2007. november 13., 00:002007. november 13., 00:00
Barót polgármestere ugyanakkor arról számolt be, hogy a napokban 19,5 millió lejes beruházásról írt alá szerzõdést a környezetvédelmi minisztériummal. A szaktárca támogatása révén kicserélnék, illetve kibõvítenék az ivóvízhálózatot, hogy a település mind a 2500 lakásában és mintegy 200 kereskedelmi egységében fogyasztható vízhez jussanak. Emellett kicserélnék az elavult csatorna-rendszert, és korszerû ülepítõállomást építenének. „Meghirdettük a versenytárgyalást, és egyszerre választjuk ki a tervezõ és a kivitelezõ céget is, hogy mielõbb nekiláthassunk a munkálatoknak” – fogalmazott a polgármester. Nagy szerint tavaszig el kell készülnie a kivitelezési tervnek, és legkésõbb márciusban nekilátnak a munkálatoknak.
Szennyezõ „mókuskerék”
A Kovászna megyei környezetvédelmi igazgatóság idén több ízben is megvizsgálta az erdõvidéki város ivóvizének minõségét, a szolgáltató szûrõberendezéseit, valamint a vízvezetékrendszert, és arra a következtetésre jutottak, hogy a baróti vezetékes víz ihatatlan. Emiatt felhívták a lakosság figyelmét, hogy ha tehetik, ne fogyasszák azt, vagy csak félórás forralás után igyanak a csapvízbõl, ellenkezõ esetben az különbözõ fertõzések forrása lehet. A probléma az, hogy mielõtt a baróti vízhálózatba kerülne a Kormos-patak vize, azelõtt négy településen átfolyik, és magával viszi a környezõ háztartásokból beszivárgott szennyvizet. „A baróti víztisztító állomás felszereltsége nem megfelelõ, ugyanakkor a vízhálózat 85 százaléka elöregedett, az elõírásoknak nem megfelelõ” – állapították meg a környezetvédelmi szakemberek. Az ivóvízproblémák mellett a környezetvédõk már több éve folyamatosan hangoztatják, hogy a baróti ülepítõállomás rendkívül szennyezõ, mivel nem képes rendesen megszûrni a szennyvizet, így az tisztítatlanul kerül vissza a folyóba. Ennek oka, hogy a szennyvíztisztító állomást is több mint 30 éve építették. A nagy mennyiségû szennyvíz feldolgozására tervezett berendezést a baróti ipar, fõként a bánya bezárása után nem tudják megfelelõ paraméterek között használni. Mivel a lakosság kevés ivóvizet használ, ezért a szennyvizet nem tudják megfelelõen felhígítani és megszûrni.
Ki legyen a szolgáltató?
Az elavult víz- és csatornahálózat problémája mellett Baróton az is akadályozza a fejlõdést, hogy a szolgáltató GosCom Rt. és a helyi önkormányzat több mint egy éve a rendszer tulajdonviszonyáról vitázik. Nagy István polgármester szerint a jelenlegi közmûvek 1992-ben tanácshatározat révén alakult meg, de „kiszaladt” az önkormányzat kezébõl. „A GosCom Rt.-nek nincs részvényesi közgyûlése és vezetõtanácsa, és a magát önként kinevezõ igazgató, Tausch Herbert nem hajlandó együttmûködni az önkormányzattal” – nyilatkozta a polgármester. Nagy István szerint egy éve végleges bírósági határozattal rendelkeznek, amely szerint fel kellene számolni a jelenlegi vállalatot, és helyét az önkormányzat által létrehozott víz- és csatornaigazgatóság kellene hogy átvegye. Ez azonban tavaly december 11-e óta nem valósulhatott meg, mivel a GosCom vezetõsége és a 39 alkalmazottja nem hajlandó elhagyni a székhelyet, és átadni a szolgáltatást. A polgármester szerint jelenleg is perben állnak, és várják, hogy bírósági végrehajtó kilakoltassa a „székház a bitorlókat”. A baróti GosCom Rt. igazgatója, Tausch Herbert ugyanakkor lapunknak elmondta: nem ért egyet az önkormányzat kezdeményezésével, mivel a polgármester azt szeretné, ha az új szolgáltató a nulláról indulna, ami a törvény szerint nem lehetséges. Tausch Herbert szerint a víz- és csatornaigazgatóság a GosCom jogutódja lenne, tehát át kellene vennie a vállalat 5 millió lejes adósságát, a többmilliós kinnlevõségeit, illetve a meglévõ alkalmazottakat is.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.
Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A május 4-i megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből – változásra van szükség! – fogalmazta meg hétfői közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló sérülést szenvedett.
Huszonnégy órára őrizetbe vették vasárnap reggel az egyik temesvári szavazókör elnökét, a gyanú szerint kiskorút környékezett meg szexuális együttlét céljával – közölte a Temes megyei rendőrség.
Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson.