Vérre megy. A donorok számának hirtelen megemelkedése megnöveli a betegségelhallgatás kockázatát
Fotó: Beliczay László
Miközben tavaly Románia még európai sereghajtó volt az önkéntes véradást tekintve, ma már szinte csak időpontfoglalással lehet helyet kapni, akkorára nőtt a donorok száma a nagyvárosokban a januártól megnégyszerezett fizetségnek köszönhetően. Viszont szakemberek arra figyelmeztetnek, az emberek „lefizetése” számos veszélyt rejt magában.
2024. június 06., 19:162024. június 06., 19:16
Amint arról beszámoltunk, csehországi modellt vett át tavaly a bukaresti egészségügyi minisztérium a romániai vérközpontok tevékenységének megújítása érdekében. Az év elejétől bevezetett új rendszernek köszönhetően két hónap alatt valamennyi megyében megszűnt a vérhiány, sőt több régióban korlátozni kellett a véradók számát.
Emellett a véradó ingyen hozzájuthat vérképletének laboratóriumi eredményeihez, 50 százalékos kedvezményt élvez a helyi tömegközlekedésben, és munkaadója részéről kötelezően egy szabadnap is jár. Ugyanakkor állami kötvények vásárlásakor nagyobb kamatot is kaphat.
Csehországi modellt vett át a bukaresti egészségügyi minisztérium a romániai vérközpontokban. Az év elejétől bevezett új rendszernek köszönhetően két hónap alatt valamennyi megyében megszűnt a vérhiány, sőt sok helyen korlátozni kellett a véradók számát.
Közben Klaus Iohannis államfő áprilisban kihirdette a törvényt, amely szerint jövő évtől az önkormányzatok ingatlanadó-kedvezményben részesíthetik azokat az állampolgárokat, akik egy év alatt legalább háromszor vesznek részt véradáson. Az önkormányzatok önállóan dönthetnek az adókedvezmény bevezetéséről és annak mértékéről. A véradók adókedvezménye hozzáadható a március 31-ig történő adóbefizetés esetében nyújtott 10 százalékos kedvezményhez.
Az új előírások szinte azonnal meghozták a várt eredményt, olyannyira, hogy lassan át is estünk a ló túloldalára. Horia Bugner, a romániai Önkéntes Véradók Alapítványának alelnöke arra figyelmeztetett:
Szintén lehangoló következmény lehet, hogy a nagy tolongás elveheti a kedvét a valódi önkéntes véradóknak, akik emiatt hátat fordíthatnak a rendszernek.
„A véradást 24 éve népszerűsítő egyesületünk véleménye szerint szörnyű helyzet alakult ki: lefizetjük a donorokat, miközben megoldatlanul hagyjuk a rendszer problémáit. A legrosszabb, ami történhet, hogy egyszer csak megállapítják: nincs több pénz ezekre az ajándékokra. A központok megtöltésével azt üzenték a régi véradóknak, hogy már nincs szükség rájuk. Közben az ételjegyekért, kamatokért, szabadnapokért vagy adókedvezményekért érkező újak egy-kettőre elfelejtik, hogy létezik véradási lehetőség” – nyilatkozta a Wall-street.ro portálnak Horia Bugner.
Az alapítvány azt is kiszámolta, mekkora pluszköltséget generál a bőkezűség: az egészségügyi minisztérium honlapján található adatok – melyek még nem tartalmazzák a hirtelen jött népszerűség eredményeit – 410 ezer leadott egységről árulkodnak, az utalványok értékének megnégyszerezése pedig ugyanannyi véradás esetén 2024-ben 87 millió lej többletköltséget jelentene.
Ebből az összegből 100 orvos és 650 egyéb alkalmazott (asszisztensek, sofőrök, irodai munkások) éves fizetését lehetne fedezni, illetve évente három különleges rendeltetésű járművet lehetne vásárolni a mobil vérbegyűjtő egységek számára. Az alkalmazásoknak köszönhetően megszűnne a várakozási idő a vérközpontokban, nőhetne az intézmények száma, hosszabbodhatna nyitvatartási idejük. Egyes kutatások szerint a pénzért adott vér gyakorlata százszor megnöveli a fertőzött vér rendszerbe kerülésének kockázatát, ugyanis az előzetes tesztek nem tudják teljes mértékben kiszűrni a betegségeket, csak utólag derülhet fény bizonyos kórokra. Emiatt az Európai Unió sem ajánlja a bőséges jutalmazást – olvasható a Wall-street.ro cikkében.
A véradás feltételei
A Maros Megyei Vérközpont honlapjának tájékoztatása szerint minden 18 és 65 év közötti egészséges ember adhat vért, aki érvényes személyazonossági iratokkal rendelkezik. A feltételek között szerepel az 55 kg feletti testsúly, a véradás előtti utolsó 6 hónapban nem lehet műtéti beavatkozása, nem szenved B vagy C típusú hepatitisz, szifilisz, epilepszia, cukorbetegség, gyomorfekély, szívbetegség, asztma vagy allergia típusú betegségekben.
A vérközpontok szakemberei a véradásra való alkalmasságot egy űrlap kitöltése, egy általános vizsgálat és laboratóriumi vérvizsgálatok segítségével ellenőrzik. Romániában a férfiak évente 5 alkalommal, a nők 4 alkalommal adhatnak vért. Két véradás között minimum két hónapnak kell eltelnie. Szakemberek szerint a véradás nem jelent semmilyen veszélyt a véradó egészségére: a folyamat során használt anyagok sterilek és egyszer használatosak, valamint a vérvételt magas szinten kiképzett személyzet végzi. Véradás után a vér mennyisége 24-48 óra után visszatermelődik, és a vörösvérsejtek 2-3 hét után újraképződnek.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
szóljon hozzá!