Fotó: Nyárádmente.ro
Nem hajlandó saját költségvetéséből pénzt elkülöníteni március 15. megünneplésére a koronkai önkormányzat. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kezdeményezését a Maros megyei nagyközség négy román tanácsosa is támogatta, az RMDSZ-es képviselők közül ellenben öten nemmel szavaztak, hárman tartózkodtak.
2018. február 21., 14:512018. február 21., 14:51
2018. február 21., 15:052018. február 21., 15:05
Ötszáz lejt szeretett volna elkülöníttetni Maros megye egyik leggazdagabb községének a költségvetéséből Márton Irma, az EMNP koronkai tanácsosa, hogy a jelképes összegből kaláccsal és meleg teával kínálják a március 15. megünneplésére érkezőket. A néppárti tanácsos azok után állt elő javaslatával, miután néhány hónappal ezelőtt a magyar többségű település összes önkormányzati képviselője támogatta a helyi románság kérését, és közpénzt szántak Románia nemzeti ünnepére.
„Döbbenetes, ami Koronkán történt, szinte nem találok szavakat. A román pártok támogatták a javaslatomat, míg azok, akik azt állítják magukról, hogy ők a magyarság igazi képviselői, nemmel szavaztak, vagy jobbik esetben tartózkodtak” – nyilatkozta a Krónikának Márton Irma. Mint mondta,
A néppárti képviselőnek meggyőződése, hogy a községháza támogatásával vagy anélkül, mint minden évben, a koronkaiak idén is megünneplik az 1848-49-es magyar forradalom kitörésének napját.
– tette hozzá Márton Irma.
Egymás ünnepének tiszteletben tartását szorgalmazza a koronkai román tanácsosok által összeállított, a március 15-ei megemlékezések közpénzből történő megszervezését célzó határozattervezet.
Az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezete egy közleményt is kiadott a szavazás eredménye kapcsán. A politikai alakulat ebben köszönetet mond a román nemzetiségű képviselőknek, illetve a szavazók elárulásával vádolja az RMDSZ-t.
László György, az Erdélyi Magyar Néppárt Maros megyei elnöke szerdán nyílt levélben fordult Péter Ferenchez, az RMDSZ Maros megyei elnökéhez, amelyben közölte, az RMDSZ helyi és megyei szervezete magyarázattal és bocsánatkéréssel tartozik a kialakult helyzet miatt.
„Továbbá arra is kíváncsiak vagyunk, milyen megfontolásból igyekeznek ellehetetleníteni az RMDSZ helyi tanácsosai a március 15-ei ünnepséget, miközben
– áll a nyílt levélben.
László György szerint ugyanakkor „mégsem csodálkozhatunk”: „Jól emlékszünk még arra az esetre, amikor koronkai tanácsosaik a kétnyelvű utcanévtáblákról szóló kezdeményezést szavazták le – joggal kiváltva a helyi és erdélyi közvélemény felháborodását. Akkor abban reménykedtünk, egyszeri esetről van szó, a legutóbbi történések azonban bebizonyították: koronkai tanácsosaik következetesen szavaznak a helyi magyar közösség ellen.”
„Hasson oda, hogy az RMDSZ helyi tanácsosai felülemelkedjenek a pártpolitikai csatározásokon, s ne engedje, hogy egy teljes magyar közösség és nemzeti ünnepünk méltósága szenvedje el néhány helyi képviselőjük szűklátókörűségét!” – írja nyílt levelében László György.
Meglepte a szövetség elutasító magatartása a román pártok tanácsosait is.
– értékelt lapunknak Daniel Cheşa, a Nemzeti Liberális Párt tagja. – Mi betartottuk a szavunkat, hiszen a tavaly azt ígértük a magyar kollégáknak, hogy ha ők hajlandók támogatni a mi határozattervezetünket, és pénzt különítünk el december elsejére, mi is megszavazunk egy azonos összeget a márciusi forradalom napjára”.
Cheşa azon négy önkormányzati képviselő között volt, aki beterjesztőként kézjegyével látta el a határozattervezetet. Szerinte jelzésértékű lett volna a koronkai példa, hiszen huszonhárom évvel ezelőtt, 1995 februárjában írták alá az Európa Tanácsban a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményt. A Strasbourgban született dokumentum szerint a nemzeti kisebbségek és ezen kisebbségekhez tartozó személyek jogainak és szabadságainak védelme az emberi jogok nemzetközi védelmének szerves részét képezi és mint ilyen, a nemzetközi együttműködés keretébe tartozik.
Az RMDSZ helyi politikusai jobbára nem létező törvénycikkelyekre hivatkozva utasították el az ellenzéki kezdeményezést.
Meg szerettük volna ismerni Takács Szabolcs RMDSZ-es polgármester álláspontját is, az elöljáró azonban nem kívánt szóba állni lapcsaládunkkal. A tanácsülésen külön kitért erre is: a plénum előtt eldicsekedte, hogy azért nem volt hajlandó válaszolni az ismételt telefonhívásokra, mert nem akar semmiféle diverzióba keveredni.
a 2001/215-es helyhatósági törvény, valamint a 2006/273-as helyi közpénzügyi törvény arról rendelkezik, hogy azokon a településeken, melyeken a kisebbségek számottevő arányban élnek, a helyi önkormányzat a nemzeti identitás ápolását szolgáló ünnepeket szervezhet, és azokat a helyi költségvetésből finanszírozhatják.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.
Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.
Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.
Szabadlábon védekezhet Adrian Marţian, annak a három szentandrási testvérnek az apja, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd Szerbiában találtak meg a hatóságok.
Az iskolaelhagyás és analfabetizmus csökkentésére, az életre való nevelésre törekednek a csedregi BuKi Gyermekközpontban, ahol naponta több mint 40 hátrányos helyzetű gyereknek nyújtanak étkezési, tisztálkodási lehetőséget, segítséget a tanulásban.
2026 végére készülhet el a Lugos és Déva közötti autópályaszakasz hiányzó része – jelentette be szombaton Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a Marzsina térségében található építőtelepen.
Vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak több, a román–magyar határ Csengersima-Pete (Petea) határátkelőjének román oldalán dolgozó határrendészt – jelentette pénteken a Szatmár megyei törvényszéki ügyészség tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.
A margittai bíróság pénteki döntése értelmében Béres Csaba, Székelyhíd jelenleg is regnáló, a június 9-ei választásokból vesztesként kikerülő, majd az újraszámolást követően egyetlen vokssal győzedelmeskedő RMDSZ-es polgármestere folytathatja munkáját.
6 hozzászólás