Belevesznek. A mai kamaszok nagy része az online térben keres követendő mintát
Fotó: Pixabay.com
A kiskamaszok a család helyett mindig is a kortársak, a nagyobbak között keresték a példaképet, a mostani fiatalok pedig az online tér felé fordulnak. Most pedig, amikor beszűkült a szociális szférájuk, még inkább oda menekülnek, ahol az influencereknek sokkal nagyobb hatásuk van rájuk – vázolta a Krónikának Keresztesi Polixéna. A kolozsvári iskolapszichológust az Alexandru Cumpănașu TikTok-botrányát követően kérdeztük arról, milyen veszélyeket jelenthetnek az internetes véleményvezérek, és hogyan lehet megelőzni a bajt.
2021. január 17., 13:522021. január 17., 13:52
Nagy port kavart nemrég Alexandru Cumpănașu, a Románia Modernizálásáért Nemzeti Koalíció (CNMR) elnöke, aki ezúttal a TikTok nevű, főként gyerekek és fiatalok által használt közösségi oldalon létrehozott felhasználó oldala miatt került a közbeszéd középpontjába. A korábban magyarellenességével „kitűnő” férfinak, aki „Profu online” néven aktivál, több mint 500 ezer követője van.
Az ügy kapcsán Keresztesi Polixéna kolozsvári iskolapszichológust többek között arról kérdeztük, hogy szerinte miért ilyen fogékonyak a fiatalok a hasonló véleményvezérek által megosztott tartalmakra, van-e okuk a szülőknek az aggodalomra, és hogy miként segíthetnek a szülők és tanárok a kritikus gondolkodás kialakításával, melynek használatával a gyerekek szelektálni tudnak az őket érő információhalmazból.
Az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a fiatalok körében az „influencerek” (internetes közegekben nagy befolyással bíró személyek, véleményvezérek) követése, akik akár naponta frissülő tartalommal is jelentkezhetnek, és több platformon is megjelennek, mint például az Instagram, Youtube vagy éppen a TikTok.
Azt hihetnénk, hogy ez a Nyugaton sokkal elterjedtebb jelenség, azonban a „Be Social” magyarországi médiaügynökség által készített 2019-es felmérés szerint a megkérdezett tinédzserek 61 százaléka több mint tíz véleményvezért követ az Instagramon, közel egyharmaduk harmincnál is többet.
Fotó: Pixabay.com
Keresztesi Polixéna, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolapszichológusa a Krónikának elmondta, hogy a 12–16 év közötti életkor talán a legsérülékenyebb periódus az ember lélektani fejlődése során. Jellemző rájuk a naivitás, befolyásolhatóság, a nyitottság az újra.
– fejtette ki a szakember. Hozzátette, hogy nem annyira a családnak a véleménye és a befolyása fontos, hanem a kortárs csoportok, a barátok, akár a nagyobbakra való felnézés, példakép, mintakép követése. Ez pedig nem újszerű dolog, hiszen 100 évvel ezelőtt is ugyanez volt a helyzet. Viszont erre a generációra és a 21. századra jellemző, hogy inkább az online térben történik ez.
– hangsúlyozta a pszichológus. Ezt azzal magyarázta, hogy a gyerekek az interneten szívják magukba az új ötleteket, információkat. Tehát akár egy új eszmének, egy új hullámnak, trendnek is nevezhető, legyen az TikTok- vagy Youtube-videó, egy videójáték vagy bármi más.
Fotó: Pixabay.com
„A kiskamasz korban az elsődleges szerep a lázadás. Általában a szülők, felnőttek elleni lázadás. Általában semmi nem jó, amit a felnőtt mond, és nagyon sok esetben időnként megjelenik a tanárral szembeni hasonló attitűd is” – fejtette ki a szakember. Véleménye szerint ez akár gondolati szinten is történhet, mert a gyerek azt látja, hogy a tanár is olyan, mint a szülei, akik meg akarják mondani neki, hogy mit csináljon. Ezért egy befolyással bíró személy egyeseket nagyon könnyen a tanár ellen hangolhat.
– hívta fel a figyelmet a pszichológus. Szerinte a legtöbb gyerek érdeklődik, valamilyen szinten kipróbálja, de nem sodorja magával az ár. Nagyon sok gyerek élvezi, vagánynak tartja, hogy fellázadunk, megmondjuk a tutit a szülőknek vagy a tanároknak. Viszont van józan ész és vannak pozitív példák meg pozitív nyomások is a gyermekek körében.
