A Kolozsvári Rádió magyar nyelven napi 5 órában sugárzott műsort, aztán ezt 24 órássá tették 2017. november elsejétől, viszont ehhez nincsen elég munkatárs
Fotó: Kolozsvári Rádió/Facebook
Figyelmeztető sztrájkkal tiltakoznak méltánytalan munkakörülményeik, kevés fizetésük miatt a román közszolgálati rádió központi és területi stúdióinak alkalmazottai. A Kolozsvári Rádió magyar szerkesztőségének tagjai közül is többen csatlakoznak a tiltakozáshoz, erről és panaszaikról Sántha Emőke szerkesztőt kérdeztük. A rádió sanyarú helyzetét példázza, hogy sokszor a magyar szerkesztőség által pályázott magyarországi támogatásokból vásárolnak munkaeszközöket.
2024. szeptember 28., 14:372024. szeptember 28., 14:37
2024. szeptember 28., 16:542024. szeptember 28., 16:54
Méltánytalan munkakörülményeik és bérezésük miatt tiltakozásra készülnek a román közszolgálati rádió stúdióinak munkatársai, így a Kolozsvári Rádió magyar szerkesztősége is. Amint Sántha Emőke szerkesztő a Krónika megkeresésére elmondta, október elsején figyelmeztető sztrájkot tartanak két órán át, délután 1-től 3-ig.
Sántha Emőke immár 1995 óta dolgozik a Kolozsvári Rádió magyar szerkesztőségében
Fotó: Sántha Emőke archívuma
Elmagyarázta: az adás nem szakad meg, mert a törvény előírja, hogy a munka egyharmadát biztosítani kell sztrájk idején is, így rövidebb szöveges műsorok lesznek, több zene vagy rövidebb híradások. „Az egész román rádiótársaság tüntetni fog ebben a két órában: a MediaSind szakszervezet tagjai megszakítják a munkát. Az épületen belül, vagy ha van az intézménynek udvara, akkor ott.
– sorolta Sántha Emőke.
A MediaSind szakszervezet tárgyalói a méltánytalanságok miatt nem írták alá a kollektív munkaszerződést. Elsősorban a MediaSind tagsága sztrájkol, plusz azok az alkalmazottak, akik nem tagok ugyan, de támogatják ennek az érdekvédelmi szervezetnek és tagságának a követeléseit.
A szerkesztő azt is kifejtette, hogy az elmúlt években sorozatosan méltánytalanság érte őket: mintegy 10-15 százalékkal csökkentették a nekik járó élelmiszer-utalványok értékét.
„Tehát ha a kormány megadja az ételjegy maximális értékét, akkor nálunk mindig arra hivatkoznak, hogy a pénzügyi alap kereteihez mérten adják. A legnagyobb méltánytalanság velünk szemben, hogy aki dolgozik és tartalmat gyárt – tehát szerkesztő, riporter, aki ott van, ahol az események történnek, valamint az, aki összerakja a műsort, a hangját adja egy-egy műsorhoz – nettó 3200-4000 lejt kap. Szolgálati idővel és mindenfélével, hétvégi vagy ünnepi szolgálattal együtt” – magyarázta a kolozsvári újságíró. Mint mondta,
A Kolozsvári Rádió magyar szerkesztősége hagyományosan kiköltözik a Farkas utcába a magyar napok idejére
Fotó: Kolozsvári Rádió/Facebook
„Például én hírszerkesztőként kevesebbet kapok, mint a bukaresti kolléga, aki ugyanazt a munkát végzi. Ehhez képest a vezető beosztásban dolgozók több mint húszezer lejt keresnek havonta. És rengeteg munkát várnak el tőlünk” – sorolta a szerkesztő. A rádió munkatársai igazságtalannak tartják azt is, hogy az intézmény zenekarának tagjai magasabb fizetést kapnak, mint az újságírók.
Hét évvel ezelőtt a Kolozsvári Rádió magyar nyelven napi 5 órában sugárzott műsort, aztán ezt 24 órássá tették 2017. november elsejétől. „Ami nagyon jól mutat kívülről, csakhogy ehhez a sokszoros munkához nem adtak plusz munkatársat, bért sem kaptunk pluszba. Közben közülünk többen nyugdíjba mentek, meghaltak, tehát most emberhiánnyal küzdünk, de a munka volumene ugyanaz, vagy nagyobb, mint eddig” – tette szóvá Sántha Emőke.
A rádió nem alkalmaz új munkatársakat, a magyar szerkesztőség így nem tudott bővülni munkakönyves állásokkal. „Úgy toldozzuk a hiányosságokat, hogy külső munkatársakat alkalmaznak meghatározott időre, hónapokra. Az is megesett, hogy bár bevált egy fiatal munkatárs, havonta ki volt téve ennek a stressznek, hogy vajon meghosszabbítják-e a szerződését vagy nem, ugyanakkor el is ment tőlünk, annyira keveset keresett.
Azt tapasztaltuk ugyanis az elmúlt években, hogy az infláció ellenére nem nőttek a fizetések” – mondta a szerkesztő. A miniszterelnök egyébként annak hatására jelentette be a közmédia számára folyósítandó támogatást, hogy múlt szombaton a kincses városban tett látogatásának sajtónyilvános részét a rádiótársaság kolozsvári román szerkesztőségének egyik munkatársa tiltakozása kifejezésére használta fel. Mihai Miclăuș a következő felirattal ellátott pólóval állt a kormányfő elé: miközben a rádió bukaresti vezetői 23 ezer lejt keresnek, a szerkesztők 3500-at. Az újságíró meg is kérdezte Ciolacut, rendben valónak találja-e ezt a helyzetet. A miniszterelnök ekkor jelentette be, hogy a költségvetés-kiegészítéskor 40-40 millió lejt utal a kormány a közszolgálati rádiónak és a televíziünak.
A Kolozsvári Rádió 1954-ben indult, idén 70 éves
Fotó: Kolozsvári Rádió/Facebook
Sántha Emőke arra a felemás helyzetre is kitért, hogy a Kolozsvári Rádió magyar szerkesztőségének egyesülete, a Donát 160 Egyesület magyarországi pénzadományokra, támogatásokra pályázik, így paradox módon a román állami rádiótársaságot ekképp szponzorálják.
„Ezekből a Magyarországról kapott pénzekből veszünk magunknak munkaeszközöket, hangfelvevőgépet, fülhallgatót, laptopot, hordozható keverőpultot – ami a munkánkhoz szükséges. Hiszen egyébként nem kapunk munkaeszközöket a rádiótársaságtól, ahol minden központosítva van, mindenért licitet kell kiírni, és mindent Bukarestből vesznek. Szóval minden nagyon nehézkes, bürokratizált és nagyon lassan mozdul” – ecsetelte Sántha Emőke. Mint kijelentette, azt szeretnék, hogy a fizetésüket emeljék meg úgy, hogy egy rádiós szerkesztőnek ne kelljen két-három helyen dolgozni ahhoz, hogy Kolozsváron megélhessen.
A Kolozsvári Rádió magyar szerkesztősége idén augusztusban is belevetette magát a magyar napok forgatagának sűrűjébe
Fotó: Kolozsvári Rádió/Facebook
Nincs perspektíva, és általában csak azoknak segítenek előrehaladni, akik mindenben bólogatnak, jó képet vágnak a vezetőségnek” – tette hozzá Sántha Emőke. Kérdésünkre azt is elmondta, a Kolozsvári Rádió román szerkesztőségének tagjai is ugyanezt a méltánytalanságot érzik és tapasztalják, náluk is ugyanolyan rossz hangulat és elégedetlenség uralkodik.
Szilágy megyében is 24 órás magyar nyelvű adást sugároz péntektől a Kolozsvári Rádió.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték Liliana Coldea orvosnőt, a nagyszebeni vasutaskórház és a megyei sürgősségi kórház volt menedzserét – számolt be szombaton a Szeben megyei ügyészség szóvivője.
Sárga jelzésű figyelmeztetést bocsátottak ki szombaton reggel a meteorológusok Erdély számos vidékére, ahol bőséges esőzésekre, helyenként viharokra kell számítani.
A nagyszebeni Vasutaskórház vezetősége közleményben határolódott el azoktól a bűncselekményektől, amelyekkel az intézmény egyik orvosát, volt menedzserét gyanúsítja az ügyészség.
Csúszópénz elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vették a nagyszebeni Vasutaskórház, valamint a nagyszebeni megyei sürgősségi kórház egyik orvosát és volt menedzserét, Liliana Coldeát.
Használt nyomtatóberendezések, hozzájuk való tonerek, festékpatronok és egyéb tartozékok voltak tonnaszám egy régi szövetkezeti telephelyen az Arad megyei Szinte község területén.
A kolozsvári Szent Mihály-templomban is megemlékezést szerveznek a vértanúk tiszteletére, a történelmi valóság inspirálta emlékműsort október 2-án 18 órától tartják – közölték a szervezők.
Heves esőzések várhatók Romániában a hét végén az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteken kibocsátott figyelmeztető előrejelzései szerint.
A gazdag történelemmel rendelkező Szilágysomlyó minden bizonnyal még a Báthoryak idejében sem fordíthatott egyszerre hasonlóan nagy összeget városfejlesztésre, mint most.
Rangsorolta képviselő- és szenátorjelöltjeit csütörtökön az RMDSZ Maros megyei szervezete, az ülésen pedig befutó helyet sikerült szereznie a szövetség belső ellenzékéhez tartozó Vass Leventének.
Közel két év sem volt elegendő az ügyészségnek arra, hogy megállapítsa, bűncselekményt követett-e el a magyarországi Mi Hazánk politikusa, amikor egy sepsiszentgyörgyi eseményen akasztásra „ajánlott” egy marosvásárhelyi magyar újságírót.
szóljon hozzá!