A katasztrófavédelem rohamkocsijait gyakran riasztják súlyos balesetekhez
Fotó: Kolozs megyei katasztrófavédelem
A Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársai podcast-beszélgetésekben számolnak be életmentő akcióikról. A mentési munkálatokban részt vevő szakemberek szerint a legtöbb balesetet a gépkocsivezető figyelmetlensége okozza. A helyszínre kiszálló mentősöket és tűzoltókat ugyanakkor a szenzációra éhes emberek hada zavarja leginkább, akik fényképeket és filmeket készítenek a tragédiáról.
2023. október 03., 20:282023. október 03., 20:28
2023. október 04., 06:292023. október 04., 06:29
Az Európai Unió tagországai sorában toronymagasan vezet Románia az évi 400 ezer közúti baleset terén. Ezek túlnyomó többsége kisebb koccanás, azonban európai éllovasok vagyunk az emberi áldozatokat és a jelentős anyagi károkat okozó balesetek terén is. A közutakon történő súlyos balesetekhez rendszerint a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok rohamkocsijai érkeznek ki a szolgálatos tűzoltókkal.
A Kolozs megyei mentésben dolgozók munkáját hónapról hónapra podcast-beszélgetésben járja körül a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársa, Paul Olar. A legfrissebb podcast-adás megszólalója, Gheorghe Nechita törzsőrmester 2006 óta szolgál a megyei felügyelőségnél.
,,A sofőrök sietnek, száguldanak. Amikor rohamkocsival egy baleset helyszínére tartunk, a gépkocsivezetők nem állnak félre, nem engednek előre, nem adnak előnyt, hogy minél hamarabb a helyszínen legyünk, holott emberéletet kell mentenünk” – fogalmaz az altiszt.
Nechita törzsőrmester szerint a figyelmetlenségen és a gyorshajtáson kívül egyre nagyobb gondot okoz az alkohol vagy a kábítószerek hatása alatt történő gépkocsivezetés. Tapasztalatai szerint ugyanakkor sok baleset a vezetés közbeni mobiltelefon-használatból adódik. Van, aki filmet készít, más lájkol, miközben egy óvatlan pillanatban belerohan az előtte haladó járműbe, vagy rosszabb esetben a szemben jövő gépkocsiban köt ki.
Nem tesz jót, ha bizonyos kor után kormánykerék mögé ül az ember. Éreznie kell, hogy meddig bírja, meddig érzi magát biztonságban” – fogalmazott a katasztrófavédelmi altiszt.
Gheorghe Nechita törzsőrmester sokat látott. Leginkább a szenzációra éhes bámészkodó tömeg zavarja
Fotó: Kolozs megyei katasztrófavédelem
Gheorghe Nechita a balesetek helyszínén történő életmentés legnagyobb problémájának a kíváncsiskodó embereket tartja. Gyakran elődordul, hogy a helyszínt megközelítő bámészkodók fotókat, filmeket készítenek az áldozatokról is, amit megosztanak a közösségi oldalakon. A helyszínelő rendőrök kell őket távol tartsák, hogy az életmentők biztonságban dolgozhassanak, vagy senki ne cigarettázzon olyan kocsi mellett, amelynek tartályából üzemanyag folyt ki az úttestre.
Nechita olyan megdöbbentő történetet is elmesélt, amikor egy teherautó járókelőt gázolt halálra egy átjárón, és a közelben tartozkódó anyuka két kisgyerekével az ,,első vonalból” bámulta az utcán heverő, még le nem takart holttestet.
A halálesetek minket is megráznak. Mit érezhet egy gyerek egy összeroncsolt holttest láttán?” – fakad ki a podcast-adás interjúalanya.
A Kolozs megyei katasztrófavédelmi szakember számára a legnagyobb megpróbáltatás egy olyan baleset volt, amelyben hat fiatal vesztette életét. Virágvasárnap éjszakáján egy nagykorúsítási buliból tartottak hazafele, a mikrobuszt vezető fiatalember a nagy sebesség miatt lesodródott a vizes úttestről, és egy villanyoszlopnak csapódott. Az ütközés a kocsi bal felét teljesen letarolta, csak a jármű jobb oldalán ülő utasok maradtak életben.
,,Közel két évtized alatt sok súlyos balesethez riasztottak. A mentős és a tűzoltó számára az igazi szakmai teljesítmény az, amikor életet ment, és nem holtan kell kiemelnie az áldozatot a roncsok közül. Totálkáros kocsik roncsai közül is kiszabadítottunk sérülteket, akik felgyógyultak. Több olyan baleset is volt, aminek láttán senki nem hitte volna, hogy életben marad valaki, mégis megmentettünk több áldozatot. Ezek a katasztrófavédelem igazi sikerélményei” – fogalmazott Gheorghe Nechita törzsőrmester.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!