Tiltakozás. A magyar iskolákban folytatják a japánsztrájkot ezen a héten
Fotó: Biró István/MTI
Valós felvetés, hogy diszkriminálja a tanítókat a kisebbségi elemi iskolákban a román nyelv oktatását alapjaiban megváltoztató rendelet – nyilatkozta lapunknak Asztalos Csaba, a diszkriminációellenes tanács elnöke. Közben több iskolában is panaszkodtak a múlt héten a romántanárok módszerei miatt, a magyar tanintézetekben pedig ezen a héten folytatják a japánsztrájkot.
2018. szeptember 17., 10:002018. szeptember 17., 10:00
2018. szeptember 17., 10:392018. szeptember 17., 10:39
Nemcsak azért aggályos a román nyelv kisebbségi elemi iskolákban történő oktatását alapjaiban megváltoztató rendelkezés, mert – többnyire a diákok nyelvét nem ismerő – román szakos tanárokra bízza az állam nyelvének oktatását. Szakértők szerint a sürgősségi rendelet azért is tarthatatlan, mert a magyar tanítók kizárásán kívül előírja: megfelelő számú szaktanárok hiányában szakképzetlenekre, sőt nyugdíjasokra is bízhatják a kisebbségi kisdiákok románoktatását.
Tanügyi illetékesek szerint mindez egyértelműen diszkriminációnak minősül a magyar ajkú tanítókkal szemben, akiknek ugyanolyan képesítésük van a román nyelv elemiben történő oktatására, és ugyanolyan tanterv alapján vizsgáztak román nyelvből, mint román nemzetiségű társaik. Ráadásul nemcsak a magyar tanítók hátrányos megkülönböztetése nyilvánvaló, hanem az is, hogy szerzett jogot vonnak meg a kisebbségi pedagógusoktól.
„Valós felvetés, hogy diszkriminálják a tanítókat, hiszen egyik napról a másikra képesítéssel rendelkező szakembereket fosztottak meg jogaiktól” – szögezte le megkeresésünkre Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke. Kifejtette,
Egy ilyen megszorítást a minisztériumnak alaposan meg kellene indokolnia, ez pedig eddig nem történt meg. Asztalos rámutatott, kivizsgálják a diszkriminációellenes tanácsban a román nyelv tanításának ügyét, a vizsgálatot Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök feljelentése alapján indította a testület. Asztalos nem tartja kizártnak, hogy a kormányrendelet „bosszú a feljelentésre”. A tanács októberre idézte be a feleket, az oktatási minisztériumtól összetett statisztikai kimutatást kértek arra vonatkozóan, miként teljesítettek az elmúlt öt évben a nyolcadikos felmérő vizsgán és az érettségin a magyar tannyelvű osztályok, összehasonlítva a román tannyelvű diákok eredményeivel.
A CNCD elnöke hangsúlyozta, nem a bírságolás felé hajlanak, hanem véleményezni fogják a románoktatást, és javaslatokat fogalmaznak meg a jobbítására. „Mindazok, akik ebben a kérdésben érintettek, üljenek le, leltározzuk fel a tennivalókat, és fogalmazzunk meg javaslatokat” – szögezte le Asztalos. Néhány ötletet fel is vázolt: az iskolán kívüli tevékenységekre is hangsúlyt kell fektetni, például diákcsereprogramokat lehetne szervezni, hogy a magyar gyerekek más településeken, román osztályokban tanulják a román nyelvet. Táborokat, az állam által finanszírozott románnyelv-felkészítőket lehetne tartani, a román szakos egyetemisták a tömbmagyar megyékben gyakorlatozva segíthetnék a romántanárok munkáját. Ez csak néhány ötlet, a lényeg, hogy van megoldás, ezt a kérdést most vizsgálják, mondta a CNCD elnöke.
Kérdésünkre, hogy ezen belül megvizsgálják-e a tanítók hátrányos megkülönböztetését, Asztalos Csaba kifejtette, szerinte erre azért nem fog sor kerülni, mert addig a rendeletet visszavonja a kormány. „Nemcsak bízom benne, szerintem meg fog ez történni, hiszen a rendelet ebben a formában butaság” – mondta a testület elnöke.
