Sokan a hazatelepedési segély miatt térnek vissza Romániába, de nem jelennek meg a munkaerőpiacon

Munkaerőpiac

Állásbörze. A romániai munkavállaló nehezen fogadja el a felkínált állást

Fotó: Haáz Vince

A román gazdaság nem szárnyal, de a kis eredményeket is el tudja adni a politikum, ezért tűnik az apró fejlődés nagy megvalósításnak – állapította meg a Krónikának Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal (AJOFM) igazgatója. A romániai munkaerőpiac szükségleteiről, a kiszolgáltatott helyzetben levő vendégmunkásokról, a Nyugat-Európából nagy számban hazatelepülő román állampolgárok útkereséséről beszélgettünk a háromszéki szakemberrel.

Makkay József

2024. október 28., 07:582024. október 28., 07:58

– Milyen engedélyeket, eljárást igányel távol-keleti munkaerőt alkalmazni Romániában?

– Az Európai Unión kívüli munkavállalók befogadásához a Román Bevándorlási Hivatal jóváhagyása szükséges, ami sok papírmunkával járó, időigényes folyamat. Az eljárás több lépcsőfokból áll. A külföldi munkaerőt alkalmazni akaró cég az üres állásait a megyei munkaügyi igazgatóságon kell meghirdesse. Ha nincs hazai jelentkező, a munkaügyi hivatal igazolja, innentől fogva a bevándorlási hivatalban folytatódhat az ügyintézés. Munkaerő-behozatallal nagyon sok cég foglalkozik Romániában, akik a munkaadókkal történő egyezség alapján elvállalják a teljes papírmunkát. Főleg az építkezésekhez, és a nagy útépítési beruházásokhoz hoznak be távol-keleti munkásokat. Románia más vidékeihez képest Székelyföldre kevesen jönnek, a legtöbb vendégmunkást a nagy megyék cégei fogadják. Háromszékre főleg szakképzetlen mezőgazdasági munkások érkeznek állattelepekre, illetve az építőiparba, ahol viszont szakmunkásokat, és mérnököket is várnak.

– Mennyire elégedettek a romániai munkaviszonyokkal és bérekkel az ázsiai vendégmunkások?

– Nem rózsás az életük. Kiszolgáltatottak, mert nem beszélik a nyelvet, és nem állnak közel a kultúránkhoz. Őket nem érdekli az ország berendezkedése, csak pénzt akarnak keresni, de sok esetben nem jön össze az elvárt jövedelem. Eleve úgy kerülnek hozzánk, hogy többségük hitelt vesz fel a szállítás és a munkaerő-közvetítési díj fedezésére, amit vissza kell fizetniük. Romániában nagyon visszafogottan élnek minimális fogyasztással, hogy össze tudják gyűjteni a hazatérésekhez szükséges pénzt. Akikkel Sepsiszentgyörgyön beszélgettem – ők a kerülőút építéséhez érkeztek más megyében működő cégek alkalmazottaiként –,

Idézet
el voltak keseredve, mert 2-3 hónapja nem kaptak fizetést, nem tudták, mi lesz a sorsuk. Ha elmennek a cégtől, kiutasíthatják őket Romániából.

Ha gondokkal küszködő céghez kerülnek, teljesen kiszolgáltatott helyzetbe vannak. Gyakorlatilag annyit keresnek, mint egy romániai alkalmazott, de nehezen tudják a jogaikat érvényesíteni. Miután a munkaerő-toborzó cég behozza őket Romániába, lemond róluk, további sorsuk nem érdekli.

– Visszatérő kérdés, hogy a cégek miért nem találnak helyi alkalmazottat. Ha a munkavállalót kérdezi az ember, azt a választ kapja, hogy nem fizetik meg...

– A történet nem ilyen egyszerű. Állásbörzéink tapasztalataiból indulnék ki, ahol szembesülünk a cégek kínálatával, és a potenciális munkavállalók hozzáállásával. Az októberben szervezett állásbörzénkre például sokan beléptek, de ki is fordultak a teremből. Sok ember nem akar alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Ha régi szakmájára nincs kereslet, új mesterséget tanulhatna, de nem vállalja. Sok a meghirdetett eladói állás, amire szintén nincs érdeklődés. Amikor afelől kérdezzük őket, hogy miért nem tartják elfogadhatónak az állást, számtalan érvet fogalmaznak meg: nem akarnak hétvégén dolgozni, rossz a munkaidő-beosztás, nem tudják összeegyeztetni saját elvárásaikkal, és sorolhatnám.

Idézet
Nehéz megérteni sok ember munkahellyel kapcsolatos elvárásait, így a cégek arra kényszerülnek, hogy máshol toborozzanak munkaerőt.

Nyilván az volna a megoldás, hogy ne minimálbérről beszéljünk, hanem a fizetések a megélhetés szintjén alakuljanak, de ez nehezen kivitelezhető a mai Romániában.

– Pedig a kormány azt a célt tűzte ki, hogy a bérszint folyamatos emelésével az átlagos uniós minimálbérhez közelíti a romániai keresetek alsó határát. Választási kampányszlogenről, vagy kivitelezhető elképzelésről van szó?

