Rendőrségi nyomozó a pénzügyi csalásokról: ne adjuk oda idegeneknek a páncélszekrény kulcsát

Csalók által posztolt, Klaus Iohannis államfő szerepeltetésével közzétett hamis befektetési hirdetés a Facebookon •  Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés

Csalók által posztolt, Klaus Iohannis államfő szerepeltetésével közzétett hamis befektetési hirdetés a Facebookon

Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés

Nagyobb odafigyeléssel és egészséges kételkedéssel könnyen elkerülhetjük, hogy pénzügyi csalás áldozatává váljunk – véli Nicolae Alexandru Ciontescu nyomozó. A Kolozs Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi részlegének a csalásokra szakosodott helyettes biztosa a Krónikának elmondta: egyre gyakoribbak és összetettebbek a pénzügyi csalási módszerek. A csalók rendszerint arra törekszenek, hogy hozzáférjenek a bankban őrzött pénzünkhöz. Ehhez megpróbálnak a bizalmunkba férkőzni, azt mondják, amit hallani szeretnénk, és attól sem riadnak vissza, hogy a bűnüldöző hatóságok képviselőjének adják ki magukat.

Gazda Árpád

2024. március 18., 09:572024. március 18., 09:57

A civil ruhás helyettes rendőrbiztossal egy rendőrségi szobában készíthettünk interjút, fénykép készítéséhez nem járult hozzá. Elmondta: az informatikai csalások egy szelete 2019-ben került a megyei rendőrkapitányságokhoz. Az informatikai rendszerek elleni támadások továbbra is a szervezett bűnözés kategóriájában maradtak, ezekkel a központi bűnüldöző szervek foglalkoznak. Megjegyezte: az informatikai bűnözési forma nagy ütemben terjed, és folyamatosan változik. A 2023-as év jellemzőjének a befektetési csalásokat nevezte.

A csalók a közösségi oldalakon közölt hamis reklámokkal előbb csak arra veszik rá az áldozataikat, hogy fektessenek be egy kis összeget. Van, amikor beérik a befektetett pénz ellopásával, de a legtöbb esetben megpróbálnak továbblépni, és hozzáférni az elcsábított ügyfelek banki adataihoz, hogy aztán az internetes bankszolgáltatásokon keresztül ellopják a pénzüket.

Nicolae Alexandru Ciontescu elmondta: a közösségi hálón közölt – sok esetben a mesterséges intelligencia felhasználásával készült – reklámok után minden esetben egy linket tesznek közzé, amelyiken keresztül elérhetőségeink megadását kérik. Ha megadjuk a telefonszámunkat, esetenként azonnal, de az is előfordul, hogy csak hónapok múlva keresnek meg bennünket olyan személyek, akik befektetési tanácsadónak adják ki magukat. A nyomozó szerint a csalók általában azt kezdeményezik, hogy ne telefonon, hanem valamilyen internetes kommunikációs csatornán tartsák a kapcsolatot. A legtöbb csaló a whatsappos kommunikációt javasolja. Ezt azért teszik, hogy nehezebben lehessen azonosítani őket. Ezért már az is fel kell ébressze a gyanakvásunkat, ha a magát pénzügyi tanácsadónak kiadó személy – bármire hivatkozva – ragaszkodik az alternatív kommunikációs csatornákhoz.

Hozzátette:

az emberek általában arra gondolnak, hogy csak 1000-1200 lejt fektetnek be, és ha működik a befektetés, gyorsan megsokszorozhatják az összeget, ha viszont el is vesztik a befektetett pénzt, nem éri nagy kár őket. Nem számítanak arra, hogy a befektetési ajánlat csupán eszköz a bankszámláik leürítéséhez.

A Krónika kérdésére, hogy mi történhet akkor, ha megadjuk az adatainkat, elmondta: vannak esetek, amikor a megszerzett személyi adatokkal telefonbérletet kötnek vagy kriprovalutás számlákat nyitnak és kezelnek. Utóbbiakat általában távolról működtetik, és a személy azonosságának az ellenőrzése nem mindig olyan szigorú, hogy kiszűrje a csalókat. A nagy cél mindig az, hogy az internetes banki szolgáltatásokon keresztül hozzáférjenek a bankban őrzött pénzünkhöz.

Az informatikai bűnözési forma nagy ütemben terjed, és folyamatosan változik •  Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés Galéria

Az informatikai bűnözési forma nagy ütemben terjed, és folyamatosan változik

Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés

A nyomozó szerint a csalók általában megpróbálnak a kiszemelt áldozat bizalmába férkőzni. Miután rávették arra, hogy fektessen be egy kisebb összeget, egy honlapot ajánlanak neki, amelyiken követheti a befektetése értékének a növekedését. Ha nem boldogul, akkor segítséget ajánlanak, és a segítségnyújtás ürügyén telepíttetik az eszközeire azokat az alkalmazásokat, amelyeken keresztül aztán ellesik a banki adatait, jelszóit.

A bankszámlák leürítésére általában akkor kerül sor, amikor a kiszemelt áldozat hozzá szeretne jutni a befektetett pénzéhez és a nyereséghez. Ekkor azt javasolják, hogy foglalkoznak ők a pénz átutalásával.

„Az is a módszereik közé tartozik, hogy a kiszemelt áldozatot egy kis nyomás alá helyezik. Azt mondják, hogy most azonnal kell dönteni. Egy óra múlva már nem lesz érvényes a mostani ajánlat. Minden ilyen nyomás gyanút kell, hogy ébresszen bennünk” – hívta fel a figyelmet Nicolae Alexandru Ciontescu.

A helyettes rendőrbiztos szerint általában az interneten kevésbé otthonosan mozgó személyek esnek a csalás áldozatául, de azok sem védettek, akik jártasak a banki alkalmazások és a távvezérlési programok világában. A csalók ugyanis sokkal jobban ismerik ezeket a programokat, mint mi. Elterelik a figyelmünket, és pillanatok alatt elvégzik a dolgukat. Észre sem vesszük, és meglesik azt az SMS-üzenetet, amelyben a bank az egyedi belépési kódot közölte. Még a tapasztalt számítógép-felhasználót is képesek átverni. Sok esetben csak utólag döbbenünk rá, hogy mi is történt.

korábban írtuk

Facebookos hirdetés alapján fektettem be, leürítették a bankszámláimat
Facebookos hirdetés alapján fektettem be, leürítették a bankszámláimat

Facebookos hirdetés alapján talált rá egy nyugdíjas arra a „befektetési lehetőségre”, amelyik részvények vásárlásával kínálta a befektetett összeg gyors és kockázatmentes megsokszorozását. Ehhez képest minden megtakarítását elveszítette.

A bűnözők azt is tudják, melyik banknál milyen összeg átutalása kelti fel a pénzintézet illetékeseinek a figyelmét, így gyakorta több részletben utalják át a pénzt több különböző számlára, hogy a kisebb összegek feltűnésmentesen átcsússzanak a szűrőn.

Nicolae Alexandru Ciontescu arra figyelmeztetett, hogy a csalók sok esetben még azután sem szakítják meg a kapcsolatot az áldozatukkal, miután ellopták a pénzét.

Van eset rá, hogy rendőrnek, valamely külföldi bűnüldöző hatóság vagy adósságbehajtó ügynökség képviselőjének adják ki magukat. Általában azokat a dolgokat mondják, amelyeket az illető hallani szeretne: például, hogy „nagyon helyes, hogy feljelentést tett”, vagy „tudjuk, hogy hova került a pénze, és segítünk visszaszerezni”.

A helyettes rendőrbiztos szerint a károsultaknak tudniuk kell, hogy soha nem fogja ismeretlen rendőr ismeretlen számról keresni őket. A rendőrség ugyanis rögzített eljárások alapján végzi a munkáját. Ha valaki csalás áldozatává válik, és bejelentést tesz, beidézik a rendőrségre és meghallgatják. Így személyesen ismeri meg azt a rendőrt, aki az ügyével foglalkozik. Külföldi bűnüldöző szervek nem léphetnek közvetlenül kapcsolatba az áldozattal.

A nyomozó szerint az ellopott pénzek szinte minden esetben kriptovalutás számlákon kötnek ki, a csalók ugyanis ezen az úton próbálják kifehéríteni a bevételeiket. A kriptovalutákkal kapcsolatos nyomozás pedig sokkal nehezebb a bűnüldözők számára.

•  Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés Galéria

Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés

A közösségi hálón közölt reklámok általában a deepfake módszerrel készültek, a hamisított kisfilmekben esetenként az államfő, a miniszterelnök, vagy a nemzeti bank kormányzója ajánlja a befektetést. Nicolae Alexandru Ciontescu szerint a közéleti személyiségek szerepeltetésével a csalók bizalmat akarnak ébreszteni az üzleti ajánlatuk iránt. A mesterséges intelligencia felhasználásával készített filmecskékben a közéleti személyiségek tulajdonképpen azt a szöveget mondják el, amit a csalók írásban fogalmaztak meg. A számok kiejtésébe azonban gyakorta belehibáznak. Többek között erről is fel lehet ismerni a mesterséges intelligenciával készített hamis reklámokat, de a száj mozgása sem mindig követi pontosan a beszédet.

