Hétfőtől benépesülhet. Óvintézkedések mellett indul újra a vendéglátóipar
Fotó: Haáz Vince
Gőzerővel készültek már a hét folyamán a hétfői terasznyitásra az erdélyi és partiumi városokban működő vendéglők, bárok, kávézók, közben pedig az önkormányzatok is vizsgálják, hogyan tudnak segíteni a hosszú kényszerszünetre küldött ágazaton.
2020. május 29., 08:482020. május 29., 08:48
2020. május 29., 09:412020. május 29., 09:41
Másfél hónap után újra kedvenc kávézójuk teraszán ihatják meg hétfőn a feketét a romániai állampolgárok, megehetnek egy nem otthon készült vagy nem műanyag dobozban házhoz szállított sültet, a baráti „kocsmázásra” vágyók pedig leguríthatnak közösen egy mentás limonádét, csapolt sört vagy fröccsöt, miután június elsejétől kinyithatnak a vendéglátóipari egységek teraszai.
Hogy konkrétan milyen szabályrendszer mellett fogadhatnak vendégeket a vendéglátó-ipari egységek, csütörtökön este még nem volt ismert. Klaus Iohannis államfő csütörtök délután a kormány több miniszterével folytatott egyeztetését követően jelentette be, hogy jövő hónap elejétől kinyithatnak a teraszok, de csak bizonyos óvintézkedések betartásával, amelyeket a későbbiekben közölnek majd. Egyelőre annyit árult el, hogy
Néhány órával korábban Virgil Popescu gazdasági miniszter arra tett ígéretet, hogy „valószínűleg péntekig” elkészül az egészségügyi minisztériummal közösen kidolgozott rendelet a szabályrendszerről.
Dragoș Anastasiu vállalkozó, a Román–Német Kereskedelmi Kamara elnöke közben arról beszélt, szerinte egészen biztos, hogy a személyzetnek – a pincéreknek és a konyhán dolgozóknak egyaránt – maszkot kell viselniük, és az asztalokat is rendszeresen kell fertőtleníteni. Robert Chioveanu, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) elnöke közben arról számolt be, hogy a gumikesztyű viselését is előírják az alkalmazottak számára. Közölte egyúttal: nem lesz kötelező lemérni a teraszok vendégeinek a testhőmérsékletét, ennek eldöntése a teraszt üzemeltető vendéglő, kávézó, vagy bár tulajdonososától függ majd. „Ez az intézkedés, az általános egészségi állapot figyelemmel kísérésével együtt, azonban mindenképpen kötelező lesz a vendéglátóipari egységek alkalmazottai esetében” – emelte ki Chioveanu.
A vendéglátóiparban érdekelt vállalkozók már a hét folyamán teljes gőzzel készültek a teraszok megnyitására. Mint a Krónika munkatársainak kérdésére elmondták,
„Takarítunk, fertőtlenítünk, úgy helyezzük el az asztalokat, hogy betartsuk a távolságot” – avatott be a részletekbe Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátók Szövetségének (SVESZ) elnöke. A vállalkozó hasznosnak tartja az asztalfoglalást, az előzetes bejelentkezést. Hangsúlyozta, mindenképpen biztonságosabb az előírásokat, óvintézkedéseket betartó egységeknél megszervezi a családi, baráti összejöveteleket, mint a magánlakásokban, vagy kivonulni egy erdei menedékházba.
Dóci Lóránt, egy sepsiszentgyörgyi bisztró társtulajdonosa is arról számolt be, hogy a külföldi példákat szem előtt tartva készülnek a nyitásra, a munkatársaik arcpajzsot viselnek, egyszer használatos, lebomló tányérokat-poharakat szereztek be azoknak a vendégeknek, akik ezt biztonságosabbnak tartják,
Az asztalokat közben úgy helyezték el, hogy tartani lehessen a távolságot, beszerezték a fertőtlenítőszereket. „Ennél a román kormány sem várhat el többet” – összegezte a vállalkozó.
Pósa Tibor, a rendezvényeket és bulikat is szervező nagyváradi Gekko Pub menedzsere is abbéli reményének adott hangot megkeresésünkkor, hogy három hónap után ismét tudnak vendégeket fogadni. „A hét elején elkezdtük előkészíteni az óvintézkedéseket, amelyeket a végleges szabályrendszerrel fogunk kiegészíteni. Egyelőre az asztalokat helyeztük el távolabb egymástól, nagyobb pohárkészlettel tervezünk az állandó fertőtlenítés miatt, illetve ideiglenesen rendeltünk műanyag poharakat is, amelyeket a vendégek használat után eldobhatnak az erre kijelölt szemetesekbe. A terasz bejáratánál, a pultnál, és a mellékhelyiségekben is elhelyeztünk kézfertőtlenítésre alkalmas szereket, továbbá a személyzetnek is vásároltunk maszkokat és kesztyűket” – mesélte el a népszerű diákkocsma menedzsere.
– fogalmazta meg aggályát is Pósa Tibor.
Hiába nyithatnak a szabadtéri vendéglők hétfőtől, a szovátai étterem- és kávézótulajdonosok nem túl derűlátóak. Nem is a járvány miatt, mint inkább azért, mert jól tudják: a fürdőtelepen lényegében a Medve-tó megnyitása után startol az élet. Addig viszont még legalább három hetet várniuk kell.
