Tévelygés gyógyszerek, étrend-kiegészítők között: a piac szabályozását javasolja a Versenytanács

Tévelygés gyógyszerek, étrend-kiegészítők között: a piac szabályozását javasolja a Versenytanács

Kockázatok és mellékhatások. A vény nélküli gyógyszerek esetén is fontos kikérni szakember véleményét

Fotó: Haáz Vince

A vény nélkül kapható gyógyszerek és az áruházakban és interneten is hozzáférhető étrend-kiegészítők romániai forgalmazását szabályozná a Versenytanács. „A szabályozásra azért van szükség, mert a megfelelő tájékozódás, egészségügyi szakember véleménye nélkül szedett készítmények használata káros lehet az egészségre” – szögezte le a Krónika megkeresésére Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.

Bíró Blanka

2022. január 12., 08:532022. január 12., 08:53

A fogyasztók gyakran összetévesztik a vény nélkül kapható gyógyszereket az étrend-kiegészítőkkel, állapítja meg a hétfőn közzétett tanulmányában a Versenytanács, ezért kiegészítő szabályozások bevezetését javasolja az érintett hatóságoknak. Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunknak kifejtette, gyakran kizárólag a besorolás a különbség, ugyanaz a hatóanyag gyógyszerként és étrend-kiegészítőként is megjelenik más megnevezés alatt. Éppen ezért

a gyógyszerész szerint sokkal fontosabb, hogy semmit ne szedjünk szakember javaslata, eligazítása nélkül,

hiszen még a reklámokban is azt szajkózzák: „kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét”.

Szigorúbb szabályozások

A Versenytanács tanulmánya szerint a vény nélkül kapható gyógyszerekről a lakosság általában kikéri az egészségügyi szakemberek, leginkább a gyógyszerészek véleményét, vagy saját korábbi tapasztalataira hagyatkozik, azonban az étrend-kiegészítők kiválasztása, megvásárlása esetén gyakran befolyásolják a döntést a világhálón olvasott vélemények.

Az online forgalmazók oldalán megjelenő hozzászólások megtévesztőek lehetnek, ezeket általában nem moderálják, így tovább mélyítik a zavart, a fogyasztók egyre kevésbé tudják, hogy gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt vásárolnak.

Ezért a Versenytanács kötelezné az online forgalmazókat, hogy korlátozzák a hozzászólások lehetőségét, vagy ellenőrizzék azok tartalmát. Javasolják ugyanakkor, hogy jól látható módon, valamilyen vizuális jellel tegyék megkülönböztethetővé a gyógyszereket és az étrend-kiegészítőket, ezzel segítve a fogyasztók döntését. Arra is kitérnek, hogy az elmúlt években megugrott a vény nélkül vásárolható gyógyszerek és az étrend-kiegészítők forgalma, ami azt jelenti, hogy a lakosságot jobban foglalkoztatja a tüneti kezelés és a különböző betegségek megelőzése.

A fejfájásra, meghűlésre, köhögésre, izom- és ízületi fájdalmakra, emésztési panaszokra vásárolnak sok terméket. Arra is felhívják a figyelmet, hogy

a gyógyszerek és az étrend-kiegészítők mértéktelen vagy megfelelő tájékozódás nélküli szedése káros lehet az egészségre.

Az étrend-kiegészítők a nagyáruházakban, drogériákban, gyógyszertárakban és az interneten is forgalmazhatók, a gyógyszerek többsége pedig csak patikákban, de itt is vannak kivételek. A Versenytanács arra is kitér, hogy nincs megfelelően szabályozva az értékesítés, a törvény nem elég egyértelmű.

korábban írtuk

Immunerősítés, hiánypótlás – Dietetikus és gyógyszerész a vitaminszedésről járvány idején
Immunerősítés, hiánypótlás – Dietetikus és gyógyszerész a vitaminszedésről járvány idején

A járványhelyzetben érezhetően fellendült a vitaminvásárlás, főleg a téli időszakban. Székely Dorottya dietetikust és Kósa Kázmér gyógyszerészt arról kérdeztük, melyek a nélkülözhetetlen vitaminok, és hogy ezek mennyire segítenek az egészség megőrzésében, a koronavírus-fertőzés megelőzésében.&a

Ugyanaz a hatóanyag mindkettőben

A legfontosabb, hogy ne szedjünk se gyógyszert, se étrend-kiegészítőt a szomszéd javaslatára, a reklámok hatására – szögezte le Szabó Péter. Hozzátette, mindenképpen ki kell kérni az orvos, a gyógyszerész tanácsát arra vonatkozóan, hogy mit, és abból milyen mennyiséget, mennyi ideig kell vagy érdemes szedni.

„Nem lehet, de nem is kell megtanítani az embereknek, hogy mi a különbség a vény nélkül kapható gyógyszer és az étrend-kiegészítők között annál is inkább, hogy ez gyakran nem is jelent eltérést hatóanyagban, csak az engedélyeztetésben. Az emberek többségét ez nem is érdekli, de nem is tartozik szigorúan véve rájuk, hiszen ezek szakmai kérdések.

Idézet
Vannak olyan étrend-kiegészítők, melyek tulajdonképpen gyógyszernek minősülnek. Az a fontos, hogy bármit szednek, egészségügyi szakember javaslatára tegyék, vagy legalább kérjék ki a tanácsát használat előtt”

– részletezte a gyógyszerész. Példaként említette, hogy a Nurofen láz- és fájdalomcsillapító szuszpenzió étrend-kiegészítőként szerepel, miközben az Algin szuszpenziót, ami ugyanazt tartalmazza más néven, gyógyszerként ingyenes vagy kedvezményes receptre is felírhatják az orvosok.

Hasonló a helyzet a Nurofen lágy kapszulával és a Brufen tablettával. A gyógyszernek minősülő termékek elbírálása sokkal szigorúbb, sok termelő így játssza ki az engedélyeztetés szakaszait, hogy étrend-kiegészítőnek minősíti a terméket. Ugyanakkor a gyógyszerek árát az állam maximálja, meghatározott árnál drágábban nem lehet forgalmazni, miközben ez a korlátozás nem érvényes az étrend-kiegészítőkre. Így a Nurofen szuszpenzió 20–30 lej, az Algin 7 lej, 30 Brufen tabletta 7 lej, a 20 kapszula Nurofen 50 lej.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kérjünk szakembertől tanácsot

Szabó Péter kockázatosnak tartja, hogy vény nélkül kapható gyógyszereket, étrend-kiegészítőket, vitaminokat lehet áruházakban, drogériákban, interneten vásárolni, hiszen túlzott szedésük veszélyes lehet. Azt tanácsolja, ha meg szeretnénk vásárolni a reklámban látott termékeket,

kérjük ki előtte a szakember véleményét, hiszen már a hirdetésben is elhangzik, hogy „kérdezze orvosát, gyógyszerészét”.

A patikákban dolgozók ha nem ismerik a terméket, utánanéznek. A magyarlakta vidékeken sokan néznek magyar televízióadókat, az ott látott reklámokból választanak terméket, ezeket nálunk általában más néven forgalmazzák, de a gyógyszertárban erre vonatkozóan is kaphatunk segítséget.

A gyógyszerész arra is felhívta a figyelmet, hogy ne dőljünk be az „egyet fizet, kettőt kap” típusú hirdetéseknek, hiszen a gyógyszerből vagy az étrend-kiegészítőből nem kell többet venni a szükségesnél, sőt lehet, hogy kárt okoz, ha az ajánlottnál nagyobb mennyiséget szedünk. Ezenkívül,

ha megmarad, a legtöbb esetben a kukákban végzik a túl sokáig őrzött készítmények, és a gyógyszer veszélyes hulladéknak minősül.

Másik gond, hogy az internetről vásárolt termékek esetében gyakran hiányos a tájékoztató, vittek már be a patikába olyan dobozt, melynek húszoldalas volt a kínai prospektusa, románul pedig csak annyi szerepelt, hogy „tabletta, és napi háromszori szedése javallott” – hívta fel a figyelmet a szakember, aki ilyen esetekben is mindenképpen a körültekintő tájékozódást és az egészségügyi szakember véleményének kikérését javasolja.

korábban írtuk

Nem kell a vitamin? Utolsó helyen Románia a gyümölcs- és zöldségfogyasztás terén
Nem kell a vitamin? Utolsó helyen Románia a gyümölcs- és zöldségfogyasztás terén

Háromból egy európai uniós (EU-) polgár (33 százalék) vallotta azt 2019-ben, hogy nem eszik naponta zöldséget és gyümölcsöt, és mindössze 12 százalékuk mondta azt, hogy elfogyasztja az ajánlott napi öt vagy ennél több adagot; 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 21., vasárnap

Letartóztatták az Arad megyei bankautomata-robbantás harmadik gyanúsítottját is

Harminc napos előzetes letartóztatásba helyeztek egy harmadik férfit is, aki részt vett egy bankautomata kifosztásában az Arad megyei Világoson – jelentette be vasárnap a Román Rendőrség. A férfi 49 éves és aradi lakos.

Letartóztatták az Arad megyei bankautomata-robbantás harmadik gyanúsítottját is
2024. július 21., vasárnap

Vasárnap is leszakadhat az ég Erdély nagy részében, helyenként jégeső is lehet

Elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki vasárnap zivatarok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének nagy részére.

Vasárnap is leszakadhat az ég Erdély nagy részében, helyenként jégeső is lehet
2024. július 20., szombat

Őslénykár: porrá égett egy jókora dinoszaurusz a barcarozsnyói dinóparkban

Teljesen kiégett egy nagyméretű dinoszauruszmodell szombaton késő délután a barcarozsnyói dinóparkban.

Őslénykár: porrá égett egy jókora dinoszaurusz a barcarozsnyói dinóparkban
2024. július 20., szombat

Viharos idők: felhőszakadásokra, erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok, jégeső is lehet

Esőre és viharokra figyelmeztető narancssárga és sárga, vagyis másod- és elsőfokú riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) összesen 21 megyére.

Viharos idők: felhőszakadásokra, erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok, jégeső is lehet
2024. július 19., péntek

Szüntelen kánikula: négy személy vesztette életét, miután sok időt tartózkodott a tűző napon

Az elmúlt öt nap során négy személy meghalt Arad megyében a kánikula miatt – közölték pénteken a megyei sürgősségi kórház képviselői.

Szüntelen kánikula: négy személy vesztette életét, miután sok időt tartózkodott a tűző napon
2024. július 19., péntek

Kolozs és Bihar megyei is található Románia legkedveltebb strandjai, aquaparkjai között

A kánikulára való tekintettel a Clubulcopiilor.ro portál górcső alá vette Románia 15 legjobb strandját, fürdőhelyét, amely a legtöbb értékelést kapta a látogatók részéről.

Kolozs és Bihar megyei is található Románia legkedveltebb strandjai, aquaparkjai között
2024. július 19., péntek

Újabb út épül Bihar megyében: összekapcsolják a nagyváradi és az agglomerációs körgyűrűt

A jobb közúti összeköttetés biztosítása érdekében új utat fog építeni Nagyvárad agglomerációjában a Bihar megyei önkormányzat és a megyeszékhely polgármesteri hivatala – tájékoztatott pénteken a megyei közgyűlés sajtóosztálya.

Újabb út épül Bihar megyében: összekapcsolják a nagyváradi és az agglomerációs körgyűrűt
2024. július 19., péntek

Kamerákkal akartak véget vetni a kukalopásoknak, de az oszlopot is elvitték

Lopások sorozatára irányítja rá a figyelmet az Arad, Temes, Krassó-Szörány, Hunyad és részben Fehér megyében a főutakat és autópályákat kezelő Temesvári Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP).

Kamerákkal akartak véget vetni a kukalopásoknak, de az oszlopot is elvitték
2024. július 19., péntek

Van, ahol tovább tombol a kánikula; Erdély, a Bánság és a Partium is érintett

Újabb kánikulára figyelmeztető riasztásokat adtak ki pénteken a meteorológusok a Bánság, Erdély, Moldva, Dobrudzsa, a Partium, Olténia és Munténia különböző térségeire.

Van, ahol tovább tombol a kánikula; Erdély, a Bánság és a Partium is érintett
2024. július 19., péntek

Áramütés miatt meghalt egy távközlési vállalat alkalmazottja Arad megyében

Áramütés miatt meghalt csütörtök este egy távközlési vállalat egy alkalmazottja, aki az Arad megyei Aradkövi településen egy villanyoszlopon dolgozott.

Áramütés miatt meghalt egy távközlési vállalat alkalmazottja Arad megyében