Arra a megállapításunkra, hogy egy-egy ilyen reklám egy-két napig van fenn a közösségi hálón, hogy aztán később másik és harmadik hirdető termékeként újra és újra megjelenjen, a helyettes rendőrbiztos elmondta: a csalók általában több identitást használnak, és több csatornán kommunikálnak.

Akár több tucat vagy több száz identitás mögött is ugyanaz a bűnözői csoport húzódhat meg. Így próbálják elkerülni azt, hogy a közösségi portálok tiltólistájára kerüljenek, de az is céljuk, hogy megnehezítsék a nyomozók dolgát.

Felvetésünkre, hogy a Facebook közel negyven bejelentésünkre válaszolta azt, hogy a jelzett reklámok nem ütköznek a hirdetési alapelveibe, Nicolae Alexandru Ciontescu azt tanácsolta: a rossz tapasztalatok ellenére is jelentsük a csalásokat, mert ha sokan teszik ezt, a közösségi portálok működtetői is rájönnek, hogy reagálniuk kell valamit.

•  Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés Galéria

Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés

A nyomozó arra hívta fel a figyelmet, hogy sokkal könnyebb megelőzni a bajt, mint azonosítani a bűnözőket, és megtéríteni a kárt. Ezért azt javasolta, hogy ne is kattintsunk a gyanús reklámok után közölt linkekre, és tekintsük intő jelnek, ha a másik fél ragaszkodik ahhoz, hogy whatsappon vagy más alternatív csatornán kommunikáljon velünk. Fontosnak tartotta, hogy idegenek biztatására semmilyen programot ne töltsünk le az eszközeinkre, és semmilyen körülmények között ne engedjünk idegeneket hozzáférni a banki alkalmazásainkhoz. „Tudatosítanunk kell, hogy ha valakinek hozzáférést biztosítunk a bankszámlánkhoz, az olyan, mintha odaadtuk volna neki a páncélszekrényünk kulcsát” – fogalmazott a nyomozó. Hozzátette: úgy kell eljárnunk, mint amikor szabadságra megyünk. Akkor is csak a hozzánk legközelebb álló személy kapja meg az üresen hagyott lakásunk kulcsát.

Korábbi anyagainkban olyan áldozatot szólaltattunk meg, akinek a csalók befektetési ajánlatot tettek, majd leürítették a bankszámláit. Megszólalt az anyagban egy banki befektetési tanácsadó, és egy bankcsoport kiberbiztonsági szakembere. A sorozat második részében arra irányítottuk rá a figyelmet, hogy a deepfake kategóráiba tartozó nyilvánvaló csalási szándékkal közzétett hirdetéseket megtűri a Facebook. Azóta 38 hamis hirdetést jelentettünk. Közülük egyet eltávolítottak. A befektetésre biztató eltávolított hirdetést az United hobbies – hét követővel rendelkező – személyes blog adta fel, február 12. és március 8. között 63 916-an kattintottak rá. Másik 37 esetben azt a választ kaptuk, hogy a hirdetés nem sérti a közösségi portál hirdetési alapelveit. Valamennyi esetben újabb vizsgálatot kértünk, de a második ellenőrzés is ugyanerre az eredményre vezetett.

korábban írtuk

Nem találja szabálysértőnek a deepfake-et a Facebook
Nem találja szabálysértőnek a deepfake-et a Facebook

Semmi kivetnivalót nem talál abban a Facebook, ha hirdetői a díj kifizetése ellenében olyan kisfilmeket tesznek közzé, amelyekben a ProTV híradójában látszólag a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke biztatja mesés haszonnal járó befektetésre az embereket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 30., szerda

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja
2024. október 29., kedd

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc

Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc
2024. október 29., kedd

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére

A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére
2024. október 29., kedd

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében

Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében
2024. október 29., kedd

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon

Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon
2024. október 29., kedd

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt

Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt
2024. október 29., kedd

Székelyföldi autópálya-szakasz tervezésére és megépítésére várják a jelentkezőket

A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Székelyföldi autópálya-szakasz tervezésére és megépítésére várják a jelentkezőket
2024. október 29., kedd

Bíróság: pocsék munkát végeztek az ügyészek az aradi üzletember meggyilkolása ügyében, nincsenek bizonyítékok

Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.

Bíróság: pocsék munkát végeztek az ügyészek az aradi üzletember meggyilkolása ügyében, nincsenek bizonyítékok
2024. október 29., kedd

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében

Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében
2024. október 29., kedd

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat

A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat