Mihai Tîrnoveanu rendszeresen az úzvölgyi katonai temetőbe vezényli híveit
Fotó: Pinti Attila
Vizsgálatot folytat a Hargita megyei csendőrség annak megállapítására, történtek-e törvénybe ütköző cselekedetek a nacionalista román szervezetek által októberben az úzvölgyi katonai temetőben rendezett megemlékezésen, továbbá azonosítani próbálja a felelősöket.
2023. november 03., 08:002023. november 03., 08:00
Mindez a megyei csendőrparancsnok lapunk megkeresésére küldött válaszából derül ki. A Krónika írásban fordult a megyei rendőrséghez és a csendőrséghez, azt tudakolva, tapasztaltak-e törvénytelenséget a Nemzet Útja (Calea Neamului) és az Ortodox Testvériség (Frăția Ortodoxă) román szervezetek október 22-ei úzvölgyi rendezvényén, és ha igen, milyen intézkedéseket foganatosítottak, esetleg kiszabtak-e büntetést. A Hargita megyei csendőrség csütörtökön szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében – a rendőrséghez hasonlóan –
„Az úzvölgyi nemzetközi hősi temetőben október 22-én tartott vallási megemlékezés megrendezésével és lebonyolításával összefüggésben a Hargita megyei csendőrparancsnokság keretében vizsgálat folyik a hatályos törvények esetleges áthágásáért felelős személyek azonosítása érdekében” – olvasható a Dan Iamandi ezredes, a megyei csendőrség parancsnoka és a rendért és közbiztonságért felelős Stelică Gurău ezredes által aláírt válaszban. Hozzáteszik, hogy a rendvédelmi szerv „teljes nyitottságot” mutat bármilyen, a polgárok részéről érkező panaszok elbírálása érdekében, a hatélyos törvények tiszteletben tartásával.
Csendőrök az úzvölgyi sírkertnél
Fotó: Pinti Attila
Mint arról csütörtökön beszámoltunk, gyűlöletre vagy diszkriminációra való felbujtás miatt bűnvádi eljárást folytat a rendőrség a nacionalista román szervezetek által az úzvölgyi katonai temetőben októberben rendezett megemlékezéssel összefüggésben, amelyen Mongóliába küldték a magyarokat.
Gyűlöletre vagy diszkriminációra való felbujtás miatt bűnvádi eljárás folyik a nacionalista román szervezetek által az úzvölgyi katonai temetőben októberben rendezett megemlékezéssel összefüggésben, amelyen Mongóliába küldték a magyarokat.
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság a Krónikával közölte, hogy a bűnvádi eljárást az illetékes ügyész irányításával folytatják le a rendőrség jogi osztályának munkatársai. Egyébként a csendőrség nem szabott ki büntetést a Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja tagjaira akkor sem, amikor július 8-án 150 fakeresztet telepítettek a Csíkszentmártonhoz tartozó úzvölgyi katonatemetőbe.
Mint ismert, a Nemzet Útja (Calea Neamului) és az Ortodox Testvériség (Frăția Ortodoxă) nacionalista szervezetek a román hadsereg napja (október 25.) alkalmából három nappal korábban felvonulást szerveztek a Bákó és Hargita megye határában fekvő sírkertben. Mihai Târnoveanuék arra hivatkozva rendeztek naggyűlést, hogy szerintük „a magyar politikai szervezetek óriási nyomást gyakorolnak” a hatóságokra az általuk felállított újabb keresztek eltávolítása érdekében. A résztvevők kifeszítettek egy „Magyarok, menjetek vissza Mongóliába, ahonnan jöttetek” feliratú molinót is, amelyen azt is írták: „Magyarország nincs Európa térképén”. Továbbá egy összefüggéstelen, helytelen román szöveg is szerepelt rajta, mely magyarul így értelmezhető: „A barbár magyarok rablási szándékkal érkeztek vidékeinkre 1290-ben. Ezt követően a mongol-magyarok családjaikat is idehozták”.
Emlékeztetőül: a Maros megyei csendőrség ezer lejes pénzbírságot rótt ki Izsák Balázsra, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökére a székely szabadság napi felvonulás idén márciusi kiadásának megszervezéséért. Az erről szóló jegyzőkönyvben soviniszta, Románia nemzetbiztonságára veszélyes cselekedetnek minősíti a marosvásárhelyi felvonulást. Az SZNT vezetője nem fizette ki a bírságot, hanem jogorvoslati eljárást indított a jegyzőkönyv érvénytelenítéséért.
Rongálás és sírgyalázás gyanújával bűnvádi eljárást folytat a csíkszeredai bírósági ügyészség a Calea Neamului nacionalista román szervezet tagjai által július 8-án az úzvölgyi katonatemetőben végrehajtott keresztállítás miatt – értesült a Krónika.
A magyar közösségnek nincs helye Erdélyben, mivel Mongóliából érkezett, ezért javallott visszatérnie oda – ezt tudhattuk meg az elmúlt napokban egy készséges román „történészek” által tartott gyorstalpaló „történelemórából”.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
3 hozzászólás