Szennyezési adó: az erdélyi városok közül csak Kolozsvár követné a bukaresti példát

•  Fotó: Tóth Szilárd infógrafika

Fotó: Tóth Szilárd infógrafika

Lavinát indíthat el a következő években a bukaresti önkormányzat minap hozott döntése, amelynek értelmében két hónap múlva környezetvédelmi illetéket rónak ki a járművekre környezetvédelmi besorolásuk alapján, később pedig ki is tiltják ezeket a fővárosból. A bejelentés után akad, ahol máris hasonló megoldások bevezetésén gondolkodnak, Erdély és a Partium legtöbb városában azonban nincs tervben hasonló oxigénilleték.

Bálint Eszter

Iszlai Katalin

2019. november 13., 08:582019. november 13., 08:58

Régóta érett már valamilyen szigorítás gondolata a gépjárművek károsanyag-kibocsátásának csökkentése érdekében, hiszen miután 2017 februárjától a kormány eltörölte a környezetvédelmi illetéket, elárasztották az országot a külföldről behozott használt autók. Csak abban az évben több mint félmilliót írattak forgalomba, tavaly 473 ezret, az idei év első kilenc hónapjában pedig újabb 329 ezret. A gépkocsiparkra pedig azt megelőzően sem az volt a jellemző, hogy túlsúlyban lennének az ötévesnél fiatalabb járgányok. Szintén aggasztó adat, hogy miközben 2007-ben még csak 3,5 millió járművet tartottak számon az országban, ez a tavalyi év végére 6,4 millióra emelkedett, és ezek már nem lesznek fiatalabbak, évről évre több káros gázzal fogják szennyezni környezetünket.

Elöregedő járműpark

A Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) adatai is azt támasztják alá, hogy a romániai autópark elöregedése egyre nyilvánvalóbbá válik. Ezt bizonyítja az is, hogy

a tavalyig forgalomba írt járművek közel fele, pontosabban 47 százaléka 15 évnél idősebb volt, pedig 2010-ben ez csak a járművek 26 százalékára volt igaz.

A járművek további 44,5 százaléka 6 és 15 év közötti volt 2018 végén, és mindössze 8 százalékuk volt hat évnél fiatalabb, miközben 2008-ban ez az arány még jóval magasabb, 38 százalékos volt. Az APIA arra is rámutatott, hogy a 15 évnél idősebb járművek zöme erősen környezetszennyező, ezáltal pedig a városok levegőjének romlása is egyre fokozottabbá válik.

Bukaresti precedens

Főként igaz ez a nagyvárosokra, nem meglepő tehát, hogy a bukaresti önkormányzat drasztikus lépéshez folyamodott. A fővárosi képviselő-testület nemrég elfogadta a környezetvédelmi besorolása alapján történő megadóztatásáról szóló előterjesztést.

A jóváhagyott tervezet értelmében a bukaresti önkormányzat úgynevezett oxigénilletéket vet ki az Euro 5-ös szabvány alatti gépkocsikra:

a non Euro, Euro 1 és Euro 2-es környezetvédelmi besorolású járművek után napi 15, míg az Euro 3-as és 4-esek után napi 5 lejt kell fizetni a Bukarestben való közlekedésért 2020. január elsejétől. A matricavásárlást elmulasztó sofőrökre 1500 és 2000 lej közötti bírság vár.

Miközben az Euro 4-es járművek 2021-től lesznek illetékkötelesek, az Euro 3 alatti járművek tulajdonosait már 2020 januárjától azzal is sújtják, hogy szennyező gépkocsijukkal egyáltalán nem hajthatnak be a városközpontban kialakított „levegőminőségi” övezetbe. Ezen túlmenően egy módosítás alapján ezeket az autókat néhány éven belül teljesen kitiltják a román fővárosból: a Non Euro, Euro 1-es és Euro 2-es besorolásúakat 2022-től, míg az Euro 3-asokat 2024-től száműzik Bukarestből.

Galéria

Kolozsváron fontolgatják

A légszennyezettség csökkentése érdekében a fővárosi mintát valószínűleg más nagyvárosokban is alkalmazzák majd. Kolozsvár alpolgármestere, Dan Tarcea például arról beszélt a minap egy rádióinterjúban, hogy jó ötletnek tartja a fővárosi szigorítást, és

a kincses városban is tárgyaltak már hasonló intézkedésekről, konkrétumok viszont egyelőre nincsenek.

Ezt erősítette meg kedden a Krónika megkeresésére a polgármesteri hivatal. Mint kérdésünkre az illetékesek közölték: ötlet szintjén valóban felmerült már egyfajta környezetvédelmi illeték kivetése a kincses város levegőjét szennyező járművekre, de egyelőre a gondolat ebben a szakaszban maradt, az önkormányzat még vizsgálja a lehetőséget, így konkrét tervei még nincsenek.

A válasz ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmünket, hogy Kolozsváron a teherautók amúgy sem hajthatnak be a városba, csak kivételes esetekben, például a nagy rendezvények alkalmával, amikor színpadelemeket, árut vagy egyéb rakományt kell beszállítani a főtérre, belvárosba, és ebben az esetben is díj ellenében külön engedély kiváltása szükséges.

