Továbbtanulással „védekezhetnek” az erdélyi magyar egyetemisták

Továbbtanulással „védekezhetnek” az erdélyi magyar egyetemisták

Jövőképfestés. Több mint 1200 erdélyi magyar egyetemista fejtette ki véleményét a nagyszabású kutatásban

Fotó: Rab Zoltán

Az erdélyi magyar egyetemistákat nem viselte meg jelentős mértékben a járványhelyzet okozta, a dolgozó társadalmat sújtó gazdasági válság – derül ki az Egyetemisták jövőképkutatása című felmérésből. Dániel Botond szociológus szerint a hallgatók továbbtanulással „válaszolhatnak” a munkaerőpiaci bizonytalanságra, miközben több pénzt takarítanak meg. Az otthontanulás pedig azt is eredményezheti, hogy a diákok kevésbé fognak kötődni az egyetemi városukhoz.

Oláh Eszter

2021. március 22., 16:452021. március 22., 16:45

2021. április 28., 18:522021. április 28., 18:52

Az online oktatásra, a járvány időszakában fennálló kultúrfogyasztási igényekre és az erdélyi magyar egyetemisták jövőképére vonatkozó kutatást végzett 2020 decemberében a Magyar Ifjúsági Központ YZ Intézete és az Országos Magyar Diákszövetség. A romániai felsőoktatásban részt vevő 1239 magyar hallgató bevonásával készített felmérés az Egyetemisták jövőképkutatása címet kapta. A bemutató előadáson ismertetett előzetes eredményeket a tervek szerint további hat szaktanulmány követi, amelyek az egyes intézményekre és évfolyamokra vonatkozó, mélyebb elemzéseket is tartalmazzák majd.

Dr. Dániel Botond, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem adjunktusa a jövőképkutatás projektvezetőjeként a Krónikának elmondta, a kutatásban olyan témákat dolgoztak fel, amelyek az aktuális járványhelyzet miatt végbemenő, komoly kihívások és átalakulások közepette az ifjúsági szervezetek célcsoportját, azaz az egyetemista fiatalokat érinti. A rendezvényekhez való viszonyukra, a jövőképükre és az online oktatásra vonatkozó adatgyűjtés során a szervezők meglehetősen széles kört mozgósítottak, hiszen

a felmérés alapjául szolgáló kérdőívet tíz egyetemi város huszonhét felsőoktatási intézményében tanuló, 323 településről származó egyetemi hallgató töltötte ki.

A válaszadók túlnyomó többségét a 19–24 évesek tették ki, de jelentősnek mondható a 25–35 évesek aránya is, hangot adva így a teljes egyetemista korosztálynak. Bár a mélyebb elemzések ezután következnek, az előzetes eredményeket tartalmazó kutatási gyorsjelentés már önmagában beszédes képet fest az erdélyi magyar egyetemista diákok jövőképét és kultúrafogyasztási szokásait illetően.

Óvakodnak a nagy rendezvényektől

A rendezvényekre vonatkozóan a kutatás során főként arra voltak kíváncsiak, hogyan alakult át a fiatalok rendezvényekkel szembeni viszonya, milyen típusú rendezvényeket hiányolnak leginkább, milyen jellegű online eseményeken vettek részt, illetve hogy a járvány alatt mely biztonsági intézkedéseket tartják fontosnak a rendezvények kapcsán, és ez mennyire befolyásolta a nagy rendezvényekkel, fesztiválokkal szembeni viszonyulásukat.

A válaszok alapján a szociológus valószínűnek tartja, hogy a rendezvények terén a járvány hosszabb távon is érezteti majd a hatását, ugyanis a válaszadók csupán harmada jelölte meg azt a válaszlehetőséget, hogy 500 főnél nagyobb rendezvényen is részt venne a járvány lejárta után. „Azt is látjuk, hogy a nagy rendezvényeken való részvétel szándéka erősen összefügg azzal, hogy a fiatalok mennyire tartják fontosnak a biztonsági intézkedéseket.

Idézet
Azok, akik a járvány alatt a rendezvények látogatásakor kiemelten fontosnak tartották a különböző biztonsági intézkedéseket, mint a maszkviselés, a távolságtartás és résztvevők számának korlátozása, azok inkább távol maradnának a nagy rendezvényektől”

– tudtuk meg a szakértőtől.

A járvány idején szervezett események tekintetében elmondható, hogy az életkor előrehaladtával a résztvevőknek egyre fontosabbá válik a biztonsági ajánlások betartása. A nemek szerinti adatelemzésből az is kitűnik, hogy a lányok nagyobb arányban tartják lényegesnek a biztonsági intézkedéseket és azok betartását. A szociológus szerint ez abban nyilvánul meg, hogy tartózkodóbbak a nagy rendezvényekkel szemben, több garanciát várnak el – például jegyvisszafizetési jótállást –, és ők azok, akik hajlandóbbak lennének magasabb jegyárakat is fizetni, ha a szervezők több energiát fordítanak a rendezvények biztonságossá tételére.

Megterhelőbb az online órákon való aktív részvétel

Az online oktatás témakörét illetően azt járták körül, hogyan alakult az órákon való aktív részvétel, milyen eszközökkel és milyen környezetből kapcsolódnak be a fiatalok az órákba, illetve hogyan érzékelik az oktatással kapcsolatos terhelésük változását. Az adatok alapján elmondható, hogy bár

nem jelentős mértékben, de kimutathatóan (négy százalékkal) csökkent az órákon való részvétel aránya az online oktatás bevezetése óta.

A kép árnyalása érdekében Dániel Botond azonban hozzátette, hogy azok aránya, akik szinte minden órán részt vesznek, még nőtt is – a csökkenés elsősorban azokat érintette, akik a hagyományos oktatás idején sem voltak gyakori óralátogatók. Ugyanakkor felmerül a kérdés, mennyire jelent aktív részvételt az órán való jelenlét.

A biztonsági intézkedésekkel szembeni viszonyuláshoz hasonlóan, az online oktatás terén is kitüremkedni látszanak a nemek és a képzési szintek közti különbségek. A felmérés adatai ugyanis azt tükrözik, hogy

a lányok – az alapképzéses diákokhoz hasonlóan – nagyobb arányban vesznek részt és aktívabbak is, mint a fiúk, ami szorosan összefügg azzal, hogy a hagyományossal szemben az online oktatást megterhelőbbnek érzik.

Az órán történő részvétel szempontjából fontos, milyen arányban hajlandóak a diákok bekapcsolni a kamerát, ami a mesteris hallgatók körében gyakoribbnak mondható. „A lányok jelentősen nagyobb arányban válaszolták azt, hogy nagymértékben csökkent a szabadidejük az online oktatás bevezetése óta és az óraanyag mennyiségét is többnek érzik. Ugyanígy az alapképzéses diákok is nagyobbnak érzik a terhelést a mesterisekhez képest, sőt a mesterisek például nagyobb arányban érzik úgy az alapképzésesekhez képest, hogy valamelyest vagy erősen megnőtt a szabadidejük: 29,2 százalékuk, míg az alapképzéses diákok csupán 22,9 százaléka” – fejtette ki a szociológus.

Galéria

Nem úgy, mint régen. Gyengülhet a kapcsolat az egyetemi várossal

Fotó: Haáz Vince

Lehetőség a megtakarításra

A jövőképpel kapcsolatosan a szakemberek elsősorban arra kérdeztek rá, hogy melyik a legmagasabb iskolai végzettségi szint, amelyet el szeretnének érni, hogy milyen típusú munkahelyen dolgoznának szívesebben, és hogy hol képzelik el az életüket a tanulmányaik befejezése után, illetve hosszabb távon, ugyanakkor a kérdőívben a családalapításra vonatkozó kérdések is szerepeltek. Emellett olyan gazdasági kérdések is terítékre kerültek, mint a járványidőszak alatti pénzgazdálkodás megváltozása, a megtakarítások lehetősége, illetve a munkavállalással kapcsolatos szokások.

A válaszok alapján úgy tűnik, a dolgozó társadalmat sújtó jövedelemcsökkenés és a munkahelyek megszűnése nem érintette hátrányosan az egyetemistákat.

Idézet
„Annak ellenére, hogy összességében körülbelül hat százalékkal csökkent azok aránya, akik dolgoznak, ez szinte kizárólag az alkalmi munkavégzés visszaszorulásából ered. Azon egyetemisták aránya, akik részmunkaidős állásokban vagy főállásban dolgoznak, még nőtt is a járvány alatt”

– részletezte Dániel Botond. A növekedés főleg a mesteris hallgatóknál látszik, ahol 21,5 százalékról 29,1 százalékra emelkedett azok aránya, akik főállású munkahelyen dolgoznak, ami magyarázat lehet az online órákon való alacsonyabb részvételi arányra. A szociológus szerint a meglévő adatok alapján a következőkben azt is meg szeretnék vizsgálni, hogy az alkalmi munkalehetőségek beszűkülése miatt költöztek-e haza a diákok, vagy inkább azért hagyták abba az alkalmi munkavégzést, mert hazaköltöztek.

A szociológus felvázolta, az egyetemisták relatív többsége úgy véli, változatlan maradt az anyagi helyzete, ugyanakkor a diákok nagyobb arányban válaszolták azt, hogy romlott a helyzetük, mint azok, akik szerint javult.

A megkérdezettek 25,8 százaléka észlelt anyagi helyzetére vonatkozó javulást, ami a szociológus véleménye szerint annak tudható be, hogy az online oktatásban olyan jelentős összegeket takaríthattak meg a hallgatók, mint a lakbér és a létfenntartási költségek.

Ehhez kapcsolódik a megtakarításokra vonatkozó adat is, miszerint a diákok mintegy 31,6 százaléka többet takarékoskodott a járvány ideje alatt, mint előtte. Ennek okát a kutatás következő szakaszaiban tervezik feltárni.

Körvonalazódni látszó feltételezések

Az adatgyűjtés feldolgozására vonatkozóan Dániel Botond elmondta, a jövőtervek kapcsán még nagyon sok háttérelemzést kell végezniük, mivel a kutatás nagyon összetett kérdésekre keresi a választ. A jelentősebb kérdésfelvetésekre, mint például hogy milyen különbségek észlelhetők az egyetemisták járvány előtti, illetve járványhelyzeti életvitelében, a következő hónapokra tervezett tanulmányok fognak részletesebb választ adni. Bár további hat szaktanulmány elkészítése várat még magára, a jelenlegi elemzés alapján is körvonalazódni látszik a szakértők néhány sejtése.

Idézet
„A válaszok alapján úgy tűnik, megtörténhet, hogy valamivel magasabb arányban szeretnének továbbtanulni a diákok, mint korábban.

A hivatalos egyetemi statisztikákból úgy látjuk, hogy jelenleg az alapképzést végzettek mintegy 40 százaléka tanul tovább mesterin, míg a válaszadóink 45 százaléka jelezte azt, hogy a jelenlegi képzés befejezése után mesterképzésen folytatná tanulmányait” – osztotta meg a kutatás adatait elemző szakember. Az előrejelzés eredményei októberben válnak igazán láthatóvá, a szociológus azonban nem tartaná váratlannak, ugyanis elmondása szerint a megváltozott munkaerőpiaci változásokra a fiatalok hajlamosak azzal válaszolni, hogy tovább maradnak az oktatási rendszerben.

A jövőtervekkel kapcsolatos

további hipotézis – amely még megvizsgálásra vár – arra vonatkozik, hogy azok a diákok, akik kevesebbet tartózkodnak az egyetemi városukban, és egyre több félévet töltenek otthon, online oktatásban, kevésbé fognak kötődni az egyetemi városukhoz.

A szociológus szerint a kevesebb élmény, a személyes és az intézményes kapcsolat hatására kisebb mértékben képzelik el a jövőjüket az egyetemi városban, és kevésbé terveznek tanulmányaik befejezése után vagy hosszú távon az egyetemi városban maradni.

A kutatást bemutató előadás egyébként visszanézhető a Magyar Ifjúsági Központ Facebook-oldalán, illetve a kutatási gyorsjelentés az YZ Intézet kiadványai közt elérhető az érdeklődők számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban

Jobb jegyeket akart, ezért megzsarolta történelemtanárnőjét egy hetedikes diák Brassóban.

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban
2024. április 10., szerda

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció

A Bihar megyei Értarcsára érkezett meg idén is, tatarozza fészkét, készül a fiókák nevelésére Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, amely idén töltötte be a 21. életévét.

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció
2024. április 10., szerda

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől

Szerdára virradóra elfogták Nagyváradon azt a férfit, aki kedden egy bukaresti orvosi rendelő előtt szökött meg egy rabszállító járműből. Egy személy felismerte őt, és hívta a 112-es segélyhívószámot.

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől
2024. április 09., kedd

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

Civil szakemberek szerint biztossá vált, hogy a dél-erdélyi sztráda még hiányzó, a „medvealagutakról” elhíresült szakasza lesz az első romániai autópályarész, amely kicsúszik az országos helyreállítási tervben kötelezőként kitűzött 2026-os határidőből.

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán
2024. április 09., kedd

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik

Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik
2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot