Mozgolódás Erdélyben egy új autópálya ügyében

A Brassó–Ploiești autópálya nyomvonala

A Brassó–Ploiești autópálya nyomvonala

Fotó: Facebook/Compania Națională de Investiții Rutiere

„Gazdát” cserélt az Erdély és Havasalföld legrövidebb, de legzsúfoltabb összeköttetését tehermentesítő autópályaterv. Az új közúti hatóság célja a Prahova völgyén átvezető Brassó–Ploiești sztráda megvalósíthatósági tanulmányának frissítése, illetve egy erdélyi autópálya-szakasz terveinek előkészítése a licitre.

Páva Adorján

2025. február 10., 21:032025. február 10., 21:03

2025. február 10., 23:102025. február 10., 23:10

A közúti infrastruktúráért felelő országos hatóság (CNAIR) átadta a nemrég alakult közúti beruházásokért felelő országos társaságnak (CNIR) a Brassó–Ploiești autópálya ügykezelését. A CNIR-t azzal a céllal hozták létre, hogy külön hatóság irányítsa a tervezett sztrádaépítéseket, a CNAIR-nek pedig a már meglévő hálózat ügykezelői szerepét szánnák a jövőben.

Az új hatóság múlt héten közölte, hogy átvette a szerződést, amely az A3-as sztráda Ploiești és Brassó közötti szakasza megvalósíthatósági tanulmányának frissítését, illetve műszaki tervének elkészítését célozza. Előbbinek határideje 2025 áprilisa; az építési munkálatok engedélyezési tervének (PAC) elkészítésére fél év áll rendelkezésre, akárcsak a műszaki tervek (PTE) benyújtására.

„Megkezdtük az átvett dokumentáció elemzését, és felkértük a tervező Consitrans Kft.-t, hogy frissítse a projekt ütemtervét, hogy ellenőrizzük, mennyire tartható be.

Idézet
Azt tervezzük, hogy kiírjuk a versenytárgyalást a Brassó megyei Keresztényfalva és Feketehalom között húzódó autópálya-szakaszra”

nyilatkozta Gabriel Budescu, a CNIR vezérigazgatója. Egyébként a hatóság ugyanezzel a céggel dolgozik együtt tavaly év vége óta a majdan Székelyföldet is érintő A13-as Brassó–Bákó autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésén is.

A nyomvonaltervek szerint a 112 kilométer hosszú Ploiești–Brassó autópálya (A3) projektje a havasalföldi város déli részén kezdődik, az A3-as Bukarest–Ploiești aszfaltcsík folytatásaként. A sztráda magában foglalja majd az A3-as Barcarozsnyó–Keresztényfalva szakaszát is, amelyet 2020-ban adtak át a forgalomnak. Az új sztráda a megyeszékhelytől északnyugatra fekvő Feketehalom településen ér majd véget.

Innen az A3-as autópálya egy gyorsforgalmi összeköttetésen keresztül csatlakozik majd az A13-ashoz, mely Nagyszeben–Fogaras–Brassó, illetve Brassó–Bákó irányú lesz.

A Bukaresttől Borsig, azaz a magyar határig elképzelt A3-as autópálya a román fővárostól Ploiești-ig végigautózható, majd – a már átadott Barcarozsnyó–Keresztényfalva szakaszt (6,3 km) leszámítva – Marosvásárhelytől Magyarnádasig lehet ismét összefüggően használni az észak-erdélyi autópályaként is ismert részen, onnan Borsig csupán két rövid szakaszt adtak át eddig a forgalomnak.

A Ploiești–Brassó sztrádaszakasz elkészülte létfontosságú, hiszen az ország egyik legforgalmasabb közútját, a DN1-est tehermentesítené a Bukarestet Erdéllyel és a Nyugattal összekötő útvonalon, mely a Prahova völgyében rendkívül zsúfolt, több hegyvidéki üdülővároson is átvezet.

korábban írtuk

Újabb autópálya körvonalazódik Erdélyben
Újabb autópálya körvonalazódik Erdélyben

Ötven kilométer hosszú lesz és csaknem egymilliárd euróba kerülhet a Brassó és Fogaras között tervezett új autópálya. Az A13-as Brassó megyei autópálya-szakaszán 120 kilométer/órás maximális sebességgel lehet majd haladni.

korábban írtuk

Realista, optimista és csodával határos idei sztrádakilátások
Realista, optimista és csodával határos idei sztrádakilátások

Alaposan rácáfolt a tavalyi év a kétkedőkre a romániai autópálya-átadások terén, az idei sztrádakilátások pedig a 2024-es rekord megdöntésével kecsegtetnek. Milyen realista, optimista és csodával határos forgatókönyvekkel számolhatunk 2025-ben?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 16., szerda

Autónak ütközött és megsérült a rendőrök elől menekülő motoros

Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.

Autónak ütközött és megsérült a rendőrök elől menekülő motoros
2025. április 16., szerda

Balesetre hivatkozva csaltak ki pénzt egy idős embertől, őrizetbe vették az elkövetőket

Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu

Balesetre hivatkozva csaltak ki pénzt egy idős embertől, őrizetbe vették az elkövetőket
2025. április 16., szerda

Megszűnt a kiskérődzők pestise miatt elrendelt élőállat-szállítási tilalom Arad megyében

Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.

Megszűnt a kiskérődzők pestise miatt elrendelt élőállat-szállítási tilalom Arad megyében
2025. április 16., szerda

Magyar szinkronos mozifilmek Erdélyben: beavatott az egyik legnagyobb multiplex

Miközben szűk évtizeddel ezelőtt még büntethető volt magyar szinkronos mozifilmek vetítése Romániában, manapság nemcsak a tömbmagyar vidékeken egyre természetesebb az anyanyelvű moziélmény.

Magyar szinkronos mozifilmek Erdélyben: beavatott az egyik legnagyobb multiplex
2025. április 16., szerda

Elindult az okosparkolás a partiumi megyeszékhelyen

Az okosparkolás lényege, hogy az alkalmazás megmutatja a szabadon lévő parkolóhelyeket a belvárosban, ki lehet fizetni vele a várakozási időt, ugyanakkor kérésre értesítést küld a kötelező biztosítás lejártáról, vagy a műszaki vizsga esedékességéről.

Elindult az okosparkolás a partiumi megyeszékhelyen
2025. április 16., szerda

Nemcsak reggelizett, hanem pénzt is lopott a nagyváradi étteremből

Reggelizni ment egy nagyváradi vendéglőbe az a helyi illetőségű fiatalember, aki egy óvatlan pillanatban 20 ezer lejt lopott el a vendéglátóipari egység irodájából, a rendőrség szerdán délelőtt őrizetbe vette.

Nemcsak reggelizett, hanem pénzt is lopott a nagyváradi étteremből
2025. április 16., szerda

Több mint félszáz ház vált megközelíthetetlenné földcsuszamlás miatt egy erdélyi megyében

Földcsuszamlás következtében 56 ház vált gépkocsival megközelíthetetlenné szerdán a Fehér megyei Küküllőlonka településen.

Több mint félszáz ház vált megközelíthetetlenné földcsuszamlás miatt egy erdélyi megyében
2025. április 16., szerda

Elhunyt Jancsó Árpád építőmérnök, közlekedéstörténeti szakíró

Egy hónappal a 71. születésnapja után elhunyt Jancsó Árpád temesvári műszaki helytörténész, út-, híd- és vasútépítő mérnök, több tucat helytörténeti könyv szerzője.

Elhunyt Jancsó Árpád építőmérnök, közlekedéstörténeti szakíró
2025. április 16., szerda

Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)

Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.

Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)
2025. április 15., kedd

Több erdélyi teátrum előadása is szerepel a kisvárdai színházi fesztivál programján

Tizenkilenc előadás kapott helyet a június 20. és 28. között megvalósuló 37. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjában.

Több erdélyi teátrum előadása is szerepel a kisvárdai színházi fesztivál programján