– vélekedett Fülöp László polgármester, aki megválasztása előtt jó pár éves idegenforgalmi tapasztalatot szerzett.
A marosvásárhelyi magyarok egyik közkedvelt terasza a víkendtelepi Sólyom vendéglő. Bár jó tágas, csúcsidényben sokszor lehetetlen asztalt találni. A vendéglő tulajdonosa, Sólyom Sándor mégsem derűlátó. „Kétlem, hogy június elseje után levernék a helyet. Egy-egy lángos sütéséből és eladásából pedig aligha tudunk megélni” – vélekedett a vállalkozó. Sólyom azzal érvelt, hogy vendéglője, akárcsak a többi víkendtelepi szolgáltatóegység, strandfüggő. Amennyiben a Székelyföld legnagyobb szabadidőközpontja csak a sétáló közönség előtt nyílik meg, egyik víkendtelepi vendéglős sem számíthat igazán nagy forgalomra.
A Krónika ugyanakkor arra is kíváncsi volt, hogy az önkormányzatok mennyiben próbálnak meg segíteni a vendéglátóipari vállalkozásoknak, vilniusi példára terveznek-e például nagyobb teret biztosítani a teraszok számára, ahol a tér jellege ezt lehetővé teszi, ezáltal biztosítva, hogy a fizikai távolságtartás mellett ne kelljen félházzal üzemelniük, vagy készülnek-e konkrét anyagi segítségre, akár adókedvezmény, akár támogatás formájában.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a vendéglátósokhoz hasonlóan egyelőre a teraszok megnyitásának szabályozására vár, hogy az alapján módosítsa a vendéglátókkal köztérfoglalásra kötött bérleti szerződéseit. Antal Árpád polgármester kérdésünkre elmondta, azt tervezik, hogy ha a teraszok tulajdonosai korábban száz négyzetméteren tíz asztalt helyeztek ki, és most az előírás miatt a tíz asztalt már háromszáz négyzetméterre tudják kitenni, akkor
Ráduly Róbert egy héttel ezelőtt arról beszélt a Krónikának, hogy az általa vezetett Csíkszeredában „a nyár egy bizonyos napra esik, utána már le is lehet engedni a napernyőket, és be lehet szedni az asztalokat”. Ezért nemigen látja értelmét annak, hogy a polgármesteri hivatal a dolgok elébe rohanjon.
Cosmin Blaga, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szóvivője szerint egy, a sepsiszentgyörgyihez hasonló megoldás csak akkor jöhetne szóba, ha az önkormányzat is úgy döntene. Ahhoz viszont valakinek ki kellene dolgoznia a határozattervezetet, ami Blaga tudomása szerint még nem történt meg.
Kolozsvárott a helyhiány gátolja a kezdeményezés átvételét. Lapunk megkeresésére Oláh Emese alpolgármester a Karolina (Múzeum) tér és környéke zsúfoltságát hozta fel,
Ami a vendéglátó-ipari vállalkozások esetleges támogatását illeti, kérdésünkre közölte, alakult egy munkacsoport, amelynek feladata az lesz, hogy konzultáljon a különböző gazdasági ágazatok képviselőivel, és a közvita során elhangzó javaslatok mentén állítja majd össze a kincses város önkormányzata gazdaságtámogató intézkedéscsomagját.
Nagyváradon is elemzik egyelőre, hogy miként tudna az önkormányzat a vendéglátóipar megsegítésére sietni – jelentette ki a Krónika megkeresésére Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó. Hozzátette: június első felében, rendkívüli tanácsülés keretében születik majd meg a végső döntés a témában.
A szovátai önkormányzat is kivár; a fürdővárosban működő vendéglátók érdekképviseleti egyesülete adókedvezményért folyamodott a helyi hatósághoz, az elöljárók viszont úgy döntöttek, hogy később tárgyalnak a kérésről. „Tökéletesen megértem a vállalkozókat, de nekik is figyelembe kell venniük, hogy az önkormányzatnak is jelentős bevételkiesése volt” – hívta fel a figyelmet Fülöp László polgármester.
Sokaknak hiányzott, ostrom jöhet
Úgy tűnik, lesz dolguk és bevételük a vendéglátósoknak a nyitást követően – egy, a Hospitality Culture Institute által készített felmérés szerint a romániai lakosság 75 százaléka mondta azt, hogy mielőbb szeretne eljutni egy vendéglőbe. Megjegyezzük ugyanakkor, hogy a közvélemény-kutatás az ország nagyvárosaira jellemző, a kérdezőbiztosok bukaresti, brassói, temesvári, kolozsvári és jászvásári lakosokat faggattak arról, hogy mennyire várják a vendéglátóipari egységek újranyitását. A „hagyományos” vendéglőket választják majd a legtöbben, a megkérdezettek 47 százaléka jelölte meg ezt a választ, nem sokkal utánuk, 45 százalékkal a gyorsétkezdék következnek, és 35 százalék mondta azt, hogy a szupermarketek készételt kínáló részlegén fogja megvásárolni a kívánt falatokat. Arra a kérdésre, hogy mitől éreznék magukat biztonságban, 78 százalék azt mondta, csakis olyan helyre tér be, ahol van fertőtlenítés, 77 százalék nagyobb távolságot vár el az asztalok között, 69 százalék pedig amúgy is a nyitott tereket, vagyis a teraszokat tartja csak biztonságosnak jelen pillanatban.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!