Antal Árpád (balra): Sepsiszentgyörgy zászlajának ügyét biztosan nem fogjuk annyiban hagyni (archív felvétel)
Fotó: Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala
A legfelsőbb bíróság semmissé nyilvánította azt a kormányhatározatot, amely révén a „székely zászló” vált Sepsiszentgyörgy zászlójává – közölte szerdán a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma (FCRCHM). Antal Árpád a Krónikának úgy nyilatkozott: nem tudja elfogadni, hogy egy bíró mondja meg, Sepsiszentgyörgynek milyen zászlaja legyen.
2023. február 22., 16:272023. február 22., 16:27
2023. február 23., 00:042023. február 23., 00:04
„A székely zászló nem lehet Sepsiszentgyörgy hivatalos zászlója” – döntött a bukaresti legfelsőbb bíróság. A bíróság – helyben hagyva a brassói táblabíróság tavaly áprilisban kihirdetett ítéletét – február 21-én, kedden közzétett ítéletében jogerősen elutasította a kormány fellebbezését, és a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fórumának adott igazat, rámutatva, hogy az egynemzetiségű szimbólum, amely csak a magyarokat képviseli, nem lehet Sepsiszentgyörgy zászlaja – olvasható a szervezet Agerpres által idézett közleményében.
,,Habár a legfelsőbb bíróság döntése végleges és Romániában további jogorvoslatra nincs lehetőség, csak Strasbourgban, Sepsiszentgyörgy zászlajának ügyét biztosan nem fogjuk annyiban hagyni” – reagált az ítéletre a Krónikának nyilatkozva Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A háromszéki megyeszékhely RMDSZ-es elöljárója a legfelsőbb ítélőszék döntését kommentálva kifejtette, mindenekelőtt a bírósági végzés indoklását várja, mert az ítélettel kapcsolatban több kérdés is megfogalmazódott. Egy hónappal ezelőtt a legfelsőbb bíróság teljesen más döntést hozott Kovászna megye zászlajának ügyében, másrészt a mostani ítélet nem semmisítette meg Sepsiszentgyörgy helyi tanácsának határozatát, amely során korábban elsöprő többségi szavazattal döntöttek a város zászlajáról. Amikor az elmúlt mandátumban a helyi tanácsosok erről szavaztak, a négy román képviselő egy része is támogatta, így azt Antal Árpád polgármester ilyen szempontból is reprezentatívnak tartja Sepsiszentgyörgyre nézve.
,,Az alapfokú bírósági döntés indoklásában az szerepelt, hogy a zászló nem reprezentatív az itt élő románokra nézve. A peranyagban azt próbáltuk bizonyítani, hogy ez nem igaz. Azt gondoljuk, hogy egy település zászlajáról elsősorban a helyi önkormányzat dönthet. Jogállamban nem tudom elfogadni, hogy egy bíró döntse el, mi reprezentatív Sepsiszentgyörgy lakosságára nézve” – érvelt portálunknak Antal Árpád.
A polgármester azért is tartja felemás döntésnek a mostani bírósági határozatot, mert a Sepsiszentgyörgy zászlaján szereplő címert a román kormány 2007-ben fogadta el kormányhatározattal, és azt már nem lehet jogilag megsemmisíteni. Tehát van egy érvényes címer és egy érvénytelen zászló, amelynek színeit ráadásul éppen a címer színeinek felhasználásával alkották meg. A címer alapján heraldikus szakemberrel elkészített zászlót az Országos Heraldikai Bizottság is pozitívan véleményezte, innentől fogva nem tudni, a bíróság mire alapozza elutasító döntését.
Antal a jogászokkal történő konzultálás után dönt a továbblépés lehetőségeiről. ,,Akár az egész procedúrát újrakezdjük. Aláírásokat gyűjtünk annak bizonyítására, hogy a város lakossága számára igenis reprezentatív a zászló. Nem tudom elfogadni, hogy egy bíró mondja meg, Sepsiszentgyörgynek milyen zászlaja legyen” – nyomatékosította a Krónikának Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma szerint évek óta történnek próbálkozások annak érdekében, hogy a székely zászlót Sepsiszentgyörgy zászlójaként fogadtassák el.
A FCRCHM emlékeztet: a román kormány 2021. június 29-én hagyta jóvá azt a rendeletet, amely a város hivatalos zászlójává teszi a székely lobogót, de az ezt célzó kísérletek már jóval korábban megkezdődtek. A székely zászlót Sepsiszentgyörgy hivatalos lobogójává nyilvánító tanácsi határozatot rendre semmissé nyilvánították Brassó és a Kovászna megyei bírói testületek, a szervezet pedig már 2015-ben a kezdeményezés ellen foglalt állást, rámutatva, hogy az nem képviseli a város lakosságának 25 százalékát kitevő románokat.
A „civilek” szerint a legfelsőbb bíróság jogerős ítélete is bizonyítja, hogy a románokat nem jelképezte a kifogásolt zászló, így megerősítést nyer, hogy a város leendő zászlóján a románokat képviselő elemnek is helyet kell kapnia – idézi a szervezet elnökét, Dragoş Burgheliát az Agerpres.
Amint arról beszámoltunk, a brassói táblabíróság tavaly áprilisban érvénytelenítette a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról 2021 júniusában hozott kormányhatározatot. Az ítélőtábla közigazgatási részlege két román egyesület kifogásának adott helyt: a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma által kezdeményezett eljárásba utóbb a – magyar szimbólumok és feliratok ellen perek százait indító – Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) is beavatkozott. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester egy korábbi sajtóértekezleten azt mondta: tudomása szerint a két szervezet a „románok jelenlétére” utaló jelképeket hiányolja és azt nehezményezi, hogy a városzászló a székely zászló (arany és kék) színeit tartalmazza.
Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős.
A bukaresti kormány a koalícióban részt vevő RMDSZ javaslatára fogadta el azt a határozatot, amelyben jóváhagyja a székelyföldi város zászlajának hivatalos használatát. Az RMDSZ közleménye szerint Sepsiszentgyörgy zászlaja arany és kék sávos, közepén a település címerét ábrázolja. A település címere pajzs alakú, rajta kék mezőben a vár és a templom, felette arany Nap és ezüst Hold. A vár előtt három zöld mező, rajta a település nevét adó lovas Szent György és a sárkány látható.
Mint korábbi cikkünkből kiderül, elképesztőnek tartotta az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, hogy a brassói táblabíróság megsemmisítette a Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye zászlaját elfogadó kormányhatározatot. Az egyesület szorgalmazta a történelmi jelképek használatát, és határozottan kiállt a több évszázados szimbólumok változatlan alkalmazásáért.
Elképesztőnek tartja az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, hogy a brassói táblabíróság megsemmisítette a Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye zászlaját elfogadó kormányhatározatot.
Őrizetbe vette a rendőrség azt a 23 éves felsőszelistyei fiatalembert, aki egy családi veszekedést követően a helyszínre kiérkező rendőrökre is rátámadt, a rend őrei végül egy pisztolylövéssel tudták ártalmatlanítani.
Erdély legnagyobb méhészeti fórumára, a Csíkszeredában megrendezendő Nektária Székelyföldi Mézversenyre várják augusztus 30-ig az erdélyi méhészek benevezését.
Újabb sárga és narancssárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Ezek erdélyi, olténiai, munténiai és partiumi területekre érvényesek a következő három nap.
Őshonos pisztrángokat telepít vissza hegyi folyókba a Romsilva állami erdészet, a napokban Beszterce-Naszód megyében engedtek szabadon mintegy 1000 kis halat két folyóban.
Akár börtönbüntetést is kaphat az a Hargita megyei gépkocsivezető, aki terepjárójával figyelmetlenségből megsebesített egy legelésző tehenet Gyimesfelsőlokon.
Gombászó férfira támadt egy medve az erdélyi Hargita megyében, Csatószeg település közelében, az áldozat több sérüléssel került kórházba, állapota stabil – számolt be szerdán az Agerpres hírügynökség.
A szilágysági Vérvölgy kézműves táborába toppantunk be a napokban, ahol a környékbeli magyar településeken elterjedt nyári bibliahét eseményein túl a gyerekek érdekes kézműves foglalkozásokba kóstolhatnak bele Süle Erika pedagógus vezetésével.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) másodfokú, vagyis narancssárga, illetve elsőfokú, azaz sárga hőségriasztást adott ki a szerdai napra – a Bánság, a Partium és több erdélyi megye is érintett.
A tűzoltóknak csak kedden sikerült eloltaniuk a Szeben megyei Szebenjuharos (Păltiniş) üdülőtelep környékén hétfőn kitört tüzet, amit egy szakadékba zuhant kvad idézett elő.
Restaurálják a borosjenői várkastély eddigi felújítása során talált értékes leletegyüttest, ennek érdekében ősszel újabb munka kezdődik a partiumi erődített kastélyban – közölte kedden Călin Abrudan, az Arad megyei város polgármestere.
szóljon hozzá!