsúfolt, az orvosok és ápolók nem voltak annyira leterhelve, mint sok más intézményben. Megemlítette azt is, hogy többször kaptak kintről csomagot, amelyeket a kórház alkalmazottai segítettek eljuttatni nekik, sőt volt olyan ápoló, aki saját pénzén maga vitt nekik például joghurtot. Ezzel ellentétben édesapjának a SMURD sürgősségi központba nem tudtak csomagot küldeni, ott nem segítettek nekik ebben – bár tény, hogy ez esetben nagyon leterhelt intézményről volt szó.

„Nagyon emberségesen viselkedtek, próbálták enyhíteni az ember baját, bánatát, nyomorúságát. Abszolút pozitív volt a tapasztalatom ilyen szempontból. De azért nem kívánom senkinek, hogy odakerüljön” – emlékezett vissza Mezey Virág. Kiemelte,

ha tanácsot adhat a személyes, illetve a családja tapasztalatai nyomán, az az, hogy ha bárki bármilyen tüneteket észlel, akkor forduljon mihamarabb orvoshoz.

Édesapja, aki krónikus cukorbeteg volt, szív-problémákkal is küzdött, és későn került kórházba, ugyanakkor bár Mezey Virág és édesanyja viszonylag könnyen átvészelték a betegséget, még hetekig voltak utólagos tüneteik.

Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Még a kosztra sincs panasz a kolozsvári kórházban

Nem volt a kórházi ápolást illetően negatív tapasztalata a kolozsvári Rápolti Péternek sem, akit február 18. és március 4. között kezeltek a Clujana-kórházban. Az 52 éves férfi lapunk megkeresésére elmondta, az orvosok, ápolók, sőt a takarítók is nagyon lelkesen, lelkiismeretesen végezték a munkájukat, így egyáltalán nem panaszkodhat.

A kórházi körülmények ellen sem merülhet fel kifogás: tisztaság uralkodik az egészségügyi intézményben, a betegeknek pedig határozottan jó kosztot adnak.

„Szerencsére nem kerültem intenzív osztályra, középsúlyos tüneteim voltak. Oxigént is kaptam, hiszen kétoldali tüdőgyulladásom volt, a CT-vizsgálatból kiderült, hogy 60–65 százalékosra csökkent a tüdőm kapacitása, volt légszomjam is” – magyarázta a gépészmérnök. Kitért arra is, a gyógyszeres kezelés során többek közt Favipiravirt és Plaquenilt kapott, intravénásan is adtak neki antibiotikumot. „Az emberek nagyon félnek a kórházi tartózkodástól, mert sok rosszat hallani a közösségi médiában, sajtóban, mindenhol. Nekem azonban nagyon pozitív volt a tapasztalatom a kolozsvári Clujanában, profin és hozzáértően kezeltek az orvosok. Akkor éppen nem volt „telt ház”, mostanra azonban valószínűleg többen szorulnak ott is kórházi kezelésre” – mondta Rápolti Péter.

Idézet
„Soha sem tudom eléggé megköszönni az orvosoknak, hogy milyen jól bántak velem, és hogy megmentették az életemet”

– jelentette ki lapunknak a Szilágy megyei Ketesden élő Antal Éva. A nemrég nyugdíjazott ápolónál tavaly november végén jelentkeztek koronavírus-fertőzésre utaló tünetek, ezért másnap elvégezte a tesztet, amelynek eredménye pozitív lett. Otthoni elkülönítésben többek között antibiotikumot, vitaminokat szedett, de amikor december 10-én újból belázasodott, és már légzési nehézségei voltak, hívta az egységes segélyhívó számot. Másnap reggel beutalták a kolozsvári Clujana-kórházba, ahol január 4-ig kezelték. Szinte egész idő alatt kapott oxigént, ugyanakkor a gyógyszerei között szerepelt antibiotikum, paracetamol, vérhígító, vérnyomáscsökkentő, és vitaminok. Elmondása szerint az orvosok odafigyeltek rá, ha rendellenesnek vélték a szívverését, máris hívták a kardiológust.

Idézet
„Kétágyas szalonban voltam, és a másik beteggel is ugyanúgy foglalkoztak, mint velem. Teljes mértékben elégedett voltam a kezeléssel és az ellátással. Meg kell említenem azt is, az étel annyira finom volt, hogy nem lehetett a tányéron hagyni”

– emlékezett vissza a bánffyhunyadi városi kórház volt alkalmazottja.

Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Tartják a lelket a halálfélelemmel küzdő betegekben

„Soha nem voltam beteg, a náthán kívül semmi bajom nem volt. Sportolok, konditerembe járok, azt hittem, meg sem érzem majd ezt a vírust” – jelentette ki a Krónikának egy neve elhallgatását kérő kolozsvári lakos. A 40-es évei elején járó férfit a kincses város négy Covid-kórházának egyikében, a Clujana-kórházban ápolták. Két hétig volt beutalva, ez idő alatt szinte folyamatosan oxigénellátásra szorult. Az új típusú koronavírus okozta betegség az elején mellkasi szúrással, köhögéssel jelentkezett, de nem sokra rá a légszomj is beállt, így ki kellett hívni a mentőt. Beutalásakor a vizsgálat során megállapították: a tüdejét 20 százalékban már megtámadta a vírus, és a következő három napban tovább romlott az állapota, légzőszervei pár nap alatt 80 százalékban felmondták a szolgálatot. „Olyan, mintha tikkadoznál, hiába próbálsz levegőt venni, annyira fáj a tüdő, hogy nem képes kitágulni a mellkas, egyszerűen nem jön a levegő” – osztotta meg lapunkkal életre szóló tapasztalatát a férfi. Hozzátette, ettől halálfélelme lesz az embernek. Bár mindent megevett, amit elé raktak, hogy ezzel is segítse a szervezetét, bentfekvése alatt 12 kilogrammot fogyott.

„Látom, hogy a hírekben mindenfélét ráhordanak a Covid-kórházakra, de én csak jókat tudok mondani” – jelentette ki lapunknak a fertőzésen átesett férfi, amikor az egészségügyi személyzet hozzáállásáról kérdeztük. Elmondta,

a Clujana-kórház szakemberei teljes mellszélességgel kiálltak a betegeikért, az orvosoktól a beteghordozóig mindenkinek támogató volt a hozzáállása.

Pedig nem kevés a munkájuk, hiszen az oxigénre szoruló betegeknek folyamatos utánpótlás kell. „Mindig jöttek, amikor kellett, soha nem kellett várni rájuk. Ha látszott, hogy sietnek, akkor is megálltak, ha szóltál” – mesélte a kórházi állapotokról a betegségből felépült férfi. Kérdésünkre elmondta, az egészségügyi személyzeten meglátszik, hogy egy éve folyamatos készültségben van, főleg az asszisztensek vannak túlterhelve, hiszen ők kezelik az oxigént adagoló gépeket, mérik a vérben az oxigénszaturációt, osztják a gyógyszert.

A túlterheltség ellenére nagyon vigyáznak a betegekre, figyelmük még azok pszichikai állapotára is kiterjed.

„Volt egy doktornő, aki rendszeresen bejött hozzám, megkérdezte, hogy vagyok, elmagyarázta a helyzetemet, és arról beszélt, miként próbáljak helytállni” – mesélte, miként tartott az orvos egyfajta pszichológiai tanácsadást a légszomj miatt halálfélelemmel küzdő betegeknek. „Csak jót mondhatok az orvosokról, asszisztensekről, ők mindent megtettek, amit lehet. Hálás vagyok nekik ezért, nélkülük nem lennék itt” – összegzett a kolozsvári férfi.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 03., vasárnap

Visky András már nem aligazgatója a kolozsvári színháznak, Tompa Gábor tisztázta a bejelentést

Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.

Visky András már nem aligazgatója a kolozsvári színháznak, Tompa Gábor tisztázta a bejelentést
2024. november 02., szombat

Zenés séta, világítás a Házsongárdi temetőben (képriport)

A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.

Zenés séta, világítás a Házsongárdi temetőben (képriport)
2024. november 01., péntek

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak – Második rész

Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak – Második rész
2024. november 01., péntek

Eurómilliók Ady és Csinszka erdélyi otthonának felújítására

A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.

Eurómilliók Ady és Csinszka erdélyi otthonának felújítására
2024. november 01., péntek

Átépítik „Jani bácsi hídját” a bánsági nagyvárosban

Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.

Átépítik „Jani bácsi hídját” a bánsági nagyvárosban
2024. november 01., péntek

Jövő októberig látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató kiállítás Kolozsváron

Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.

Jövő októberig látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató kiállítás Kolozsváron
2024. november 01., péntek

Jó hír a sofőröknek: hamarosan megnyitják Nagyvárad agglomerációs körgyűrűjének első szakaszát

Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.

Jó hír a sofőröknek: hamarosan megnyitják Nagyvárad agglomerációs körgyűrűjének első szakaszát
2024. november 01., péntek

Akiket holtukban sem hagytak békén: „Itt áll a temető tanúnak, / Fejfáin magyar még a szó…”

Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.

Akiket holtukban sem hagytak békén: „Itt áll a temető tanúnak, / Fejfáin magyar még a szó…”
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

2024. október 31., csütörtök

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat

Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat