Temetésen érte a jó hír 34 évvel ezelőtt, hogy megbukott Ceaușescu rendszere

Temetésen érte a jó hír 34 évvel ezelőtt, hogy megbukott Ceaușescu rendszere

Tőkés László Szilágycsehben 1989 karácsonyán, balról a második Molnár Kálmán

Fotó: Molnár Kálmán archívuma

Az 1989-es decemberi események során a romániai karhatalom Tőkés Lászlót Temesvárról rendőri kísérettel Menyőbe szállította. A Szilágycsehtől 12 kilométerre fekvő zsákfalut rendőrök őrizték, idegen személy nem közelíthette meg. Elsőként a szilágycsehi református lelkipásztor, Molnár Kálmán próbálta felvenni vele a kapcsolatot. A nyugalmazott szilágycsehi lelkész a Krónikának adott interjúban felelevenítette a 34 évvel ezelőtti forradalmi eseményeket, a rendszerváltó pillanatok kegyelmi állapotát.

Makkay József

2023. december 21., 09:312023. december 21., 09:31

– Tőkés László temesvári református lelkész ellen 1989-ben az állami és egyházi hatóságok pert indítottak, megfosztották szószékétől, és a szilágysági Menyő községbe száműzték. Hogyan emlékszik vissza azokra az időkre, amikor lelkésztársát 1989 december 17-én Szilágymenyőbe szállították?

– Emlékeim szerint ez egy hétfői napon történt. Idős egyháztagunkat temettem, és a szertartás végén a szilágycsehi temetőben egyik közeli ismerősöm a fülembe súgta, hogy megérkezett Tőkés László Menyőbe. Haditerven gondolkoztam, hogyan tudnánk a közelébe férkőzni. Eldöntöttem, hogy a Völcsökből Szilágymenyőbe beszolgáló Berke Sándor lelkipásztor kollégámmal felkeressük. Szándékunk egyben hivatalos is volt, hiszen a parókiát át kellett adni az újonnan érkező lelkésznek.

Idézet
Amikor a Ladámmal megkérkeztünk a falu fele vezető úthoz, két géppisztolyos milicista állított meg, a Szilágyszegről Menyőbe vezető utat sorompóval zárták le.

– Visszafordították a rendőrök?

– Az egyik milicista elkérte a papírjainkat, és bevitte a közeli néptanács épületébe, hogy a főnökei eldöntsék, mi legyen a sorsunk. Közel fél órát vártunk, amíg újra kijött. Elmondta, Tőkés László nem fogadhat vendégeket. Elkérték a telefonszámunkat, hogy majd értesítenek, amikor a látogatásra sor kerülhet. December 18-án délelőtt dolgavégezetlenül tértünk haza Szilágycsehbe, Tőkés Lászlóról nem sikerült megtudnunk semmit.

Galéria

Tőkés László igét hirdet a szilágycsehi református templomban

Fotó: Molnár Kálmán archívuma

– Hogyan teltek a következő napok?

– A helyi és a megyei hatóságok a környékbeli lelkészekkel és az egyházmegye vezetőségével semmit nem közöltek, Menyőbe pedig nem lehetett bejutni. Így értem meg december 22-ét, amikor temetésre hívtak Benedekfalvára. A hozzátartozók megkérdezték, gond-e, ha az ortodox pap is jelen lesz a szertartáson. Vegyes családokban korábban is szokva voltam a közös temetésekhez, így nem zavart.

Idézet
Az ortodox parókián készültünk a temetésre, amikor bejött a pap felesége, hogy valami furcsa történik:

a korábban megszakadt bukaresti nagygyűlés közvetítése után Mircea Dinescu költő beszél. A szemközti portán levő halottas ház udvaráról mindenki elment televíziót nézni, csak a szűk család maradt a koporsó mellett. Jó órába tellett, amíg a gyászolók visszatértek, közben mi is a televízió elé ragadtunk…

Galéria

A vendéglátó szilágycsehi lelkipásztor, Molnár Kálmán 1989 karácsonyán

Fotó: Molnár Kálmán archívuma

– Mikor látogatta meg először Tőkés Lászlót Menyőben?

– Amikor a temetésről hazatértem, Szilágycseh főterén gyűlt a tömeg. Mindenki tudta, hogy Tőkés Menyőben tartózkodik. A helyi nómenklatúra tagjai közül többen is megpróbáltak szólni a tömeghez, de az emberek kifütyülték őket. Egy Cordea nevű néptanácsi titkár keresett meg, hogy lelkipásztorként beszéljek én az emberekhez, mert engem elfogadnak. Azt válaszoltam, hogy előbb meg kell látogatnom Tőkés Lászlót Menyőben.

Idézet
Útközben már özönlöttek az emberek Szilágyszegről és Désházáról Menyőbe. A férfiak önkéntes őrséget álltak a parókia körül. Ebben a miliőben találkoztam Lászlóval, akkorra már a szekusok elkotródtak a környékről.

– Miről beszélgettek a lelkésztársával?

– Meg akartam kérni Tőkés Lászlót, hogy jöjjön velem, de kiderült, telefonon Bukarestből meghagyták, hogy saját biztonsága érdekében semmilyen körülmények között ne hagyja el Menyőt. A parókia belső szobájában beszélgettünk. Amikor megkérdeztem, mit üzen a Szilágycseh főterén gyülekező tömegnek, átadott egy frissiben befejezett felhívást. Ez volt az első megfogalmazott szövege a többségi románság fele. Megbízott, hogy olvassam fel. Megegyeztünk, hogy karácsony másodnapján Szilágycsehben szolgál.

Galéria

Tőkés László jelenlétében Szilágycsehben alakult meg az első RMDSZ-szervezet a Szilágyságban

Fotó: Molnár Kálmán archívuma

– Amikor hazatért, mi fogadta a város központjában?

– Már esteledett, de akkora tömeg gyűlt össze, amit addig és azóta sem láttam a városban, a környező településekről is bejöttek az emberek. A néptanács egyik ablakából olvastam fel Tőkés László üzenetét, a tömeg hosszasan éljenezte a Szilágyságba hurcolt református papot.

Idézet
Magyarul is szóltam az emberekhez, és egyforma üdvrivalgással reagáltak. Olyan kegyelmi állapot volt, amivel azóta sem találkoztam.

Utólag kiderült, hogy az ünneplő tömeg éljenzése közepette a helyi milícia épületéből kimenekítettek egy gazdasági rendőrt, aki korábban zaklatta a piaci árusokat a környező falvakból. Elterjedt a híre, hogy az emberek meg akarják lincselni, de a társai éberek voltak, és megmentették az életét.

Galéria

A menyői református templom 2019-ben, a forradalom harmincadik évfordulóján

Fotó: Makkay József

– Hogyan alakult Tőkés László első egyházi szolgálata Szilágycsehben?

– Amikor karácsony másodnapján érte mentem, hogy a délutáni istentiszteletet megtarthassa nálunk, kisebb csapat katonaság őrizte egy százados és egy törzsőrmester vezetésével. Két katona kísérte el Szilágycsehbe. Amikor megérkeztünk, riadóztattak, hogy robbanószerkezetet rejtettek el a templomban. A katonák a presbiterekkel átkutattak mindent, de szerencsére vaklárma volt. Sikerült idejében felkészülnünk az ünnepi alkalomra: hangfalakat helyeztünk el, mert a tömegnek csak egy része fért be a templomba, a szabadban is sokan hallgatták az istentiszteletet. Később, a vacsoránál kezdtem el érdemben tárgyalni a hogyan tovább kérdéséről Tőkés Lászlóval. Azokban a napokban alapozódott meg közöttünk a máig tartó mély barátság.

Galéria

Útban a menyői templom fele

Fotó: Makkay József

– A nagyváradi püspökségre is ön vitte fel december végén Tőkés Lászlót a Szilágyságból. Mikor fogalmazódott meg, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspökévé válasszák?

– A volt püspök, Papp László hirtelen távozásával az egyházkerület ügyeinek rendezését intézőbizottság vette át. Tőlük kaptam a meghívót, hogy Tőkés Lászlót vigyem fel Nagyváradra. Az Erdélyi Református Egyházkerületben is felvetődött, hogy Tőkés Lászlót kellene megválasztani püspöknek. Szorított az idő – ha lehet így fogalmazni –, hogy a miénk legyen az elsőbbség. A nagyváradi intézőbizottságban és a lelkészek között egyaránt konszenzus volt Tőkés László személyéről.

– A külföldre menekült püspökről, Papp Lászlóról milyen emlékei vannak?

– Lelkipásztorként egy-egy gyűlésen láttam, de nem keltett bennünk olyan képet, mint aki kiáll az egyházért. A nyolcvanas években egy lelkészi értekezleten felszólaltam, hogy a lelkipásztorok felelőssége minél jobban felkészülni az igehirdetésre, mert reménységet kell nyújtanunk a holnaptól félő népünknek. A püspök idegesen felpattant a helyéről, és rám szólt: milyen oka lenne népünknek, hogy a holnaptól, a jövőtől féljen? Miért állítok ilyeneket?

Galéria

Molnár Kálmán nyugalmazott református lelkipásztor

Fotó: Molnár Kálmán archívuma

– A kilencvenes években kialakult nézeteltérések idején – amikor Tőkés László és köre összetűzésbe került az RMDSZ vezetésével és irányvonalával – a ,,Tőkés-tábor” alapembereként önt sok támadás érte. Milyen volt az akkori erdélyi magyar közélet?

– Emlékeim szerint az igazi törésvonal az RMDSZ 1996-os kormányra lépésével indult el, amikor azt láttuk, hogy a magát érdekvédelmi szervezetnek tartó magyar párt mindenre ki akarja terjeszteni a hatalmát, beleértve az egyházakat is. Bennünket, lelkipásztorokat azzal bélyezegtek meg, hogy politizálunk, de korábban ez a vád fel sem merült, amikor az RMDSZ jelöltjei mellett álltunk ki.

Idézet
Furcsa világ kezdett kialakulni, ami hamar rávilágított arra, hogy az erdélyi magyarság helyzete semmilyen síkon nem úgy alakul, ahogy azt 1989 decemberének lelkes időszakában vártuk és reméltük.

– Nyolcvanhárom évesen hogyan tekint vissza az 1963-ban, Szilágycsehben elkezdődött több évtizedes lelkipásztori tevékenységére?

– Ágyai parasztcsalád gyerekeként 1956-ban érettségiztem, és irodalomszakos tanárnak készültem. Nagyapámat kuláknak nyilvánították, így a tanári pálya nem jöhetett szóba. Az Arad megyei falunkban szolgáló Csép Gergely lelkipásztor – néhai Csép Sándor jóbarátom édesapja – biztatott, hogy jelentkezzem teológiára. Amikor elmondtam neki, hogy nem érzem magam elhivatottnak, azt válaszolta, a hivatásérzet menet közben is megjön. ,,Népünket lelkipásztorként szolgálhatod a legjobban” – ezekkel a szavakkal bocsátott felvételire Kolozsvárra, ahol a 130 jelentkező közül elsőként jutottam be. Mai napig hálás vagyok neki a biztatásért. Ez a lelkület határozta meg egész lelkészi pályafutásomat, beleértve 1989 mozgalmas decemberét is.

korábban írtuk

Tőkés László: Temesvár egyik csodája volt az az előreláthatatlan fordulat
Tőkés László: Temesvár egyik csodája volt az az előreláthatatlan fordulat

Temesváron 1989-ben a románok, a magyarok, valamint az itt élő közel tíz nemzetiség és felekezet tagjai felismerték, hogy közös az ellenségük, közös az érdekük, a szabadság egy és oszthatatlan – mutatott rá Tőkés László.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében