A leadott voksok 99,99 százalékának összesítése alapján az RMDSZ a szavazatok 6,30 százalékát gyűjtötte be a vasárnapi romániai európai parlamenti választásokon, így – ha az arányok nem változnak – két képviselőt küldhet Brüsszelbe, bár sokáig úgy tűnt, a harmadik mandátum is összejöhet.
2014. május 26., 11:422014. május 26., 11:42
2014. május 26., 19:012014. május 26., 19:01
Ez véglegesen az ötszázalékos küszöböt át nem lépő pártok és független jelöltek szavazatainak újraosztása nyomán derül ki. Az RMDSZ EP-listáján Winkler Gyula és Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselő, illetve Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának alelnöke foglalja el az első három helyet.
A részeredmények szerint a baloldali PSD-UNPR-PC választási szövetség a vártnál kisebb arányú győzelmet arat, hiszen 99,99 százalékos feldolgozottságnál 37,60 százalékon áll, miközben az exit-poll adatok több mint 40 százalékot vetítettek előre.
Az év elején ellenzékbe vonult Nemzeti Liberális Párt (PNL) 15, a jobbközép Demokrata Liberális Párt (PDL) 12,23, a Traian Băsescu államfő védnökségével idén alakult Népi Mozgalom Párt (PMP) 6,21 százalékon áll.
A PSD köré tömörülő szövetség minden bizonnyal 16 képviselőt küldhet Brüsszelbe, emellett 9 néppárti (az RMDSZ-t is beleértve), 6 liberális és egy független romániai képviselő dolgozik majd az EP-ben.
A vasárnapi voksolás egyik nagy meglepetése, hogy a függetlenként induló Mircea Diaconu színművész, a PNL-ből kilépett volt kulturális miniszter 6,81 százalékos eredménnyel szerzett mandátumot az EP-ben.
Romániának 32 helye van az új EP-ben, így egy független jelöltnek a voksok 3,125 százaléka is elég lett volna ahhoz, hogy mandátumot szerezzen.
Romániában 2007-ben (az ország uniós csatlakozásának évében) Tőkés László, 2009-ben pedig Elena Băsescu, a román államfő lánya szintén függetlenként jutott be az EP-be.
Euroszkeptikusnak vagy szélsőségesnek minősített párt idén nem jut mandátumhoz. Ennek megfelelően nem folytathatja brüsszeli pályafutását Corneliu Vadim Tudor, a magyarellenes Nagy-Románia Párt (PRM) elnöke (a voksok mindössze 2,7 százalékát gyűjtötte be), de leszerepelt a populista Dan Diaconescu Néppárt (PP-DD) is, amelyet az urnák elé járuló választópolgárok 3,67 százaléka támogatott.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!