Több mint „influenszerképzés” – Minőségi tartalmak gyártását oktatják majd a magyar nyelvű digitális média szakon Kolozsváron

A Babeș–Bolyai Tudományegyetemen ősztől nemcsak újságírást, de digitális média szakot is választhatnak az egyetemi hallgatók •  Fotó: BBTE média szak

A Babeș–Bolyai Tudományegyetemen ősztől nemcsak újságírást, de digitális média szakot is választhatnak az egyetemi hallgatók

Fotó: BBTE média szak

Fel kell zárkóznia a digitális média és a munkaerőpiac jelenkori követelményeihez a magyar nyelvű oktatásnak is, ezt szolgálja az ősztől Kolozsváron induló új szak – mondta el a Krónika megkeresésére Győrffy Gábor egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem újságírás és digitális médiaintézete magyar tagozatának a vezetője. Kifejtette: az új szakon elsősorban nem újságírókat képeznek, megmarad továbbra is az eddigi újságírás szak, és párhuzamosan fog működni a kettő. A digitális média szakon végzettek egyéb típusú szöveget, képet, hangot, videót fognak megtanulni gyártani, tehát minőségi digitális tartalmakat gyártó szakemberek lesznek – és ami lényeges: nem feltétlenül és nem elsősorban a média számára képzik a majdani hallgatókat. Az új szakon végzettek a különböző szervezeteknek, vállalkozásoknak tudnak majd digitális tartalmat gyártani szakszerűen.

Kiss Judit

2023. április 24., 08:282023. április 24., 08:28

A napokban jelentették be, hogy digitális média szak indul a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, amelynek keretében többek közt közösségimédia-menedzsmentet, a médiatartalmak gyártásának mikéntjét, a mobilkommunikáció, adatvizualizáció és online vállalkozás fortélyait tanítják egyetemi képzés keretében.

Nem föltétlenül újságírókat képeznek az új szakon

Győrffy Gábortól megkérdeztük, miért csak most indul ez a szak, holott az életünk minden területén erőteljesen teret nyerő digitális világ uralma már évek-évtizedek óta határozottan érzékelhető.

A leendő szakon azt tanítják meg, hogy miként hozzanak létre a hallgatók médiatartalmakat úgy, hogy ezek hatásos, minőségi médiatartalmak legyenek, bárhol is jelenjenek meg •  Fotó: BBTE média szak Galéria

A leendő szakon azt tanítják meg, hogy miként hozzanak létre a hallgatók médiatartalmakat úgy, hogy ezek hatásos, minőségi médiatartalmak legyenek, bárhol is jelenjenek meg

Fotó: BBTE média szak

„Román nyelvű digitális média szak öt éve létezik már, a magyar szakembereknek pedig fel kellett készülniük, egyszersmind hosszúra nyúlt a szak jóváhagyási, akkreditációs folyamata. Körülbelül két éve készülünk arra, hogy elindítsuk ezt a szakot, hiszen egyértelmű volt már korábban is számunkra, hogy erre a szakra nagy igény van a felsőoktatási piacon” – fejtette ki az egyetemi oktató. Aláhúzta egyúttal:

az új szakon nem újságírókat képeznek, megmarad továbbra is az újságírás szak, és párhuzamosan fog működni a kettő.

A hagyományos újságírói tartalmakat – tehát azt a tudást, amire egy újságírónak szüksége van, továbbra is az újságírás szakon fogják oktatni: ilyen a szaktantárgy például a tényfeltáró újságírás, a hírügynökségi újságírás, a szaksajtó, a kulturális, politikai újságírás – azaz a hagyományosan, szigorúan vett média-újságírói szövegek, tartalmak írásának mikéntje.

A digitális média szakon végzettek egyéb típusú szöveget, képet, hangot, videót fognak megtanulni gyártani, tehát minőségi digitális tartalmakat gyártó szakemberek lesznek – és ami lényeges: nem feltétlenül és nem elsősorban a média számára képzik a majdani hallgatókat.