Úgy döntöttek, tovább folytatják a japánsztrájkot a tanítók, hiszen összevisszaságot, fejetlenséget okozott a tanügyben, tiltakozást és felháborodást váltott ki pedagógusok körében a miniszteri rendelet alkalmazása. A múlt héten egyes iskolákban már szaktanárok oktatták az elemistákat románból, máshol – például Kovászna megyében – egyelőre a tanítók, és olyan iskolák is akadtak, ahol senki nem tartott románórát, mivel a tanítók sértve érzik magukat, hogy kétségbe vonták jogosultságukat, közben pedig még nem neveztek ki szaktanárt. „Folytatjuk a japánsztrájkot ezen a héten. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) révén petíciót juttattunk el a tanügyminisztériumhoz, az államelnökhöz és a diszkriminációellenes tanácshoz, megfogalmaztuk, hogy a kérés iktatásától számított öt napon belül kérjük, hogy töröljék el a rendeletet, ha nem, a tiltakozás mindenféle formájával élni fogunk. Tehát most japánsztrájk folyik, de ha nem oldódik meg a probléma, akkor jönne a munkabeszüntetés: csak felügyeljük a gyerekeket, de nem tanítunk” – mondta el a Krónikának Karp Ágnes marosvásárhelyi tanítónő, a Szász Adalbert Sportlíceum pedagógusa, aki több, a magyar elemisták számára írt román tankönyv társszerzője.
Mint mondta, a tiltakozáson részt vesznek tanítók minden olyan megyéből, ahol magyar iskola működik.
– fogalmazott a pedagógus. Kifejtette, jó lenne, ha mindenki tudna róla, hogy a román szakosoknak nincsen meg a felkészültsége, hogy magyar gyerekeket oktassanak, és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem állásfoglalása is napnál világosabbá teszi, hogy azok is ellenzik a rendeletet, akik a romántanárokat képezik. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar tagozata csütörtökön közölte, csatlakozik a kar vezetőségének állásfoglalásához, és aggodalmát fejezte ki az oktatási minisztérium döntése miatt, amelynek következtében kizárólag romántanárok oktathatják a román nyelvet a kisebbségi elemi osztályokban.
Karp Ágnes felsorolt jó néhány, a múlt héten történt visszásságot, amit kollégáitól tud, akiknek több fóruma is működik a közösségi oldalon, ahol megosztják egymással tapasztalataikat. Például a romántanár első osztályosokat utasított, hogy betűkből rakjanak össze szavakat, holott a tantervben előkészítőben és elsőben csak szóbeli kommunikáció szerepel, majd másodikban tanulják a román ábécét – viszont a tanár nem ismerte a tantervet, nem is tájékozódott.
Egy másik romántanár fel volt háborodva, hogy az előkészítős gyerek nem hajlandó végigülni és tanulni 50 percet, holott az iskola elején az első heteknek a beszoktatásról kell szólniuk. „Nem lehet a gyereket tanítani, amíg nem szokta meg az iskolát, úgyhogy abszurd egy ilyen elvárás” – szögezte le Karp Ágnes. Azt is elmondta, egy esetben a romántanár megígérte a szülőknek, hogy nem buktatja meg a gyerekeket első osztály végén, ha nem tudnak. „Eleve bizalmatlanságot szavazni a gyerekeknek, eleve a bukásra gondolni nem szabad. Nem beszélve arról, hogy első osztály végén amúgy sem lehet senkit megbuktatni, legfennebb második végén, mert ez az alapozó időszak. Ha valaki elsőben nem teljesített jól, van esély rá, hogy második végére felzárkózzék. Semmiképpen sem lehet a bukás gondolatával indítani a tanévet, ez arra vall, hogy a tanárok közül sokan egyáltalán nem tudják, hogy tulajdonképpen kivel és miként kell dolgozni” – mondta a pedagógus.
Kárp Ágnesnek arról is tudomása van, hogy
Egy másik helyen úgy kezdték másodikban a tanítást, hogy kinyitották a tankönyvet, ami a himnusszal kezdődik és annak a szövegét kellett volna olvasniuk a gyerekeknek, akik nem ismerik a román betűket. Egyik előkészítőben senki nem értette, hogy mit mond a tanárnő, a kicsi gyerekek még azt se tudták közölni, hogy vécére kell menniük. „Az ilyen élmények nyomot hagynak a gyerekekben, és ahelyett, hogy megszeretnék az iskolát, a román nyelvet, elriadnak. A piciknek a tanítónő az egyedüli kapaszkodójuk, van, aki nehezen válik le a szüleiről. Ha pedig idegen tanárok is tanítják őket úgy, hogy még az anyanyelvüket sem használhatják, az nem szül jót” – mondta a pedagógus.
Egyébként pénteken az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) bejelentette, a nép ügyvédjéhez (ombudsmanhoz) fordul a kormányrendelet kapcsán, ugyanakkor lemondásra szólítja fel Valentin Popa tanügyminisztert és Kovács Irén Erzsébet kisebbségi oktatásért felelős államtitkárt.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
szóljon hozzá!