Fotó: Agerpres/EPA
Lehet ugyan vitatni a hatósági intézkedéseket, de akadályozzák az új koronavírus terjedését – értékelt a Krónikának Molnár B. Géza. A járványügyi szakember szerint Romániában most a vírus terjedésének a megakadályozása a legfontosabb, ahogy az egyre több új fertőzöttel szembesülő nyugat-európai országokban is.
2020. március 10., 20:362020. március 10., 20:36
2020. március 10., 21:222020. március 10., 21:22
Jelenleg az a legfontosabb, hogy megakadályozzuk, hogy Románia területén egyik emberről a másikra terjedjen az új koronavírus (COVID-19), és másod-, harmad-, negyedgenerációs fertőzések következzenek be – nyilatkozta a Krónikának az aktuális helyzet kapcsán Molnár B. Géza epidemiológus. Emlékeztetett, az eddigi tapasztalat szerint minden beteg – függetlenül attól, hogy jelentkeztek-e nála a tünetek vagy sem – legkevesebb 2,5 embert megfertőz. Így
Ennek ellenére Románia területén nem beszélhetünk járványról, bár az új vírust az ország szinte minden régiójában kimutatták Temesvártól Bukarestig, Máramarostól Galacig.
Mind a 25 bizonyítottan koronavírusos esetnél kimutatható, hogy hogyan fertőződtek meg: zömében Olaszországból kapták el a fertőzést, vagy úgy, hogy Itáliában voltak, vagy onnan érkezett személlyel kerültek közvetlen kapcsolatba.
Azáltal, hogy Olaszország hétfőn este a teljes országra érvényes vesztegzárat rendelt el, illetve Románia is törölte az olasz városokkal való közvetlen légi és szárazföldi járatokat, ez a veszély csökkent.
A koronavírus továbbterjedésének megelőzésére a kormány hétfőn este hozott 2020/40-es számú rendeletében arra is utasított, hogy minden olyan személy, aki Itáliából jön, köteles 14 napos karanténba vonulni, mégpedig oda, ahova a megyei egészségügyi igazgatóság elrendeli: otthonában vagy intézményesített formában, vagy kórházi ápolásba.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A határátkelőkön, reptereken kötelezővé vált a belépőcédulák kitöltése, függetlenül attól, hogy honnan érkezik az utas, illetve román vagy külföldi állampolgár.
Ne felejtsük el, hogy Olaszországban 44 fertőzött volt három héttel ezelőtt, és ma már meghaladta a 9000-et a fertőzöttek száma, és nagyon nagy az elhalálozási arány is, 463 halott van” – mutatott rá Molnár B. Géza. A járványügyi szakember szerint a kormány által hozott intézkedéseket lehet ugyan vitatni, hogy mennyire hatékonyak, de „ez is több mint a semmi, akadályozza a terjedés lehetőségét”.
Fotó: Beliczay László
Rámutatott, a közoktatás felfüggesztése március 22-éig azért fontos, mivel a fiataloknál az új koronavírussal való fertőzés többnyire aszimptomatikus, azaz nincsenek tünetek, amivel orvoshoz fordulnának.
– magyarázta az epidemiológus. Igaz, tette hozzá, feltevődik a kérdés, hogy ha hazaküldik a 15-16 éves diákot, az otthon marad-e?
Az új koronavírus továbbterjedésének megakadályozásában lényeges az egyéni felelősség is. Figyelni kell a megelőző intézkedésekre:
Megelőzés szempontjából fontos az is, hogy kerüljük a tömegrendezvényeket. Ilyen egyre kevesebb akad, hiszen az ezer fősnél nagyobb rendezvényeket hatóságilag betiltották, a 200-1000 fő közöttiek megtartásához az egészségügyi igazgatóság engedélye szükséges, míg a 200 főnél kisebb tömeget megmozgató rendezvények esetén az egyén saját felelőssége, hogy részt vesz-e rajta vagy sem.
– sorolta a további tanácsokat a szakember.
Rámutatott, a Balkánon egyelőre nem vészes a helyzet, de Nyugat-Európában egyre több a fertőzött. „Olaszországban járvány van, Franciaországban, Németországban és Spanyolországban nincs járvány, ellenben halmozott esetszámok vannak.
Fotó: Agerpres/Simone Mecho
Európában minden államban van legalább egy bizonyítottan koronavírusos beteg. Az új esetek száma is magas, Dániában csak az utóbbi 24 órában 24 esetet diagnosztizáltak, Belgiumban 70-et, Svédországban 99-et, Svájcban 84-et” – sorolta Molnár B. Géza, aki szerint a fertőzöttek száma egész Európában növekszik, így a legfőbb cél itt is megakadályozni a járvány további terjedését.
Az új koronavírus okozta megbetegedések jövőbeli alakulásáról Molnár B. Géza elmondta: több forgatókönyv létezik.
„Nem lehet varázspálcával eltüntetni. Nálunk felmelegszik az idő, de ne felejtsük el, hogy Afrikában is vannak esetek, és Ausztráliában is, ahol most jön az őszi-téli időszak” – figyelmeztetett a szakember, aki szerint egyre kisebb a valószínűsége annak, hogy a COVID-19 a korábbi SARS-vírushoz hasonlóan teljesen eltűnik.
Fotó: Adrian Cuba/Agerpres
Az azonban már Kína kapcsán bebizonyosodott, hogy egy országban nem tart többet mint hat hetet egy vírusos légúti fertőzés. Az ázsiai országban nagyszámú eset volt, majd két hét alatt stabilizálódott a fertőzöttek száma, és azóta egyre csökken, ma már ott alig vannak új esetek, míg Európában egyre több az új fertőzött.
– vélte a szakember. Rámutatott, a harmadik lehetőség az, amit mindenki remél, egyelőre azonban a másik államtól, hogy kifejlesztik a védőoltást és gyógyszert. Erre azonban félévnél-évnél hamarabb nem lehet számítani, mondta Molnár B. Géza.
„Ez most egy lecke az egészségügy részére. Egy globalizált világban, ahol mindenki azt csinál, amit akar, mindenki odamegy, ahova akar, mindenki azt eszik és iszik, amit akar, ez egy lecke” – összegzett az epidemiológus.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!