Nem mindegy, mikor. A szakember szerint koraszülöttek esetén nem elegendők a mozgalmárok által felsorolt módszerek
Fotó: Gábos Albin
Miközben az Erdélyi Nők a Szülésért mozgalom tagjai minél természetesebb szülést javasolnak a kórházi fertőzések megelőzése érdekében, Antal Álmos szülész-nőgyógyász szerint koraszülötteknél, problémás eseteknél ez nem megvalósítható.
2022. október 27., 13:532022. október 27., 13:53
Az újszülöttek kórházi fertőzéseinek kockázata csökkenthető és megelőzhető – állítják az Erdélyi Nők a Szülésért mozgalom tagjai. Állásfoglalásukban számos szakirodalmi forrásra és szakmai világszervezetekre hivatkozva fogalmazzák meg, hogy az újszülöttek nozokomiális fertőzéseinek kockázatát jelentősen csökkenteni lehet az olyan nemzetközi jó gyakorlatok alkalmazásával, mint a kengurumódszer, aranyóra, zéró szeparáció, szoptatástámogatás.
A Krónika által megkérdezett szülész-nőgyógyász főorvos szerint minél természetesebb, életszerűbb a szülés, az újszülött ellátása, annál jobb a kismamának és a babának, ám vannak olyan helyzetek, például a koraszülötteknél, amikor a kórházi ellátás, a kezelés megkerülhetetlen.
Az Erdélyi Nők a Szülésért mozgalom közleményében leszögezi, hogy a kolozsvárihoz hasonló tragédiák nagy része megelőzhető lenne, ha a járvány- és fertőzésmegelőzési alapvető higiéniai protokollok betartása mellett a kisbabákat nem választanák el édesanyjuktól, támogatnák a szoptatást, az anya és baba háborítatlan bőrkontaktusát és állandó együttlétét,
Például nem hordoznák folyton helyiségről helyiségre a kisbabákat, hanem az édesanyjukkal közös szobában vizsgálnák meg, mellőznék a cumisüvegek szükségtelen használatát, valamint a szükséges minimálisra csökkentenék azon dolgozók körét, akiknek az egyes kisbabákkal közvetlen kontaktusba kell kerülniük.
Mint arról beszámoltunk, a Kolozs Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház újszülöttosztályán ápolt kisbaba veszítette életét, a haláleset összefüggésbe hozható a kórházi fertőzéssel. A Declic közösség szervezésében néhány tucatnyian tüntettek pénteken Kolozsvár főterén az ellen, hogy a hatóságok nem teszik meg a szükséges intézkedéseket a kórházakban a halálos áldozatokat is követelő nozokomiális fertőzések felszámolására.
A mozgalom közleményében megszólaltatja Dr. Muresan Márta nyugalmazott kolozsvári neonatológust, IBCLC laktációs szaktanácsadót, aki több évtizedes szakmai tapasztalattal a háta mögött megerősíti, hogy azok a kisbabák, akiket nem választanak el édesanyjuktól, hanem együtt lehetnek velük állandó jelleggel a kórházi tartózkodás alatt, és akiket születésüktől szoptatnak, ellenállóbbak a fertőzésekkel szemben.
A szakember szerint nagyon kár, hogy a romániai kórházakban még mindig nem alkalmazzák általánosan az aranyóra, a 24 órás rooming in, a zéró szeparáció és a kenguru módszer gyakorlatát, pedig ezek bevezetése nem jelent pluszköltséget, és nem igényel drága berendezéseket.
hiszen sajnos legtöbben nem rendelkeznek tudományosevidencia-alapú, korszerű szoptatási ismeretekkel, így nem is tudják hatékonyan támogatni az anyákat szoptatási céljaik elérésében, mutatnak rá.
Jelentős különbség van egy időre megvalósult, problémamentes terhesség után, szövődménymentesen született kisbaba és egy koraszülött ellátása között – szögezte le a Krónikának a téma kapcsán Antal Álmos szülész-nőgyógyász főorvos.
Hangsúlyozta, egy háborítatlan szülés, minél kevesebb beavatkozással, csökkenti a fertőzés veszélyét, ahogy az is, ha a baba és a kismama minél kevesebb időt tölt a kórházban, és minél kevesebb orvosi beavatkozásnak kell alávetni őket. Viszont mindez bizonyos esetekben megkerülhetetlen, szögezte le a szakember.
Egy egészséges kisbabát nincs amiért benntartani a kórházban, napjainkban már a hazai egészségügyi intézményekben is elfogadott álláspont, hogy megvizsgálják, kap egy védőoltást, és mehet haza. Nagyon ritkán fordul elő, hogy az édesanya állapota indokolja a hosszabb bennfekvést.
„Mindannyian egyetértünk abban, hogy a babát minél hamarabb mellre kell tenni, ha nem muszáj, nem kell elkülöníteni az édesanyjától, hiszen minél többet van mellette, minél kevesebbet érintkezik a kórházi személyzettel, másokkal, annál kisebb a fertőzés esélye” – jelentette ki lapunknak Antal Álmos.
Például egy újszülött esetében egy vénás katéter felhelyezése is kockázattal járhat, de vannak helyzetek, amikor erre feltétlenül szükség van, mutatott rá. Hozzátette, téves az a felfogás, hogy orvosra egyáltalán nincs szükség a szülés lebonyolításánál, az újszülött ellátásánál.
„Sokan azt mondják, hogy az orvos csak akkor avatkozzon be, ha nagy a baj, de akkor viszont műveljen csodát. Ha baj van, időben, már a folyamat elején be kell avatkozni, megkezdeni egy kezelést” – összegzett lapunknak Antal Álmos.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
szóljon hozzá!