Belevesznek. A mai kamaszok nagy része az online térben keres követendő mintát
Fotó: Pixabay.com
A kiskamaszok a család helyett mindig is a kortársak, a nagyobbak között keresték a példaképet, a mostani fiatalok pedig az online tér felé fordulnak. Most pedig, amikor beszűkült a szociális szférájuk, még inkább oda menekülnek, ahol az influencereknek sokkal nagyobb hatásuk van rájuk – vázolta a Krónikának Keresztesi Polixéna. A kolozsvári iskolapszichológust az Alexandru Cumpănașu TikTok-botrányát követően kérdeztük arról, milyen veszélyeket jelenthetnek az internetes véleményvezérek, és hogyan lehet megelőzni a bajt.
2021. január 17., 13:522021. január 17., 13:52
Nagy port kavart nemrég Alexandru Cumpănașu, a Románia Modernizálásáért Nemzeti Koalíció (CNMR) elnöke, aki ezúttal a TikTok nevű, főként gyerekek és fiatalok által használt közösségi oldalon létrehozott felhasználó oldala miatt került a közbeszéd középpontjába. A korábban magyarellenességével „kitűnő” férfinak, aki „Profu online” néven aktivál, több mint 500 ezer követője van.
Az ügy kapcsán Keresztesi Polixéna kolozsvári iskolapszichológust többek között arról kérdeztük, hogy szerinte miért ilyen fogékonyak a fiatalok a hasonló véleményvezérek által megosztott tartalmakra, van-e okuk a szülőknek az aggodalomra, és hogy miként segíthetnek a szülők és tanárok a kritikus gondolkodás kialakításával, melynek használatával a gyerekek szelektálni tudnak az őket érő információhalmazból.
Az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a fiatalok körében az „influencerek” (internetes közegekben nagy befolyással bíró személyek, véleményvezérek) követése, akik akár naponta frissülő tartalommal is jelentkezhetnek, és több platformon is megjelennek, mint például az Instagram, Youtube vagy éppen a TikTok.
Azt hihetnénk, hogy ez a Nyugaton sokkal elterjedtebb jelenség, azonban a „Be Social” magyarországi médiaügynökség által készített 2019-es felmérés szerint a megkérdezett tinédzserek 61 százaléka több mint tíz véleményvezért követ az Instagramon, közel egyharmaduk harmincnál is többet.
Fotó: Pixabay.com
Keresztesi Polixéna, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolapszichológusa a Krónikának elmondta, hogy a 12–16 év közötti életkor talán a legsérülékenyebb periódus az ember lélektani fejlődése során. Jellemző rájuk a naivitás, befolyásolhatóság, a nyitottság az újra.
– fejtette ki a szakember. Hozzátette, hogy nem annyira a családnak a véleménye és a befolyása fontos, hanem a kortárs csoportok, a barátok, akár a nagyobbakra való felnézés, példakép, mintakép követése. Ez pedig nem újszerű dolog, hiszen 100 évvel ezelőtt is ugyanez volt a helyzet. Viszont erre a generációra és a 21. századra jellemző, hogy inkább az online térben történik ez.
– hangsúlyozta a pszichológus. Ezt azzal magyarázta, hogy a gyerekek az interneten szívják magukba az új ötleteket, információkat. Tehát akár egy új eszmének, egy új hullámnak, trendnek is nevezhető, legyen az TikTok- vagy Youtube-videó, egy videójáték vagy bármi más.
Fotó: Pixabay.com
„A kiskamasz korban az elsődleges szerep a lázadás. Általában a szülők, felnőttek elleni lázadás. Általában semmi nem jó, amit a felnőtt mond, és nagyon sok esetben időnként megjelenik a tanárral szembeni hasonló attitűd is” – fejtette ki a szakember. Véleménye szerint ez akár gondolati szinten is történhet, mert a gyerek azt látja, hogy a tanár is olyan, mint a szülei, akik meg akarják mondani neki, hogy mit csináljon. Ezért egy befolyással bíró személy egyeseket nagyon könnyen a tanár ellen hangolhat.
– hívta fel a figyelmet a pszichológus. Szerinte a legtöbb gyerek érdeklődik, valamilyen szinten kipróbálja, de nem sodorja magával az ár. Nagyon sok gyerek élvezi, vagánynak tartja, hogy fellázadunk, megmondjuk a tutit a szülőknek vagy a tanároknak. Viszont van józan ész és vannak pozitív példák meg pozitív nyomások is a gyermekek körében.