– Harminc éves munkaügyi tapasztalatom alatt még nem találkoztam ilyen munkaügyi miniszterrel, aki ennyire kampányolt volna különböző témákban. A nyugdíjak átszámítása távolról sem végződött be, mert továbbra is sokan várnak sorukra, mások elégedetlenek, közben elkezdődött a nagy hajrá az európai minimálbér ötletének a felkarolásával. Nem tudjuk, hogy ennek mi lesz a végkifejlete.

Idézet
A kormányzat egyre jobban magára haragítja a vállalkozói réteget, mert reálgazdaságban nem lehet állandóan parancsra fizetést emelni.

Ha a kormány erőlteti, sok vállalkozás vissza fog térni a részmunkaidős foglalkoztatáshoz, amikor hivatalosan 2-4 órára kötöttek munkaszerződést, közben a munkaidő jóval hosszabb, ami már szürkegazdaság.

Kelemen Tibor nem túl derűlátó a romániai munkaerőpiac jövőjét illetően •  Fotó: Bíró Blanka Galéria

Kelemen Tibor nem túl derűlátó a romániai munkaerőpiac jövőjét illetően

Fotó: Bíró Blanka

– Egyre többen térnek haza nyugat-európai országokból, a közoktatásban jelentősen megnőtt a hazatelepülő családok gyerekeinek száma. Ez miként mutatkozik meg a munkaerőpiacon?

– A munkaügyi igazgatóságok egyelőre annyit érzékelnek, hogy sokan jelentkeznek a nyugat-európai országokból 3-6 hónapig folyósított munkanélküli segély nyilvántartásba vételére. A hazatelepülőknek jár a segély, amit az uniós országok akkor folyósítanak, ha a romániai munkaügy igazolja, hogy a román állampolgárt nyilvántartásba vette, de nem talált helyi munkalehetőséget magának. Aki ilyen segéllyel érkezik, a folyósítás idejére eleve nem akar munkát vállalni itthon, mert megszakad a segélyezés. Ennek elkerülésére számtalan kibúvót találnak, így nem fogadják el a felajánlott állások valamelyikét.

Idézet
A hazai munkaügyi hatóság ezt eléggé felszínesen kezeli, amíg Nyugat-Európában nem fog feltűnni, hogy sok hazatérő ember nem talál munkahelyet Romániában…

Rendszerint kétkezi munkásokról van szó, akik havonta mintegy 800 euró segélyt kapnak, amiről nem szívesen mondanak le.

– A hat hónap letelte után mihez kezdenek a hazatelepülők?

– A családok mintegy felének valamelyik tagja rendszerint visszatér Nyugat-Európába, miközben a feleség vagy a férj itthon marad a gyerekekkel. A hazatérők másik fele itthon próbál egzisztenciát teremteni vállalkozóként, vagy munkavállalóként. A kétkezi munkások nehezebben szoknak hozzá az itthoni léthez, sokáig keresgélnek, elégedetlenek a fizetéssel.

Idézet
Nem bocsátkozok ábrándokba arról, hogy a nehéz európai gazdasági helyzet miatt hazatelepülő családok orvosolni fogják-e a romániai munkaerőgondokat.

Látni kell, hogy a romániai gazdaság is komoly gondokkal küszködik, sok munkahely megszűnik – még a csúcsot jelentő IT-szektorban is –, ami visszafogja a hazai munkaerőpiac túlfűtöttségét.

– A román gazdaság dinamikusan fejlődő piacként jelenik meg Európa térképén, amely a rendszerváltás után nagyon lentről indult, de mára a lemaradás egy részét behozta. Milyen kilátások várhatók a munkaerőpiacon?

– A román gazdaság felfelé ívelése csupán látszat. Magas bérek csak az IT-szektorban, meg egy-két kiemelt területen vannak, a munkavállalók többségének a bére visszafogott, a kereskedelemben és a turizmusban kimondottan alacsony.

Idézet
Nagyon kis lépésekkel haladunk előre: a román gazdaság azért tűnik sikeresnek, mert az apró eredményeket jól el tudják adni a politikusok.

Sok területen valójában látszatfejlődés van. Szűkebb pátriánkban, a többségében magyarok lakta vidékeken maradva: a fejlődés motorját Magyarország jelenti az itt eszközölt különféle beruházásokkal. Ha kormányváltás lenne Budapesten, Székelyföld gazdasági fejlődése szempontjából ez súlyos érvágást jelentene. Sok függ attól is, hogy a mai fiatal nemzedékek hol képzelik el a jövőjüket, mennyire maradnak helyben.

korábban írtuk

Árt a romániai munkaerőpiacnak a tömegesen érkező vendégmunkások áradata
Árt a romániai munkaerőpiacnak a tömegesen érkező vendégmunkások áradata

Erdély-szerte egyre több távol-keleti vendégmunkással találkozunk, akikről azonban mára kiderült, hogy hetvenöt százalékukkal elégedetlenek a vállalkozók. Összeállításunkban Kolozsváron dolgozó nepáli vendégmunkásokat is megszólaltattunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá
2025. április 01., kedd

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet

Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet
2025. április 01., kedd

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét

Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét
2025. április 01., kedd

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke

Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke