Bertici Norbert és Bertici Attila ismét együtt vágott neki egy kalandos útnak
Fotó: Facebook/BerticiAttilaOfficial
Újabb kalandnak vágott neki a szatmári Bertici Attila és fia, Norbert: az Afganisztánon, Üzbegisztánon, Tádzsikisztánon és Kirgizisztánon áthaladó, enyhe gúnnyal Pamir Highway (Pamír-autópálya) néven emlegetett magashegyi utat szeretnék meghódítani. A Szibériában télen már többször megfordult, a mínusz 50 Celsius fokos hidegbe is „belekóstolt” világjárt kalandor a „rajt” előtt mesélt terveikről a Krónikának.
2023. december 19., 09:542023. december 19., 09:54
A szatmárnémeti Bertici Attila már több mint ötven országban megfordult – viszont nem a turistás célpontokon, ugyanakkor télen autóval, nyáron motorral járja a világot. Szibériában, illetve Belső-Ázsiában is többször járt már: 2018-ban fiával, Norberttel a fogságba elhurcolt édesapja (fia nagyapja) nyomdokain barangoltak egy Dacia Logannal, 2019 telén pedig a feleségével látogatott el a világ leghidegebb településére, a jakutföldi Ojmjakonba egy Dacia Dusterrel.
Legújabb körútjukra szombaton indultak el, melynek csúcspontja a Pamir Highway elnevezésű út lesz, amely négyezerötszáz méter feletti magasságokban húzódik, de
A bizonytalan geopolitikai helyzet ellenére jelenleg turistaként be lehet utazni az Ázsia szívében fekvő országba, de ahogy Attila mondja, időközben bármi változhat, „megint elkezdhetnek lövöldözni”. „De hát utazók vagyunk, kalandorok, és minden helyzethez megpróbálunk alkalmazkodni. Román és magyar útlevelünk is van, mindig találunk egy kiutat, amerre hazajöjjünk, vagy amerre menjünk” – magyarázta a Krónikának a kalandos utazásnak a fiával nekivágó szatmárnémeti férfi.
Bertici Attila azt is elmondta, hogy nem fizikailag nehéz felkészülni egy ilyen útra, hiszen az ember képes alkalmazkodni a mínusz 45 fokhoz is (Szibériában az előző útja során mínusz 65 Celsius fokot is tapasztalt), illetve autóval utazva az ember fokozatosan hozzászokik a hőmérséklethez, nem olyan, mintha néhány óra repülés után kellene mínusz több tíz fokban kiszállni a gépből.
Egfyébként a járművükön, egy 2011-es Dusteren nem kellett sokat alakítsanak: kapott egy magasítást – amire azért volt szükség, mert a Pamir Highway a nevével ellentétben nem egy autópálya, hanem hóval borított földút –, illetve ellátták egy csörlővel arra az esetre,ha elakadnának a nagy hóban. Valamint állófűtést szereltek be arra az esetre, ha elromlana a motor, hogy akkor se fagyjanak meg.
Az előző kalandokról könyvek is születtek, így valószínűleg hazatérésük után majd erről az útról is írni fognak, illetve blogszerűen írásban és videóban igyekeznek majd naprakészen tartani a Facebook-oldaluk és a Youtube-csatornájuk követőit. Persze már ahol lehet, mert például Iránban, ahol szintén megfordulnak majd, nem igazán szabad felvételeket készíteni.
Hozzátette, Szibéria és Kazahsztán nyáron nagyon kellemetlen tud lenni, előbbi sáros, tele van mosquitókkal, illetve sok út nyáron járhatatlan. De télen, amikor hó borítja, jól lehet haladni rajtuk, illetve vannak folyók is, amelyek télen befagynak, így át lehet hajtani rajtuk, míg nyáron csak bizonyos helyeken, komppal lehet átkelni.
„Télen sokkal járhatóbb Szibéria, mint nyáron. Ezért én nyáron, pontosabban tavasztól őszig motorral megyek kalandokra: márciusban indulunk egy afrikai expedícióra. Télen pedig marad a kocsi.
Mi keressük a kihívást, keressük a kalandot, az extrémet” – fejtette ki, hozzátéve, hogy
Bevallotta, szereti, amikor meg lehet számolni az ember két kezén, hogy ki járt már előtte különböző helyeken.
A mostani út során Afganisztán és Irán lesz újdonság Bartici Attila számára, ebben a kér országban még nem járt. Oroszul nem beszélnek, de az eddigi tapasztalataik alapján Google-fordítóval, „kézzel-lábbal” mutogatva bárhol el lehet boldogulni.
53 országban voltam életem során, nagyon sok extrém országban, és mindig boldogultam. Nem kell félni a nyelvtől. Nagyon sokan félnek, mert nem tudnak idegen nyelveken beszélni, de mi azt tapasztaltuk: ha látják rajtad, hogy rendes vagy és szeretnél valamit, akkor szállást, ételt, autóalkatrészt is lehet kézzel-lábbal mutogatva szerezni” – osztotta meg tapasztalatait a kalandor.
Arra a kérdésre, hogy a Dacia autógyártó támogatja-e őket az útjuk során, Bertici Attila elmondta, hogy több hűséges szponzoruk is van, akik évek óta mögöttük, mellettük állnak, de a Dacia nincs köztük, és már nem is fogadná el tőlük a felajánlást. Szereti a márkát, mert olcsó és könnyen javítható, a posztszovjet térségben bárhol könnyen találni hozzá alkatrészeket, ellenben a cégre neheztel.
„Ez nagyon rosszul esett, mivel nem is támogattak soha semmivel, de viszont úgymond ellopták az expedíciónkat, azt, amiért mi kockáztattuk az életünket, amibe mi fektettünk pénzt, nem is keveset. Én akkor készítettem egy videót, amit át is vett az egész országos sajtó, amiben elmondtam, hogy ez nem volt szép dolog, és azt is, hogy én be is zártam ezt az ajtót, nem szeretnék tőlük semmit. Én szeretem a brandet, szeretem a Daciát, gyerekkori emlékeim kötnek hozzá, de a cégvezetést mindezek után nem” – idézte fel.
A körülbelül hat hetesre tervezett út során mintegy 20 000 kilométert fog megtenni, 13 országon halad majd át a partiumi apa és fia.
A szatmári Bertici Norbert és édesapja négy évvel ezelőtt úgy döntött, hogy felkeresik az egykor Szibériában hadifogoly felmenőjük történeteinek helyszínét. A fiatalember a Krónikának mesélt ázsiai kalandos utazásukról.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!