2007. augusztus 27., 00:002007. augusztus 27., 00:00
Ez a tanulmány tartalmazza az erős és gyenge pontokat, a lehetőségeket és a veszélyeket, amelyeket négy területen – szociális szolgáltatások, oktatás, gazdaság és kultúra – igyekszenek meghatározni. A helyzetfelmérés elkészítése és az együttműködési lehetőségek feltérképezésének elsődleges célja, hogy konkrét projekttervezeteket állítsanak össze. A kidolgozott tervek alapján a jövőben könnyebben lehívhatóak lesznek az Unió által a határ menti együttműködés fejlesztésére kiírt pályázati források. A szatmárnémeti önkormányzat jelen projektjének keretében egy tanácsadó irodát is létrehoznak. Az iroda fő tevékenysége segítséget nyújtani az együttműködni kívánó cégeknek, hatóságoknak és civil szervezeteknek a tájékozódásban, illetve a határon túli partner megtalálásában.
A közmeghallgatáson az eddig elért eredményekről, tapasztalatokról számoltak be, és további együttműködési javaslatokat vártak a megjelentek részéről. Viorel Solschi szatmárnémeti alpolgármester és egyben a projekt vezetője örömmel számolt be arról, hogy már két cég is érdeklődött a romániai lehetőségekről. Egy ruhagyár és egy földieper-termesztő vállalat, akik tevékenységüket kiterjesztenék az ukrajnai határ menti régióra, már felkeresték az alpolgármestert. A legnagyobb érdeklődést a kárpátaljai vezetőség körében a Szatmár megyei szociális szolgáltatások viszonylag magas színvonala váltotta ki. Elsősorban ebben a témában szeretnének egy közös projektet kidolgozni, amelynek alapján tapasztalatcsere céljából Szatmárnémetibe jönnének a szomszédos országból. „Nagyon meglepődtek partnereink, amikor közösen meglátogattunk néhány szociálisgondozóotthont, elsősorban a civil szervezetek, a Caritas és a Hans Lindner Alapítvány intézményeit – fejtette ki az alpolgármester. – Kijelentették, hogy szívesen jönnének hozzánk tapasztalatcserére, hogy a saját szolgáltatásaik színvonalát fel tudják zárkóztatni a mieinkéhez.” A szociális segítségnyújtás terén már sikerült megtalálniuk a határ két oldalán levő térségek „erős” és „gyenge” pontjait, és ezek alapján megszervezhetik a közös tevékenységeket. A projekt szakértőcsapata szerint a Szatmár megyében elért eredmények elsősorban a civil szféra aktív részvételének köszönhetőek. Az ukrajnai régió gyenge pontjait az erősen központosított szociális szolgáltatási rendszer, a pénz- és szakemberhiány jelenti, elsősorban a falvakban. Ezenkívül nem rendelkeznek például éjszakai menedékhelyekkel, olyan bentlakásos intézményekkel, ahol a bántalmazottakat időlegesen elhelyezhetnék és házi beteggondozói szolgálatuk sincs. Ugyanakkor kifogásolták azt is, hogy az egyházak nem vállalnak szerepet az ilyen jellegű tevékenységekben. Az erősségnek számít mindkét oldalon, hogy alig vannak nyelvi korlátok a két ország határ menti régióinak lakói között. Mindkét részen vegyes a lakosság, és a román mellett a magyar nyelvet is széles körben ismerik, ami jelentősen megkönnyíti majd a jövőbeli együttműködést.
„A felekezetiség béklyójából kilépve csak azt tartottam szem előtt, hogy keresztyén emberként találkozzunk egy másik keresztyén emberrel” – idézte fel lapunknak Ferenc pápával való találkozását Balázs Attila tordaszentlászlói református lelkész.
,,Mozgalmas” majálisuk volt a Fehér megyei rendőröknek: több részeg sofőrt is vérmintavételre szállítottak kórházba, és volt, aki kocsilopás közben bukott le.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.