Homályos számítások. Nem átlátható a mechanizmus amely alapján sor került az önkormányzatoknak szánt összegek elosztására
A bizalmatlansági indítvány megszavazása után, a hétfői kormányülésen 1,4 milliárd lejt osztottak szét az önkormányzatok között. Eugen Teodorivici távozó pénzügyminiszter az ülés után bejelentette, hogy 1600 település kapott pénzt. Csakhogy a polgármesterek szerint a pénzosztogatás nem átlátható módon történik, senki sem érti, melyik település mi alapján jutott pénzhez, és amelyik kapott, miért többet vagy kevesebbet.
2019. október 15., 19:092019. október 15., 19:09
A pénzügyminiszter azt mondta, az összegeket elsősorban működési költségek fedezésére kapják az önkormányzatok, az alkalmazottak fizetésére, a fogyatékkal élők juttatásaira, gondozóik bérezésére, a tanintézetek, gyerekvédelmi és szociális igazgatóságok számára vásárolhatnak eszközöket, szolgáltatásokat. „Az önkormányzatok számláin levő összeg, kiegészítve azzal, amit most a kormánytól kaptak, biztosítja a működésüket. Minden településnek három hónapra meglesz a szükséges pénze; ezt a támogatást akkor is megkapták, ha nem kérték. Elsősorban a községek költségvetését egyenlítjük ki” – pontosított a búcsúzó pénzügyminiszter.
A szociáldemokrata kormány egyik furcsasága volt, ahogy az önkormányzatok költségvetését kezelte – jegyezte meg a Krónikának Ilyés Gyula, a Szatmár megyei Vetés község polgármestere, az RMDSZ önkormányzati szakértője. Hozzátette, a kormány két éve csak „csűri-csavarja” az önkormányzatok büdzséjét. Felidézte, hogy
A többi pénzt akkor odaadták a településeknek: több mint 3000 önkormányzat kapott kiegészítést, de olyan is volt, amelyik csak ezer-kétezer lejt. „Értelmetlen ennyi pénzt adni egy településnek, hiszen többe kerül a vele járó papírmunka”– szögezte le az elöljáró.
Hozzátette, a költségvetés-kiegészítés után valamennyi önkormányzatnak fel kellett töltenie a pénzügyminisztérium informatikai rendszerébe az elmúlt két-három évre vonatkozó sarokszámokat.
– részletezte a polgármester.
Szerinte valószínűleg figyelembe vették a tartozásokat, a működési költségeket, és oda adtak, ahol szükség volt a pénzre, ám kifogásolja, hogy
Az elmúlt két év költségvetési törvénye nagyon rossz volt az önkormányzatokra nézve, ám például Vetés község nem panaszkodhat. „Nem számítottunk most pénzre, és nem is kaptunk” – mondta Ilyés Gyula.
A kormány egyik „innovációja”, hogy az önkormányzatoknak szánt pénz felett tulajdonképpen a pénzügyminiszter rendelkezik, minden objektív kritériumot mellőzve szubjektív módon osztogatja ezeket az összegeket – mondta el korábban lapunknak több ízben Antal Árpád. Ez a pénzek nem átlátható, képlet nélküli osztogatása – szögezte le a sepsiszentgyörgyi polgármester.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!