Több romániai magyar elöljárót is megvádolt hivatali visszaéléssel a DNA, ítélet egyelőre egyikük esetében sem született.
2017. február 03., 15:342017. február 03., 15:34
2017. február 03., 15:482017. február 03., 15:48
Az elmúlt években több romániai magyar elöljárót is megvádolt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) hivatali visszaéléssel, ítélet egyikük esetében sem született még.
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök ellen 2013-ban emelt vádat a korrupcióellenes ügyészség folytatólagosan elkövetett hivatali visszaélés, magánokirat-hamisításra való felbujtás, hamis irat felhasználására való felbujtás és hamis feljelentés miatt. Az ügyben 12 további személy ellen is vádat emeltek. A vádirat szerint az RMDSZ-es tanácselnök indokolatlanul fizetett ki jelentős, útjavításra szánt összegeket egy vállalatnak, és ezzel közel 1,8 millió lej kárt okozott az államnak.
A nemzetközi körözés alatt álló, valószínűleg Magyarországon tartózkodó Markó Attilát háromrendbeli hivatali visszaéléssel vádolja a korrupcióellenes ügyészség még abból az időszakból, amikor az országos restitúciós bizottság tagja volt. A korrupcióellenes ügyészek szerint a testület tagjai 2011-ben többszörösen túlértékelt ingatlanok után döntöttek kárpótlás kifizetéséről, 84 millió euróval károsítva meg az államkasszát. A volt RMDSZ-es honatya – aki a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt hároméves felfüggesztett szabadságvesztést kapott – 2014 decemberében hagyta el az országot. 2015 májusában európai elfogatóparancsot adott ki a bíróság ellene.
Gyergyószentmiklós volt polgármestere, Mezei János ellen olyan ügy miatt indult ügyészségi vizsgálat két évvel ezelőtt, amelyben Budapest V. kerületi önkormányzata is érintett. A DNA hivatali visszaéléssel, zsarolással és sikkasztásra való felbujtással vádolta a Magyar Polgári Párt (MPP) politikusát, akit hosszú időre eltiltott hivatala gyakorlásától. A vádhatóság szerint Mezei – aki jelenleg Hargita megyei önkormányzati képviselő – azzal követett el hivatali visszaélést, hogy a város nevében eladott egy olyan telket, amely a gyergyószentmiklósi és a budapesti V. kerületi önkormányzat közös cégének, a Monturist Kft.-nek a tulajdonában volt, és amely nem lett volna eladható a magyarországi többségi tulajdonos beleegyezése nélkül.
A DNA Ráduly Róbert Kálmánt, Csíkszereda RMDSZ-es polgármesterét háromrendbeli hivatali visszaéléssel és érdekkonfliktussal, Szőke Domokos alpolgármestert pedig négyrendbeli hivatali visszaéléssel és okirat-hamisításra való felbujtással vádolta meg 2015 júniusában. A DNA egyebek mellett a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2014-es csíkszeredai építkezési engedélyét kifogásolta, amelyet állítása szerint hiányos dokumentáció alapján állított ki a polgármester. A vádhatóság kiemelte, hogy a polgármester oktatóként is tevékenykedik az egyetemen. Ráduly Róbertet és Szőke Domokost azzal is gyanúsítják, hogy indokolatlanul hagytak jóvá közel egymillió lejt kitevő városházi kifizetéseket egy kataszteri felmérést végző cégnek olyan munkákra, amelyeknek semmilyen végeredménye nem volt. Szőkét azzal is vádolja a hatóság, hogy egy szerződés meghamisítására utasította az egyik beosztottját. Mindkettőjüknek felróják továbbá, hogy magáncélokra is használták a polgármesteri hivatal gépkocsiját.
A korrupcióellenes ügyészség vádat emelt 2015 júniusában Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnök ellen is. A politikust a hivatali visszaélésen kívül négyrendbeli pénzmosással, csúszópénz elfogadásával, és befolyással való üzérkedéssel is vádolják. A vádhatóság szerint Kiss Sándor – aki tavaly mondott le az RMDSZ Bihar megyei szervezetének az éléről több, vállalattól kenőpénzt fogadott el, amelyek a megvesztegetés fejében kedvező elbírálásban részesültek különböző közbeszerzési pályázatokon.
Szintén hivatali visszaélés miatt indult eljárás tavaly novemberben Tamási Zsolt József, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium igazgatója ellen, aki a DNA szerint Ştefan Someşan Maros megyei főtanfelügyelővel közösen hozzájárult a római katolikus gimnázium működéséhez annak ellenére, hogy tudták: valójában a tanintézet nem rendelkezik a működéshez szükséges engedélyekkel.
Mint ismeretes, a kormány sürgősségi rendeletben módosította a büntető törvénykönyvben a hivatali visszaélés meghatározását, valamint annak büntetését. A hivatali visszaélés meghatározása mostantól úgy hangzik: az a köztisztségviselő valósítja meg a bűncselekményt, aki szándékosan megsért vagy nem tart be egy törvényt vagy kormányrendeletet, ezzel 200 000 lejnél nagyobb kárt okozva, és súlyos érdeksérelmet okoz egy magán- vagy jogi személynek. A büntetés tartama 6 hónaptól 3 évig terjed az eddigi 7 év helyett.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
szóljon hozzá!