Optimalizálni a felhasználói élményt

„Manapság már minden vállalkozásnak, szervezetnek, intézménynek van weblapja, webhelye, legalább egy közösségi média oldala – az új szakon végzettek a különböző szervezeteknek, vállalkozásoknak tudnak majd digitális tartalmat gyártani szakszerűen, de a közösségi média menedzsmentjével is tudnak majd foglalkozni. Ami megkülönbözteti tulajdonképpen az újságírás szakot a digitális média szaktól, az az, hogy itt nagyon erős a technikai háttér. Tehát a digitális média szakon nemcsak a tartalom gyártásával fogunk foglalkozni, amit a különféle intézmények, vállalkozások létrehoznak egy bizonyos oldal számára, hanem magát az oldalt is megtanulják a hallgatók szakszerűen kezelni” – mutatott rá az egyetemi oktató.

Győrffy Gábor egyetemi docens 15 éve oktat a Babeș-Bolyai Tudományegyetem újságírás szakán •  Fotó: BBTE média szak Galéria

Győrffy Gábor egyetemi docens 15 éve oktat a Babeș-Bolyai Tudományegyetem újságírás szakán

Fotó: BBTE média szak

Hozzátette, az olyan tantárgyaknak köszönhetően, mint a webszerkesztés vagy webtartalom-menedzsment, a grafikai és interfész-design, az illető oldal nyújtotta felhasználói élményt is optimalizálni lehet.

Felvetettük, hogy a szak indulásának híre kapcsán voltak, akik viccesen megkérdezték, hogy netán egyfajta „influenszerképzésről” van-e szó, hiszen madártávlatból nézve van ebben valami igazság. „Mindennapi, poénosabb megközelítésben igen, de ennél sokkal komolyabb azért a dolog: természetesen nem korlátozódunk az influenszerségre.

Idézet
Viszont minden tartalom, amit manapság megoszt az ember a közösségi médiában vagy bármilyen online felületen, hat azokra, akik nézik, olvassák. Tehát az úgynevezett influenszernek is nagyon komoly tudása kell legyen ahhoz, hogy hasson,

és tulajdonképpen ezt tanítjuk meg, hogy miként hozzanak létre a hallgatók médiatartalmakat úgy, hogy ezek hatásos, minőségi médiatartalmak legyenek, bárhol is jelenjenek meg” – fejtette ki Győrffy Gábor.

Átjárhatóság az újságírás és a digitális média szak között

Kérdésünkre arról is beszélt, hogy az új szak előkészítésében az újságírás szakon oktató öt tanáron kívül bevontak a munkába külsősöket, doktoranduszokat, nagyon sok szakmabelivel konzultáltak –

nemcsak oktatókkal, hanem a munkaerőpiac szakértőivel, cégek képviselőivel is: például webszerkesztésben érdekelt cégekkel, akiknek nagy gyakorlatuk van ebben a munkában. Mint sorolta, erdélyi magyar informatikai, reklámmal, marketinggel foglalkozó cégek, animációkat gyártó vállalkozások képviselői is segítettek, segítenek.

A Kolozsváron induló új magyar nyelvű szak kínálata •  Fotó: BBTE média szak Galéria

A Kolozsváron induló új magyar nyelvű szak kínálata

Fotó: BBTE média szak

Az új szakon részben azok fognak oktatni, akik eddig is oktatták az újságírás szak hallgatóit, ugyanis a két szak alaptantárgyai közösek lesznek. „Tehát az új szakon is oktatunk olyan tárgyakat, mint a tömegkommunikáció, a vizuális kommunikáció, a médiajog, a rádiós, tévés újságírás, a kreatív írás, adatgyűjtési technikák. De lesznek specifikus tárgyak is, ezeket többnyire külsős oktatók fogják tanítani: ilyen például a webtartalom-menedzsment, a webszerkesztés, a digitális adatelemzés, az animáció, az adatvizualizáció, a közösségimédia-menedzsment, online vállalkozói ismeretek is – tehát mindez az influenszerséghez kötődik.

Idézet
Hogyha valaki mondjuk majd saját vállalkozásként indítana tartalomgyártást, akkor erre is legyen felkészülve”
– emelte ki az egyetemi oktató.

Erdélyben az újságírást „csak szerelemből” lehet művelni

A leendő szak vezetője 15 éve oktat az újságírás szakon többek közt sajtótörténetet, médiatörténetet, sajtófordítást, nyilvánosságtörténetet. A digitális média szakon az újmédia-elméletet fogja tanítani. Azt is elmondta, hogy remélhetőleg megkapják a tíz ingyenes helyet, az újságíráson körülbelül 15 ingyenes helyük szokott lenni.

A két szak közt nagyjából átjárhatóság lesz – tehát egyik szakról a másikra passzolgathatják az ingyenes helyeket, az összesen 25 – tehát 10 plusz 15 helyet.

Ezen kívül várhatóak fizetéses helyek is: 20 fizetéses hely a digitális média és szintén 20 az újságírás szakon. Kérdésünkre a felvételi követelményekről is beszélt: ugyanazok lesznek, mint az újságírás szak esetében, az egész karon egységes a felvételi. Motivációs levél és érettségi eredmény a követelmény, tehát az érettségi jegy alapján fog történni a felvételi. Azt is megkérdeztük Győrffy Gábortól, hogy mit tapasztaltak az utóbbi években, milyen irányban alakul a fiatalok körében a média, újságírás iránti érdeklődés.

•  Fotó: BBTE média szak Galéria

Fotó: BBTE média szak

„Nagyon fluktuált, 15 éve, amióta ott tanítok, időnként voltak hullámhegyek és hullámvölgyek. Most éppen hullámvölgynél tartunk, csökkent az érdeklődés, de szerintem ez is változni fog a jövőben pozitív irányban” – válaszolta az egyetemi oktató.

Megkérdeztük: vajon annak tulajdonítható-e a jelenség, hogy manapság „nem menő”, magyarán szólva nem kifizetődő médiamunkásnak lenni, hiszen valószínűleg azt hallják a fiatalok, hogy médiamunkásként Erdélyben sokat kell dolgozni kevés pénzért.

„Tény, hogy ezt hallják. Viszont mindig is azok jelentkeztek újságírónak a médiaképzésre, akik nagyon szerették ezt a fajta tevékenységet. Ők pedig szerették a képzést, utána ezen a szakterületen találtak munkát. Most már a végzettjeink nagy többsége médiában dolgozik, és hát igen, ez olyan munka, hogy szeretni kell, másként nem megy” – mutatott rá Győrffy Gábor. Hozzátette,

talán nemcsak manapság van így, hogy Erdélyben az újságírást úgymond „csak szerelemből” lehet művelni.

A folyton változó „újmédia”

Az új szakot beharangozó plakáton az a kifejezés is szerepel, hogy „újmédia elmélet”. Felvetettük, hogy az átlagos médiafogyasztó is érzékeli manapság, hogy szédületes gyorsasággal változnak a média formái és lehetőségei, mindig „új médiáról” beszélhetünk, és vajon pontosan mit fed a szakterminológia. „A fogalom az online webes tartalmak és felületek létrejöttével körvonalazódott 2000-ben.

Idézet
Az elmúlt két évtizedben az egész nyilvánosság, maga az újságírói státusz is újraértelmeződött, sőt az is, ahogyan a nyilvánosságra tekintünk. Az újmédia tantárgy tulajdonképpen ezeket a folyamatokat tekinti át. Azt, hogy hol húzódik a határ a média és a nem média tartománya között,

miként lehet értelmezni az elmúlt húsz év folyamatait, miként hat az új média, milyen hatáselméletek léteznek – ugyanis hatalmas labirintussá vált mára az is, hogy miként hat a média az olvasóra” – fejtette ki Győrffy Gábor. Megkérdeztünk, milyen fogódzókat jelölne meg arra vonatkozóan, hogy hol jelölhető ki például a média határa, vagyis mikor kezdődik az a tartomány, ahonnan egy tartalom puszta „véleménybuborék”, és mikor számít médiának.

A fotózás, videókészítés rejtelmeibe is bevezetik majd a hallgatókat az új digitális média szakon •  Fotó: BBTE média szak Galéria

A fotózás, videókészítés rejtelmeibe is bevezetik majd a hallgatókat az új digitális média szakon

Fotó: BBTE média szak

Győrffy Gábor rámutatott:

akkor médiaszöveg egy bizonyos tartalom, hogyha betartja azokat a klasszikus követelményeket, amiket a média már nagyon rég magáénak tart. Tehát ha véleményről van szó, akkor tartalmi követelmény az objektivitás, pártatlanság, kiegyensúlyozottság.

Erre azt válaszoltuk, hogy manapság ezek is nagyon képlékeny, ingoványos jellemzők lehetnek. Győrffy Gábor ezzel egyetértett, mondván, hogy mivel más kritérium nincsen, ezeket nem szabad feladni, másként nem marad kapaszkodója a médiának az önazonosságára nézve. Úgy fogalmazott, tudjuk, hogy ebben a felgyorsult médiavilágban minden gyorsan átalakul, de például a hírek esetében a pontosság, objektivitás követelményét nem lehet feladni – a médiaszöveg ennek meg kell hogy feleljen.

Erős emberi kontroll kell a mesterséges intelligencia féken tartásához

Beszélgetésünk során kitértünk arra is, hogy az élet egyre több területére betörő mesterséges intelligencia térhódítása miként hathat a média működésére. „Erre is fel kell készülnünk.

Idézet
Ahogy 20 évvel ezelőtt az úgynevezett »copy-paste« újságírásra is fel kellett készülnünk, valahogy kezelnünk kellett a jelenséget, ugyanígy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalmakra is fel kell készülnünk. A lényeg az, hogy itt nagyon erős emberi kontrollra lesz szükség.

Háttértudással rendelkező szakképzett embereknek kell odafigyelniük mindenképpen a mesterséges intelligenciára, vigyázniuk kell, hogy ne csináljon bajt” – osztotta meg meglátását az egyetemi oktató. Mint mondta, ehhez nagyon erős háttértudásra lesz szükség – nemcsak tartalomgyártás, hanem az informatika és webszerkesztés műszaki terén is – és az induló szak ezért is fontos, mert pont ebben képezi majd a hallgatókat.

korábban írtuk

Nincs itt semmi látnivaló, kérem... – Tényfeltáró újságírás az erdélyi magyar médiában
Nincs itt semmi látnivaló, kérem... – Tényfeltáró újságírás az erdélyi magyar médiában

Erdélyi magyar kiadványok főszerkesztőit kérdeztük arról, hogy az ő tapasztalatuk szerint mi is a helyet az oknyomozó újságírással kies vidékünkön, terveznek-e tényfeltáró újságírót foglalkoztatni, illetve, milyen szempontok szerint keresnek új munkatársakat?

korábban írtuk

Az újságírás szakma, a blogolás stílus
Az újságírás szakma, a blogolás stílus

A világháló elterjedésével felborult a média hagyományos, nevelő-tájékoztató szerepe. Ma már bárki gyárthat és oszthat meg információt minden témában. A modern civil újságírás és a hagyományos média jellemzőit vetették össze egy kolozsvári konferencián. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet

A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet
2024. október 28., hétfő

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek

Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek
2024. október 28., hétfő

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában

Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában
2024. október 28., hétfő

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére

Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére
2024. október 28., hétfő

Megújult Nagyenyed középkori vártemploma, számos országgyűlés és zsinat helyszíne

Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.

Megújult Nagyenyed középkori vártemploma, számos országgyűlés és zsinat helyszíne
2024. október 27., vasárnap

Vasárnap este, videós összeállítással jelentkezett be államfőjelölti programjával Kelemen Hunor

„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.

Vasárnap este, videós összeállítással jelentkezett be államfőjelölti programjával Kelemen Hunor
2024. október 27., vasárnap

Székelyföld-szerte őrtüzeket gyújtottak az autonómiaigény jeleként

Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.

Székelyföld-szerte őrtüzeket gyújtottak az autonómiaigény jeleként
2024. október 27., vasárnap

Magyarország főkonzulja jelenlétében iktatták be az első Bákó megyei csángó polgármestert

Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.

Magyarország főkonzulja jelenlétében iktatták be az első Bákó megyei csángó polgármestert
2024. október 27., vasárnap

Az erdélyi kérdés megoldását az ENSZ-től kérő Dobai Istvánra emlékeztek a Szilágyságban

A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.

Az erdélyi kérdés megoldását az ENSZ-től kérő Dobai Istvánra emlékeztek a Szilágyságban
2024. október 27., vasárnap

Cáfolja a rendőrség, hogy „élő pajzsként” használták volna a járművezetőket (VIDEÓ)

Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.

Cáfolja a rendőrség, hogy „élő pajzsként” használták volna a járművezetőket (VIDEÓ)