Jótékonysági hangversenyen búcsúztatták.
Fotó: Forrás: a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség honlapja
Román-magyar határ menti projekt keretében restaurálják az ország legimpozánsabb barokk hangszerét, a nagyváradi székesegyház orgonáját. Ezt még Mária Terézia magyar királynő adományozta a székesegyháznak.
2020. február 10., 09:432020. február 10., 09:43
2020. február 10., 10:202020. február 10., 10:20
Egy időre utoljára szólalt meg a hétvégén a nagyváradi székesegyház orgonája, mely az ország és egyben Európa ezen részének legértékesebb barokk hangszere. A több mint 2000 síppal rendelkező orgonát Mária Terézia magyar királynő adományozta a székesegyháznak, szétszedése előtt a hétvégén a gerinceredetű izomsorvadásban (SMA) szenvedő Ölyüs Noel javára szervezett jótékonysági koncerten hallhatták utoljára megszólalni a hívek.
A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség által szervezett jótékonysági hangversenyen Bach, Albinoni, Marcello, Boëllmann és más szerzők műveit szólaltatta meg Kristófi János orgonaművész, a koncerten Gáti Sándor oboaművész is közreműködött. Az összegyűlt 5.500 lejt a püspökség eljuttatja Noel családjához.
A püspökség közleménye szerint
Kristófi János orgonaművész egy ideig utoljára szólaltatta meg az értékes hangszert.
Fotó: Forrás: a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség honlapja
A nagyszabású restaurálási munkálatot a püspökség a Bihar megyei önkormányzattal és más romániai, illetve magyarországi partnerekkel együttműködve valósítja meg egy határ menti román-magyar projekt keretében.
A 2.718.106 euró összfinanszírozású projekt anyagi hátterét az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosítja az Interreg V Románia – Magyarország (2014-2020) programon belül, a finanszírozási szerződést a napokban írták alá az illetékesek.
Ennek keretében a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség a kulturális örökségének megismertetését szolgáló humán erőforrás (orgonista, restaurátor, muzeográfus, kiállítási kurátor) képzését, valamint a székesegyház orgonájának a restaurálását tűzte ki célul. Az orgona felújítási munkálatait a gyergyószentmiklósi székhelyű Vox Humana Kft. végzi.
Harminckét regisztere és több mint 2000 sípja van.
Fotó: Forrás: a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség honlapja
A hangszer javítására és bővítésére 20 hónapot szántak. A püspök által történelminek nevezett eseményen jelenlévő Pásztor Sándor megyei tanácselnök elmondta: a pályázattal koncepciót váltottak, hiszen nem infrastruktúrába, hanem a kulturális örökség bemutatásába, az ehhez szükséges humán erőforrás fejlesztésébe fektetnek.
majd az 1890-es években az Országh orgonaépítő manufaktúra jelentősen átépítette. Az aranyozott hangszer harminckét regiszterével és több mint 2000 sípjával már annak idején nagyon értékesnek számított. Legutóbb 1982-ben javították, s bár működőképes, több sípja is restaurálásra szorul. Böcskei László megyéspüspök 2013 óta próbált forrásokat találni a felújítására.
Az orgonafelújítás nem az egyetlen restaurálási munkálat a nagyváradi püspöki székhelyen, mint arról beszámoltunk, magyar kormánytámogatással jelenleg is zajlik a püspöki palota (közismert nevén barokk palota) felújítása, mely Délkelet-Európa legjelentősebb, legösszetettebb barokk műemléke.
Kilencvenkilenc százalékban elkészült a nagyváradi római püspöki palota külső homlokzatának felújítása, és jól haladnak a munkálatok a kertben és a belső terekben – mindezt saját szemünkkel tapasztalhattuk meg csütörtöki terepszemlénken.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.
A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 1:21-kor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
szóljon hozzá!