Fotó: Radiocluj.ro
Miközben a nagyobb erdélyi és partiumi városokban egyre-másra épülnek parkolóházak, mélygarázsok, és továbbiak vannak tervben, a Székelyföldön – noha a növekvő gépkocsipark miatt igény lenne a létesítményekre – az önkormányzatok nem tudnak bevállalni egy ilyen kaliberű beruházást, inkább magáncégekre bíznák.
2018. november 24., 14:082018. november 24., 14:08
A gépjárművek növekvő száma miatt krónikus parkolóhely hiánnyal, zavaró zsúfoltsággal küzdenek az erdélyi és partiumi városok, amelyeket nem ilyen méretű forgalomra terveztek. A belvárosi forgalom korlátozása, illetve minél több többszintes parkolóház, mélygarázs építése jelenthet csak megoldást a helyzetre, ám amíg a nagyobb városokban – mint Kolozsváron vagy Nagyváradon – már évek óta az autósok rendelkezésére állnak hasonló létesítmények, addig a Székelyföldön azt mondják, hogy a helyi önkormányzatoknak túl költségesek az ilyen beruházások.
Még 2010-ben felmerült egy mélygarázs ötlete Csíkszeredában, ez abban az időszakban történt, amikor küszöbön állt a városközpont átalakítása. A Szabadság tér alá elképzelt létesítményről, amely másfél méterrel a talajszint fölé emelkedett volna, megvalósíthatósági tanulmány is készült, eszerint a 2,2 méteres belmagasságú, fizetésesnek elképzelt, akár teljesen automatizálható parkoló bejáratait sorompók zárták volna el, és 286 férőhelyet biztosíthatott volna.
Egy másik hasonló ötlet is felvetődött, amelynek alapján a zöldség- és gyümölcspiac területére készülhetett volna mélygarázs, de erről tanulmány sem készült. Ugyanígy járt a Kalász lakótelepre elképzelt parkolóház ötlete is, amelyről 2015-ben beszéltek először a tervezett felújítás kapcsán. Akkor úgy számoltak, ha van rá lakossági igény, akár 200 autó számára is tudnának ott helyet biztosítani, a költségszámítások és igények egyeztetésén túl azonban nem jutott a kezdeményezés.
Egy másik, aktuálisabb ötletet a Kossuth Lajos utca parkolóinak tervezett megszüntetésekor is hangoztattak a lakossági fórumon, ez pedig egy parkolóház építése a Temesvári sugárúti üres közterületen. Ráduly Róbert Kálmán polgármester erről úgy vélekedett, a parkolóház építése jelenleg nem üzlet, ha az lenne, valaki már megépítette volna. Szerinte a várható költségek túl magasak az önkormányzat számára, pályázati források esetén is biztosítani kell az ár felét. Csíkszeredában valójában lesz egyfajta parkolóház, amennyiben a félbemaradt Csíki Pláza helyére tervezett üzletközpontot elkészíti és megnyitja az ingatlanfejlesztő cég, a kétszintes parkoló ugyanis ott nagyrészt elkészült. Igaz, ez a város szélén van, és többnyire a majd odaérkező vásárlókat fogja kiszolgálni.
Parkolóház a Csíkszeredánál jóval nagyobb lélekszámú és gazdasági erejű Marosvásárhelyen sincs, igaz, ott nemrég az önkormányzati képviselők
Ez a döntés sem a várható költségeket, sem ezek forrását nem tartalmazza, de azt egyértelművé tették, hogy a helyi önkormányzat egymagában nem tudná biztosítani a finanszírozást. Ezért a multifunkcionális épületet várhatóan közösségi-privát partnerségben, egy vagy több magánbefektetővel közösen építenék fel, s ha erre nem lesz lehetőség, uniós támogatásért pályáznának, esetleg társulnának a megyei önkormányzattal. Ott a kórház környékének zsúfoltságán enyhíthetne ez a beruházás, amely 4–500 gépkocsit is befogadhat azok közül, amelyek sok esetben a mentőautók közlekedését is akadályozzák.
Területet viszont tudnak biztosítani ilyen célokra – tudtuk meg Jakab Attilától. A városmenedzser szerint több mint tíz olyan helyszín beazonosítása történt meg, amelyek alkalmasak lehetnek ilyen típusú építkezésekre. Ezek között vannak a városközpont peremövezetében levő, de a lakónegyedek közötti közterületek is. A beazonosított területek adatait eljuttatták a Budapesti Kereskedelmi Kamarához, vállalkozói egyesületekhez, hogy hátha vannak, akik hosszú távra bérbe vennék a területeket, és parkolóházat építenének. Ugyanakkor a város polgármestere különböző külföldi útjain is népszerűsíti a kezdeményezést. Érdeklődő azonban még nem volt – tudtuk meg.
Fotó: Barabás Ákos
Gyergyószentmiklóson is szükség lenne parkolóházra – erősítette meg kérdésünkre Fórika Krisztina. A polgármesteri hivatal szóvivője szerint elvi szinten folyamatosan napirenden van a kérdés, ám egyelőre nem jutottak tovább a tervezgetés szintjénél, a várható költségekről, kiviteli tervekről még nem történt egyeztetés, az igény azonban fennáll.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata sem tudja bevállalni egy parkolóház megépítésének finanszírozását, mert számításaik szerint a befektetés több év alatt sem térül meg a parkolódíjakból – mutatott rá érdeklődésünkre Tóth-Birtan Csaba alpolgármester. Hozzátette, magánbefektetésként nem zárták ki ezt a lehetőséget, ám közpénzt nem fordítanak erre.
Ha pedig a magas parkolási díj miatt kihasználatlanul áll a létesítmény, annak nincs értelme.
Tóth-Birtan Csaba emlékeztetett egyúttal, hogy a város mobilitási tervében szerepelt egy „park&ride” (P+R) típusú parkolóház építése, vagyis hogy a város szélén megépített parkolóházból tömegközlekedéssel vagy alternatív közlekedési formákkal, például bérelt kerékpárral juthatnának be az emberek a központba, ám ezt egyelőre anyagiak híján nem valósítják meg.
A nagyobb városok eközben már rendelkeznek parkolóházakkal.
Azóta ezt még több magán-, illetve önkormányzati pénzből készült hasonló beruházás követte. Oláh Emese alpolgármester a Krónika megkeresésére kiemelte, a kincses város önkormányzata a helyi tömegközlekedési vállalat járműkészletének fejlesztésével próbál tenni azért, hogy a városban élők, dolgozók, tanulók hagyják otthon személyautóikat. Emellett a megyei tanáccsal együttműködésben P+R parkolókat létesítenének. A megállapodásba foglaltak szerint a városi önkormányzat feladata a tömegközlekedés és a kerékpárkölcsönző állomások felállítása, illetve az autós-gyalogos hozzáférés megvalósítása a szükséges infrastruktúrával, míg a megyei önkormányzat vállalja, hogy létrehozza, működteti és karbantartja ezeket. A tervek szerint a kolozsvári repülőtér környékén épülne meg az első létesítmény.
Szintén a belvárosban, a Körös-parton épül ugyanakkor egy mélygarázs, aminek az eredeti tervek szerint már 2016 augusztusára el kellett volna készülnie, tervezési gondok hátráltatták azonban a munkát, és most már az is borítékolható, hogy a harmadik kitűzött határidőre, 2018 decemberére sem fognak elkészülni. De a munka jelenleg is zajlik, a remények szerint jövőre végezhetnek. És további tervekből sincs hiány. Elsősorban az ingázók és a turisták igényeit kiszolgáló P+R (park and ride, azaz parkolj és utazz) mélygarázst akar építeni a helyi önkormányzat a város egyik forgalmas pontján, a vár előtt, az új ortodox székesegyház környékén. A létesítmény megépítését a városi mobilitás fejlesztését szolgáló európai uniós támogatásokból kívánják finanszírozni, a megvalósíthatósági tanulmányra pedig egy másik uniós pályázatból máris megvan a pénz.
Korábban több ízben is szó esett a premontrei rendháztól államosított, korábban az Akarat sportpályáknak otthont adó területen megépítendő parkolóházról is, ám ezt több irányból is bírálták, mostanában pedig elég nagy a csend a témában.
A már létező létesítményeket a helyi önkormányzat működteti, és a továbbiakban is ez a céljuk. Mint Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó megkeresésünkre hangsúlyozta, stabil és nagy bevételi forrást jelentenek a városi költségvetés számára, így nem is célszerű azokat magáncégeknek kiadni.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!