Fotó: Pixabay.com
A szakember szerint nagyon fontos, hogy nem moralizálni, nem letiltani kell a gyerekeket, hanem beszélni kell velük dolgokról. Mert ha elkezdik tiltani, akkor nyilván annál nagyobb a lázadás. Viszont, ha tájékoztatják a gyereket, akkor már ő tud dönteni. És akkor valahol ő is a dolog részesének érzi magát.
Arra a kérdésre, hogy milyen űrt töltenek be a véleményvezérek a gyerekek lelki életében, a pszichológus azt nyilatkozta, hogy
„Ki vagyok én, mi a szerepem? Legtöbbször önértékelési problémákkal küzdenek a serdülők, és nagyon sok esetben ehhez még az társul, hogy akár a családi vagy a baráti körben, eléggé egyedül érzik magukat” – jelezte Keresztesi Polixéna. Hozzátette, hogy ez lehet törődés vagy odafigyelés hiánya, meg nem értettség érzése, és akkor a TikTok vagy az ehhez hasonló platform egyfajta menekülés lehet. A szülők feladata, hogy alternatívát nyújtsanak erre. Olyan jellegű tevékenységet felkínálni a gyereknek, ahol ezt tudja pótolni, ahol barátkozik másokkal, kommunikációra van lehetősége, elmondhtja a problémáját valakinek.
A szakember szerint egyértelmű, hogy lehetséges veszélynek vannak kitéve a gyerekek, és itt az elővigyázatosság a kulcsszó. Fontos, hogy a szülők ismerjék a veszélyeket és tudjanak kommunikálni a gyerekkel olyan témákról is, mint a szexualitás, a drog vagy az alkohol.
És akkor egy kicsit lehet pedzegetni a témát, és ez már egy fajta irányvonal lehet a gyerek számára. Látjuk a reakcióból, hogy mi a véleménye ezzel kapcsolatban” – fejtette ki a pszichológus.
Keresztesi Polixéna arról is beszélt, hogy az interneten elérhető megbízhatatlan hírek, személyiségek miként befolyásolják egy gyerek, fiatal, kamasz világlátásának alakulását, és hogyan lehet segíteni őket abban, hogy szelektáljanak a hozzájuk érkező információk között. „Rengeteg információhoz hozzájutnak egy-két gombnyomással, és nem igazán tudják, mi a helyes, mindent készpénznek vesznek. Mert a kiskamaszok még nem tudnak nagyon szelektálni” – emelte ki a pszichológus, hozzátéve:
Ha kap egy információt valahonnan, akkor gondolja át, hogy szerinte az miről szól, és egy kicsit arra irányítani, hogy nem kell mindent magától értetődőnek venni. Akár lehet példákat hozni. Például reklámok esetében, vagy nagyon sok információ kering most a vírusos témával kapcsolatban is. És megkérdezni, hogy a gyerek szerint ezek közül most mi valós és mi nem valós.
Fotó: Pixabay.com
A pszichológus elismerte, hogy ez egy nagyon nehéz problematika, mert mondjuk egy 15 évest nagyon nehéz ilyen helyzetbe hozni, mert ha valaki neki ajánlotta, akiben ő nagyon bízik, akkor azt az információt ő garantáltnak tekinti.
– hangsúlyozta a szakember. Egy kamaszgyereknél ritka az, hogy mindent elmond a felnőtteknek, sőt egyre kevesebb információt oszt meg. Nagyon fontos, hogy a szülők biztosítsák a gyereket arról, hogy ott vannak a háttérben.
Fontos például a szexuális tartalmakról, szexuális jellegű zaklatásról való beszélgetés a gyerekkel, akkor is, ha esetleg kényelmetlen, vagy nem akarja meghallani. Azért még mindig ad valamennyit a szülő szavára. Jó, ha ezeket egy rövid beszélgetés formájában megemlítik, mert ezt a fajta segítségnyújtást és érzelmi támaszt a kamasznak éreznie kell. „Nem fog nekünk sok mindent elmondani, viszont ha azt érzi, hogy támogatjuk és nem szidjuk le minden apróságért, akkor segítségért fog hozzánk fordulni” – fogalmazott Keresztesi Polixéna.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!