Leonard Azamfirei, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) rektora elképzelhetőnek tartja, hogy a következő tanévtől az ország többi hasonló profilú felsőfokú tanintézménye is igénybe vegye diákjai számára a vásárhelyi szimulációs és gyakorlatfejlesztő központot.
2014. június 10., 16:312014. június 10., 16:31
A fél évvel ezelőtt átadott, Romániában a legkorszerűbbnek számító szimulációs létesítmény egy újabb, közel 2,2 millió lejes uniós pályázatot nyert el, aminek köszönhetően ezentúl még több orvosis és asszisztensképzésen résztvevő diák, illetve rezidens orvos veheti igénybe a jól felszerelt központot.
„A pályázatnak köszönhetően tíz tantárgy oktatását sikerül majd kiegészítenünk ezzel a szimulációs módszerrel. Kezdetben hatszázan, majd az elkövetkezendőkben több ezren gyakorlatozhatnak itt” – mondta el lapunknak Oláh Péter programmenedzser.
A Budapesti Semmelweis Egyetemmel (SOTE) közösen bonyolított sikeres pályázat másik hozadékaként a vásárhelyi oktatók és diákok magyarországi továbbképzőn vehetnek részt, majd az anyaországi partner képviselői is tartanak három tanfolyamot a MOGYE-n. A marosvásárhelyi szimulációs központban jelenleg három szakaszban zajlik a gyakorlati oktatás.
„Az alapvető invazív és nem invazív eljárások mellett egy páciens-szimulátor különböző tünetegyütteseket tud szimulálni, a harmadik szakasz a standard páciens, amikor háziorvosi rendelő mintára video- és audiofelvételezéssel próbáljuk tanítani az egyetemistákat” – mutatta be az egységet Szederjesi János egyetemi adjunktus, a központ vezetője.
Szerinte a mai oktatási rendszerben azért is nélkülözhetetlen egy ilyen gyakorlatfejlesztő központ, mert számos olyan gyógyászati fázis létezik, amit egy diáknak nincs alkalma kitapasztalnia vagy begyakorolnia élő betegen. A félreértések elkerülése végett, Azamfirei leszögezte, a szimulációs gyakorlatfejlesztés csak kiegészítője a klinikai oktatásnak, és nem helyettesítheti azt.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!