Fotó: Pixabay.com
A szakember szerint nagyon fontos, hogy nem moralizálni, nem letiltani kell a gyerekeket, hanem beszélni kell velük dolgokról. Mert ha elkezdik tiltani, akkor nyilván annál nagyobb a lázadás. Viszont, ha tájékoztatják a gyereket, akkor már ő tud dönteni. És akkor valahol ő is a dolog részesének érzi magát.
Arra a kérdésre, hogy milyen űrt töltenek be a véleményvezérek a gyerekek lelki életében, a pszichológus azt nyilatkozta, hogy
„Ki vagyok én, mi a szerepem? Legtöbbször önértékelési problémákkal küzdenek a serdülők, és nagyon sok esetben ehhez még az társul, hogy akár a családi vagy a baráti körben, eléggé egyedül érzik magukat” – jelezte Keresztesi Polixéna. Hozzátette, hogy ez lehet törődés vagy odafigyelés hiánya, meg nem értettség érzése, és akkor a TikTok vagy az ehhez hasonló platform egyfajta menekülés lehet. A szülők feladata, hogy alternatívát nyújtsanak erre. Olyan jellegű tevékenységet felkínálni a gyereknek, ahol ezt tudja pótolni, ahol barátkozik másokkal, kommunikációra van lehetősége, elmondhtja a problémáját valakinek.
A szakember szerint egyértelmű, hogy lehetséges veszélynek vannak kitéve a gyerekek, és itt az elővigyázatosság a kulcsszó. Fontos, hogy a szülők ismerjék a veszélyeket és tudjanak kommunikálni a gyerekkel olyan témákról is, mint a szexualitás, a drog vagy az alkohol.
És akkor egy kicsit lehet pedzegetni a témát, és ez már egy fajta irányvonal lehet a gyerek számára. Látjuk a reakcióból, hogy mi a véleménye ezzel kapcsolatban” – fejtette ki a pszichológus.
Keresztesi Polixéna arról is beszélt, hogy az interneten elérhető megbízhatatlan hírek, személyiségek miként befolyásolják egy gyerek, fiatal, kamasz világlátásának alakulását, és hogyan lehet segíteni őket abban, hogy szelektáljanak a hozzájuk érkező információk között. „Rengeteg információhoz hozzájutnak egy-két gombnyomással, és nem igazán tudják, mi a helyes, mindent készpénznek vesznek. Mert a kiskamaszok még nem tudnak nagyon szelektálni” – emelte ki a pszichológus, hozzátéve:
Ha kap egy információt valahonnan, akkor gondolja át, hogy szerinte az miről szól, és egy kicsit arra irányítani, hogy nem kell mindent magától értetődőnek venni. Akár lehet példákat hozni. Például reklámok esetében, vagy nagyon sok információ kering most a vírusos témával kapcsolatban is. És megkérdezni, hogy a gyerek szerint ezek közül most mi valós és mi nem valós.
Fotó: Pixabay.com
A pszichológus elismerte, hogy ez egy nagyon nehéz problematika, mert mondjuk egy 15 évest nagyon nehéz ilyen helyzetbe hozni, mert ha valaki neki ajánlotta, akiben ő nagyon bízik, akkor azt az információt ő garantáltnak tekinti.
– hangsúlyozta a szakember. Egy kamaszgyereknél ritka az, hogy mindent elmond a felnőtteknek, sőt egyre kevesebb információt oszt meg. Nagyon fontos, hogy a szülők biztosítsák a gyereket arról, hogy ott vannak a háttérben.
Fontos például a szexuális tartalmakról, szexuális jellegű zaklatásról való beszélgetés a gyerekkel, akkor is, ha esetleg kényelmetlen, vagy nem akarja meghallani. Azért még mindig ad valamennyit a szülő szavára. Jó, ha ezeket egy rövid beszélgetés formájában megemlítik, mert ezt a fajta segítségnyújtást és érzelmi támaszt a kamasznak éreznie kell. „Nem fog nekünk sok mindent elmondani, viszont ha azt érzi, hogy támogatjuk és nem szidjuk le minden apróságért, akkor segítségért fog hozzánk fordulni” – fogalmazott Keresztesi Polixéna.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!