Sokan nem kapcsolnak. Az álhír könnyen magával ragadja a nézőt
Fotó: 123RF
Összesen 180 ezer lej értékben rótt ki bírságot az Országos Audiovizuális Tanács a televíziók járvánnyal kapcsolatos műsorai miatt. Borsos Orsolya, a médiahatóság tagja a Krónikának elmondta, elsősorban azt kifogásolták, hogy a műsorokban nem különítették el a véleményeket és a tényeket, valamint azt, hogy egyoldalú nézőpontokat közvetítettek a témával kapcsolatban.
2021. október 25., 07:592021. október 25., 07:59
Az elmúlt időszakban több olvasónk is jelezte, hogy a televíziókban közvetített oltásellenes tartalmakkal érvelnek ismerőseik.
Egy idős hölgy panaszolta el lapunknak, hogy ismerősei erre hivatkozva próbálták lebeszélni az oltásról. „Azzal ijesztgettek, hogy a televízióban látták, mennyire veszélyes az oltás. Én nem nézem ezeket az adókat, de gyakran szembesülök azzal, hogy hivatkoznak az ott elhangzottakra” – mondta olvasónk, aki már a vakcina harmadik dózisát is megkapta, de sok kényelmetlen percet szereztek neki a televíziós álhírekkel riogatók.
A szomorú jelenség akkora méretű, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) is lépésekre kényszerült. A CNA közleményében arról tájékoztatnak, hogy a június–szeptember időszakban kapott bejelentések nyomán, illetve saját kezdeményezésből is kielemeztek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hír- és vitaműsorokat.
„A CNA nem cenzúráz, viszont a törvény értelmében a pártatlan tájékoztatás, a tények és a vélemény szétválasztása alapvető elvárás” – hívta fel a figyelmet Borsos Orsolya, a testület tagja. Hozzátette, a vélemény szabadságát nem korlátozzák. Ha a műsorban a meghívott elmondja, hogyan éli meg a járványhelyzetet, az vélemény, viszont ha azt mondja, az oltás veszélyes, az már egy kijelentés, és a műsorvezető kötelessége, hogy rákérdezzen, van-e erre a bizonyítéka.
Megjelentek oltásellenes üzenetek, részletesen mutattak be olyan tartalmakat, melyek megkérdőjelezik a vakcina hatékonyságát, vagy felnagyították azok mellékhatásait. Nem különült el a személyes vélemény az ellenőrizhető, megbízható forrásokból származó tényektől – mutatott rá a médiahatóság tagja.
Ahhoz képest, hogy a koronavírus-járvány milyen mértékben tematizált, meglepően kevés bejelentés érkezett az Országos Audiovizuális Tanácshoz, a vizsgált időszakban összesen tizenegy – mondta el a Krónikának Borsos Orsolya. Az oltásellenesek sokkal aktívabbak voltak, több bejelentés érkezett az oltáskampány reklámjaira, azokra a műsorokra, melyekben az oltás felvételére buzdítottak, mint a járvánnyal kapcsolatos félretájékoztatásra, álhírekre.
A kevés visszajelzés annak fényében is meglepő, hogy az INSCOP Research és a Verifield nemrég közzétett közös felméréséből az derül ki, hogy a romániaiak több mint fele leggyakrabban a televízióból tájékozódik, és csaknem ötven százaléka úgy véli, hogy a televíziós csatornákon keresztül terjednek a leginkább az álhírek és a félretájékoztató információk. Borsos Orsolya kifejtette, a kisszámú bejelentést az is magyarázhatja, hogy a most vizsgált időszakban, vagyis a nyári hónapokban a vírus terjedése csökkent, kevés volt a megbetegedés, a televíziók kevesebbet foglalkoztak ezzel a témával. De általánosságban is elmondható:
Borsos Orsolya arra biztat mindenkit, ha olyan tartalmakat látnak, melyek nem kiegyensúlyozottak, nem felelnek meg a korrekt tájékoztatás elvének, jelezzék a testületnek.
A Cna.ro oldalon a bejelentések címszónál csak annyit kell bejegyezni, hogy melyik napon, milyen időintervallumban, melyik adó műsorát kifogásolják. Még azt sem kell leírni, mit tartanak zavarónak, hiszen a testület munkatársai megnézik az adást, majd eldöntik, történt, vagy sem szabálysértés” – részletezte Borsos Orsolya.
Hangsúlyozta, a bejelentések segítik a munkájukat, a tudatos médiafogyasztás visszajelzés a tartalomgyártóknak is, ez alapján jobban odafigyelnek a szakmaiságra. A testület tagja példaként említette, hogy az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettek a műsorvezetők szakmaiságára, és ma már figyelnek arra, hogy legalább formailag kiegyensúlyozottak legyenek: jelzik, ha nem tudják megszólaltatni a másik felet, ez pedig elgondolkodtatja a nézőt, hogy létezik egy másik álláspont is.
Borsos Orsolya rámutatott, az audiovizuális törvény húszéves, az idők folyamán pedig megváltoztak a médiaviszonyok: az online térnyerése átírta a játékszabályokat, visszahatott a televízió- és rádióadók működésére is.
Borsos Orsolya ugyanakkor bizakodó, hiszen az utóbbi időben megkezdődött egy paradigmaváltás: az üzenetek szerinte egyre inkább arra összpontosulnak, hogy tartsuk be a szabályokat, oltassuk be magunkat, próbáljuk közösen leküzdeni a súlyos járványhelyzetet.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!