Bertici Norbert és Bertici Attila ismét együtt vágott neki egy kalandos útnak
Fotó: Facebook/BerticiAttilaOfficial
Újabb kalandnak vágott neki a szatmári Bertici Attila és fia, Norbert: az Afganisztánon, Üzbegisztánon, Tádzsikisztánon és Kirgizisztánon áthaladó, enyhe gúnnyal Pamir Highway (Pamír-autópálya) néven emlegetett magashegyi utat szeretnék meghódítani. A Szibériában télen már többször megfordult, a mínusz 50 Celsius fokos hidegbe is „belekóstolt” világjárt kalandor a „rajt” előtt mesélt terveikről a Krónikának.
2023. december 19., 09:542023. december 19., 09:54
A szatmárnémeti Bertici Attila már több mint ötven országban megfordult – viszont nem a turistás célpontokon, ugyanakkor télen autóval, nyáron motorral járja a világot. Szibériában, illetve Belső-Ázsiában is többször járt már: 2018-ban fiával, Norberttel a fogságba elhurcolt édesapja (fia nagyapja) nyomdokain barangoltak egy Dacia Logannal, 2019 telén pedig a feleségével látogatott el a világ leghidegebb településére, a jakutföldi Ojmjakonba egy Dacia Dusterrel.
Legújabb körútjukra szombaton indultak el, melynek csúcspontja a Pamir Highway elnevezésű út lesz, amely négyezerötszáz méter feletti magasságokban húzódik, de
A bizonytalan geopolitikai helyzet ellenére jelenleg turistaként be lehet utazni az Ázsia szívében fekvő országba, de ahogy Attila mondja, időközben bármi változhat, „megint elkezdhetnek lövöldözni”. „De hát utazók vagyunk, kalandorok, és minden helyzethez megpróbálunk alkalmazkodni. Román és magyar útlevelünk is van, mindig találunk egy kiutat, amerre hazajöjjünk, vagy amerre menjünk” – magyarázta a Krónikának a kalandos utazásnak a fiával nekivágó szatmárnémeti férfi.
Bertici Attila azt is elmondta, hogy nem fizikailag nehéz felkészülni egy ilyen útra, hiszen az ember képes alkalmazkodni a mínusz 45 fokhoz is (Szibériában az előző útja során mínusz 65 Celsius fokot is tapasztalt), illetve autóval utazva az ember fokozatosan hozzászokik a hőmérséklethez, nem olyan, mintha néhány óra repülés után kellene mínusz több tíz fokban kiszállni a gépből.
Egfyébként a járművükön, egy 2011-es Dusteren nem kellett sokat alakítsanak: kapott egy magasítást – amire azért volt szükség, mert a Pamir Highway a nevével ellentétben nem egy autópálya, hanem hóval borított földút –, illetve ellátták egy csörlővel arra az esetre,ha elakadnának a nagy hóban. Valamint állófűtést szereltek be arra az esetre, ha elromlana a motor, hogy akkor se fagyjanak meg.
Az előző kalandokról könyvek is születtek, így valószínűleg hazatérésük után majd erről az útról is írni fognak, illetve blogszerűen írásban és videóban igyekeznek majd naprakészen tartani a Facebook-oldaluk és a Youtube-csatornájuk követőit. Persze már ahol lehet, mert például Iránban, ahol szintén megfordulnak majd, nem igazán szabad felvételeket készíteni.
Hozzátette, Szibéria és Kazahsztán nyáron nagyon kellemetlen tud lenni, előbbi sáros, tele van mosquitókkal, illetve sok út nyáron járhatatlan. De télen, amikor hó borítja, jól lehet haladni rajtuk, illetve vannak folyók is, amelyek télen befagynak, így át lehet hajtani rajtuk, míg nyáron csak bizonyos helyeken, komppal lehet átkelni.
„Télen sokkal járhatóbb Szibéria, mint nyáron. Ezért én nyáron, pontosabban tavasztól őszig motorral megyek kalandokra: márciusban indulunk egy afrikai expedícióra. Télen pedig marad a kocsi.
Mi keressük a kihívást, keressük a kalandot, az extrémet” – fejtette ki, hozzátéve, hogy
Bevallotta, szereti, amikor meg lehet számolni az ember két kezén, hogy ki járt már előtte különböző helyeken.
A mostani út során Afganisztán és Irán lesz újdonság Bartici Attila számára, ebben a kér országban még nem járt. Oroszul nem beszélnek, de az eddigi tapasztalataik alapján Google-fordítóval, „kézzel-lábbal” mutogatva bárhol el lehet boldogulni.
53 országban voltam életem során, nagyon sok extrém országban, és mindig boldogultam. Nem kell félni a nyelvtől. Nagyon sokan félnek, mert nem tudnak idegen nyelveken beszélni, de mi azt tapasztaltuk: ha látják rajtad, hogy rendes vagy és szeretnél valamit, akkor szállást, ételt, autóalkatrészt is lehet kézzel-lábbal mutogatva szerezni” – osztotta meg tapasztalatait a kalandor.
Arra a kérdésre, hogy a Dacia autógyártó támogatja-e őket az útjuk során, Bertici Attila elmondta, hogy több hűséges szponzoruk is van, akik évek óta mögöttük, mellettük állnak, de a Dacia nincs köztük, és már nem is fogadná el tőlük a felajánlást. Szereti a márkát, mert olcsó és könnyen javítható, a posztszovjet térségben bárhol könnyen találni hozzá alkatrészeket, ellenben a cégre neheztel.
„Ez nagyon rosszul esett, mivel nem is támogattak soha semmivel, de viszont úgymond ellopták az expedíciónkat, azt, amiért mi kockáztattuk az életünket, amibe mi fektettünk pénzt, nem is keveset. Én akkor készítettem egy videót, amit át is vett az egész országos sajtó, amiben elmondtam, hogy ez nem volt szép dolog, és azt is, hogy én be is zártam ezt az ajtót, nem szeretnék tőlük semmit. Én szeretem a brandet, szeretem a Daciát, gyerekkori emlékeim kötnek hozzá, de a cégvezetést mindezek után nem” – idézte fel.
A körülbelül hat hetesre tervezett út során mintegy 20 000 kilométert fog megtenni, 13 országon halad majd át a partiumi apa és fia.
A szatmári Bertici Norbert és édesapja négy évvel ezelőtt úgy döntött, hogy felkeresik az egykor Szibériában hadifogoly felmenőjük történeteinek helyszínét. A fiatalember a Krónikának mesélt ázsiai kalandos utazásukról.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!