Más megoldások is kínálkoznak

Noha más városokban is hosszú ideje problémát okoz a járművek számának jelentős növekedése, a bukarestihez hasonló intézkedést ezekben egyelőre nem terveznek, legalábbis a Krónika által megkérdezett önkormányzatok biztosan nem. Vannak azonban olyan városok, ahol más megoldásokkal ugyan, de próbálkoznak azzal, hogy visszaszorítsák az autók által okozott környezetszennyezést.

Sepsiszentgyörgyön sem tervezik oxigénilleték kivetését. Tóth Birtan Csaba alpolgármester szerint

a parkolódíjak emelésében látják a megoldást és évek óta folyamatosan növelik azt a területet, ahol díjat kell fizetni a parkolásért.

„Elfogadtunk egy parkolási politikát, amikor pályázatot nyújtottunk be a Regionális Operatív Programban a közlekedés átszervezésére. Abban is megfogalmaztuk, hogy a parkolási díjaknak a központban emelkedniük kell, a vállalásunk az volt, hogy 2020 végéig konkretizáljuk az előírásokat, így várhatóan a jövő évben derül ki, pontosan hol mennyivel emelkednek a díjak. Külön illeték kiszabását azonban nem tervezzük” – szögezte le az alpolgármester. Hozzátette: meglátása szerint Sepsiszentgyörgy méretéből adódóan náluk nem is lenne indokolt a fővárosihoz hasonló intézkedés, hiszen ott jóval nagyobb az autós forgalom. Szerinte továbbá inkább a régi járművek behozatalát kellene korlátozni, hiszen eléggé „humoros” az, hogy először engedélyezik a szennyező járművek forgalomba írását, utána azonban nem engedik, hogy tulajdonosaik közlekedjenek ezekkel.

Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester úgy véli, a hargitai megyeszékhelyen a közeljövőben biztosan nem fognak környezetszennyezési illetéket bevezetni, a székelyföldi város vezetői ugyanakkor nem is ebben látják a légszennyezettség csökkentésének megoldását.

A csíkszeredai elöljáró sokkal eredményesebbnek tarja a közlekedés átszervezését az olyan zöld alternatívák fejlesztése és népszerűsítése révén, mint a gyalogos-, a kerékpáros- és a tömegközlekedés.

Ugyanakkor – ha már illetékekről van szó – Ráduly szerint inkább a szennyező járművek adójának emelésével kellene rávenni a lakosságot arra, hogy újabbra cseréljék régi járműveiket.

Máshol sincs tervben illeték

Nagyváradon sem a szennyező járművek kitiltásának a gondolata, sem pedig környezetszennyezési adó ötlete nem merült fel – nyilatkozta a Krónikának Petri Csilla városházi szóvivő. Mint hangsúlyozta, sem idén nincs tervükben ilyen illetéket kivetni, sem a Körös-parti város 2020-as költségvetés -tervezetében nem szerepel hasonló intézkedés.

Marosvásárhelyen sem gondolkodnak egyelőre környezetszennyezési illeték bevezetésén – árulta el lapcsaládunk megkeresésére Cosmin Blaga, a városháza szóvivője. Tudomása szerint eddig a képviselők közül senki sem nyújtott be hasonló kezdeményezést, és a választási időszak idején valószínűleg nem is fogják újabb illetékkel sújtani a marosvásárhelyieket.

Székelyudvarhelyen ezidáig nem volt a fővárosihoz hasonló kezdeményezés, és egyelőre szándék sincs hasonlóra – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől. Mint mondta, ennek több oka is van, az egyik legfontosabb például az, hogy az ehhez szükséges infrastruktúra sem áll rendelkezésükre, hiszen terelőutak hiányában hiába tiltanák ki a szennyező járműveket a városközpontból, ha nem tudnának más alternatívát biztosítani számukra. Emellett az oxigénilleték is számos kérdést vet fel a szóvivő szerint, hiszen nem egyértelmű, miként fogják a fővárosban ellenőrizni a más megyékből érkező járműveket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 30., szerda

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban
2024. október 30., szerda

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon

Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon
2024. október 30., szerda

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban

Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban
2024. október 30., szerda

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében

A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében
2024. október 30., szerda

Mi lesz Kézdivásárhellyel, Nagyszalontával? Nagyon megijedt az RMDSZ az USR közigazgatási tervezetétől

Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.

Mi lesz Kézdivásárhellyel, Nagyszalontával? Nagyon megijedt az RMDSZ az USR közigazgatási tervezetétől
2024. október 30., szerda

Erdélyben épített gyógyszergyárat a német Stada

Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.

Erdélyben épített gyógyszergyárat a német Stada
2024. október 30., szerda

Újabb, a Székelyföldet is érintő autópálya-szakaszra írtak ki licitet

Kiírta szerdán a közbeszerzési eljárást a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.

Újabb, a Székelyföldet is érintő autópálya-szakaszra írtak ki licitet
2024. október 30., szerda

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja
2024. október 29., kedd

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc

Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc
2024. október 29., kedd

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére

A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére