Fotó: Haáz Vince
Hosszas várakozás után végre „magyarul is tud” a Maros Megyei Könyvtár. A következő intézmény, amely feliratozásával várhatóan a normalitás medrébe kerül, a főtéri Apolló-palotában székelő Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Központja lesz.
2022. március 10., 11:392022. március 10., 11:39
Kénytelen volt kétnyelvűre cserélni az addigi egynyelvű márványtáblát a Maros Megyei Könyvtár vezetősége, miután Kovács Mihály Levente, az önkormányzat alelnöke a közigazgatási törvény és a normalitás betartására kérte fel Monica Avram igazgatónőt. A főkönyvtáros kilenc évvel ezelőtt, saját kezdeményezéséből állíttatott emléket az intézmény addigi összes igazgatójának – beleértve önmagát is. A magyarságra nézve sértő módon elsült kezdeményezése, és különösképpen annak megindoklása visszatetszést váltott ki az intézmény magyar munkatársaiból és a könyvtár látogatóiból.
Miután a Krónika több ízben is jelezte a rangos kulturális intézmény tulajdonosának, a megyei tanácsnak, hogy illene kicserélni a márványtáblát, Kovács Mihály Levente tanúsított fogékonyságot a kérdés iránt
Noha a Trianon előtt, dr. Bernády György polgármestersége alatt létesített marosvásárhelyi könyvtár és az annak helyet adó Kultúrpalota ezer szállal kötődik a magyar kultúrához, a több mint nyolc évvel ezelőtt szervezett centenáriumi ünnepségen az intézmény vezetője nem csak a márványtábla kapcsán feledkezett meg az épület és a benne helyet kapó művelődési intézmények magyar múltjáról. A 2013. november 22-i egynyelvű rendezvényen Monica Avram igazgató emléklappal jutalmazta a könyvtárral „szorosan együttműködő” önkormányzatok vezetőit, azaz öt Maros megyei település öt román polgármesterét, a szintén román nemzetiségű prefektust, illetve az akkori megyeelnököt. A bejárati folyosó falán pedig egy olyan márványtáblát leplezett le, amelyen a korabeli igazgatók nevén kívül egyetlen magyar szó nem szerepelt, míg az emlékművet három ortodox pappal áldatta meg, közülük az egyik Argeş megyéből érkezett.
Avram ugyanakkor egy dokumentumfilmet is rendelt és bemutattatott ebből az alkalomból, amelyben a magyar alanyok is csak románul szólalhattak meg, az elmondottakat még csak nem is feliratozták magyarul.
Fotó: Haáz Vince
Újságírói kérdésre, hogy az emléktábla miért nem kétnyelvű, az igazgatónő azzal replikázott, hogy az magyar neveket is tartalmaz, ezekre pedig kitették az ékezeteket.
Kovács Mihály Levente azt is elmondta, hogy a következő intézmény, amely feliratozásával a normalitás medrébe kerül, a főtéri Apolló-palotában székelő Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Központja. A középület homlokzati kirakatából bevették a hatalmas egynyelvű molinót, helyette román és magyar apró feliratú táblát függesztettek ki a több mint háromméteres magasságban lévő emeleti erkélyre. Iulian Praja igazgató megígérte, hogy hamarosan a belső tereket is kétnyelvűsíti.
Minőségi anyagból készíttet kétnyelvű utcanévtáblákat a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, olyat is, amelyen Pajka Károly forradalmár neve szerepel – közölte a Krónikával a városháza sajtóosztálya.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
szóljon hozzá!