FRISSÍTVE – Eltávolították a székely zászlót a Kovászna megyei Uzon község polgármesteri hivataláról azt követően, hogy a Brassói Táblabíróság a napokban kikézbesítette a lobogó kitűzését törvénytelennek ítélő határozatát. Az SZNT százat tűzne ki helyette. Ezzel egy időben Dumitru Marinescu Kovászna megyei prefektus kötelezővé tenné a román lobogó kitűzését a pártszékházakra.
2014. január 24., 17:202014. január 24., 17:20
2014. január 26., 18:402014. január 26., 18:40
Eltávolították a székely zászlót a Kovászna megyei Uzon község polgármesteri hivataláról azt követően, hogy a Brassói Táblabíróság a napokban kikézbesítette a lobogó kitűzését törvénytelennek ítélő határozatát. Ráduly István polgármester pénteken az MTI-nek elmondta, a pernek pozitív hozadéka is van: a táblabíróság ugyanis kimondta, hogy a magánszemélyek saját területükön szabadon használhatják a szimbólumot.
Az elöljáró tájékoztatása szerint újabb per indult ellene, amiért a zászló eltávolításával megvárta a táblabírósági ítélet hivatalos kikézbesítését, és nem távolította el a lobogót az ítélethirdetés utáni 30 napon belül. A táblabíróság visszavonhatatlan döntése értelmében az uzoni önkormányzat törvénytelenül tűzte ki a székely zászlót a községháza homlokzatára.
A Brassói Táblabíróság tavaly szeptemberi, jogerős és visszavonhatatlan ítélete értelmében az uzoni önkormányzat törvénytelenül tűzte ki a székely zászlót a községháza homlokzatára. A székely zászló miatt Codrin Munteanu, Kovászna megye korábbi prefektusa tett feljelentést.
A kereset szövege akkoriban nagy port kavart, mivel a magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült prefektus úgy fogalmazott: az uzoni községháza homlokzatára kitűzött lobogó „nemlétező entitást szimbolizál”, továbbá szerinte a székely zászló „éppen annyira törvénytelen, mintha egy futballklub vagy autógyár zászlaját tennék ki a községházára, csak azért, mert a polgármester vagy a tanács tagjai kedvelik\".
„Egy zászló helyett tűzzünk ki százat!”
Gazda Zoltán, a Sepsiszéki Székely Tanács elnöke pénteken felháborodásának adott hangot amiatt, hogy a Brassói Táblabíróság jogerős döntése értelmében Uzon polgármestere nemcsak arra kényszerült, hogy a székely zászlót eltávolítsa a polgármesteri hivatal homlokzatáról, hanem még jelentős, több tízezer lejes pénzbírságot is kénytelen kifizetni.
„Adjunk megfelelő választ a székely jelkép, és az azt természetes és törvényes módon használó elöljáró elleni újabb hatósági akcióra: egy eltávolított zászló helyett tegyünk ki százat, erre kérjük Uzon község polgárait is\" – szerepel Gazda Zoltán közleményében, arra kérve az uzoniakat, hogy tiltakozásul minél több épületre tűzzék ki Székelyföld zászlóját.
A sepsiszéki SZNT elnöke leszögezte, a székelység szimbóluma ellen indított újabb támadás ellenére nem hátrálnak, sőt újabb eszközökkel állnak ki az autonómia és a szabadság ügye mellett. Ugyanakkor – ha szükséges – a kirótt bírság kifizetése érdekében széleskörű adománygyűjtést kezdeményeznek.
„Marinescu prefektus ismét provokál”
Ezzel egy időben a magyar politikai szervezetek háromszéki képviselői provokációnak nevezték, hogy Dumitru Marinescu Kovászna megyei prefektus kötelezővé tenné a román lobogó kitűzését a pártszékházakra. A prefektus felidézte, korábban lakossági panasz nyomán felszólította a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei szervezetét, hogy tűzzék ki a székházuk homlokzatára aromán zászlót. A liberálisok eleget tettek a felkérésnek, ám Marius Obreja liberális szenátor beadvánnyal fordult a prefektúrához, hogy a törvényt a magyar pártok esetében is alkalmazzák.
Marinescu leszögezte: a zászlóhasználatot szabályozó törvény úgy fogalmaz, a román trikolór kötelező módon állandóan kell lobogjon a közintézmények, politikai pártok és szakszervezetek székházán. Elmondta továbbá, az RMDSZ-nek, a Magyar Polgári Pártnak (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppártnak (EMNP) is küld felszólítást, s ha mégsem tűzik ki a trikolórt, bírságot helyez kilátásba.
Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki elnöke kifejtette, amikor megkapják a prefektus levelét, összevetik a vonatkozó jogszabállyal, mert elképzelhető, hogy törvényértelmezési különbségek merülnek fel. Kulcsár Terza József, az MPP Kovászna megyei elnöke azonban úgy nyilatkozott, nem tűzi ki a román zászlót a székházra, amíg a román kormány nem tartja tiszteletben a székelység szimbólumait. Kulcsár szerint Marinescut a kormány bízta meg, hogy újra provokálja a magyarságot.
Benedek Erika, a néppárt Kovászna megyei elnöke szerint rájuk nem vonatkozik a felszólítás, mert Kovászna megyében nincs egyetlen székházuk sem. „Az önkormányzatok kellene székházat biztosítsanak a pártoknak. Az EMNP kért, de sehol nem kapott irodát, így az EMNT irodákba költöztünk be” – mondta Benedek Erika.
A legutóbbi választások óta egyébként az RMDSZ összesítése szerint a Kovászna megyei prefektusok több mint ötven közigazgatási eljárást indítottak a székely szimbólumok és a magyar nyelv használata miatt.
Szerszámokkal és különböző barkácsfelszerelésekkel együtt ellopott körözött mikrobuszt tartóztattak fel a rendőrök péntek délelőtt a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán.
Kemény büntetést fizet az, aki hivatalos iratok nélkül vadonból befogott állatot tart a portáján. Egy őzet tartó csíkszentsimoni lakost ezer lejre bírságolt meg az állatvédelmi rendőrség.
Romániában egyre több rotavírus-fertőzéses esetet regisztrálnak. Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a betegség leginkább az 5 év alatti gyermekeket érinti.
Az iskolaelkerülés, az antiszociális magatartások és a tiltott szerek fogyasztásának megelőzésére rendezett razziát a Szilágy Megyei Rendőr-főkapitányság, közösen a Szilágy megyei csendőrség tagjaival.
Felszámolná az „informális politikai alkuk” erdélyi magyar világát, felszabadítaná az erdélyi magyarok politikai képzelőerejét az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom, amely alternatív érdekérvényesítési csatornákon keresztül szeretne cselekvően fellépni.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából idén is megrendezi a Duna Napokat az Europa Nostra-díjas magyarlakta faluban a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.
Emléktáblaavatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.
A vadászat biztonságosabbá és átláthatóbbá tételét célzó törvénymódosítást kezdeményezett Dragoș Ciobotaru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Vrancea megyei képviselője.
Állatkínzás miatt indult eljárás egy vaskohsziklási férfi ellen, aki a szomszéd kutyáját megverte. Az elkövetőt szerdán őrizetbe vették.
Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta címere és a Maros megyei Sóvárad zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a kormány csütörtöki ülése után.
szóljon hozzá!