A román jegybank kormányzójának arcával is visszaéltek az internetes csalók
Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés
Semmi kivetnivalót nem talál abban a Facebook, ha hirdetői a díj kifizetése ellenében olyan kisfilmeket tesznek közzé, amelyekben a ProTV híradójában látszólag a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke biztatja mesés haszonnal járó befektetésre az embereket. A közösségi oldalon négy olyan kisfilmet jelentettünk, amelyek a csalás nyilvánvaló szándékával biztatják befektetésre, de valójában az adataik megadására a felhasználókat. Három esetben a Facebook úgy találta, hogy a nyilvánvaló csalás megfelel a hirdetési alapelveinek, és álláspontját a felülvizsgálati kérelmünk után is fenntartotta. Egy bejelentésünkre még várjuk a választ.
2024. február 14., 19:102024. február 14., 19:10
Február 7-én jelent meg a Krónika portálon az a riportunk, amellyel megmutattuk, hogyan ürítik le a csalók a bankszámlánkat, ha hitelt adunk a Facebookon terjedő kamuhirdetéseknek, és besétálunk a csapdájukba. A riportban tanácsokat is adtunk arra nézve, hogy miként kerülhetjük el a csalást. Ahhoz azonban, hogy alaposan dokumentálhassuk a témát, nekünk is meg kellett néznünk a csalók hirdetéseit. Az eredmény pedig az lett, hogy a Facebook algoritmusai megtanulták: a téma iránt érdeklődünk, és a csalók hirdetéseinek egész özönét zúdították ránk.
A riport megjelenése után nekiálltunk kitakarítani a közösségi oldalunkat. Így hát minden megjelenő kamuhirdetést azonnal feljelentettünk. Ezt úgy lehet megtenni, hogy a hirdetés címe melletti három pontra kattintunk, amely lenyit egy ablakot, és a felajánlott lehetőségek között szerepel a hirdetés jelentése is. Ha a hirdetés jelentésére kattintunk, akkor megint egész sor változat közül választhatjuk ki, hogy mit kifogásolunk. Mi a „félrevezetés vagy csalás” menüt választottuk.
Azt is közölte: az ilyen jelentések hozzájárulnak ahhoz, hogy a közösségi portál „továbbra is mindenki számára biztonságos és barátságos hely maradjon”. Hozzátette: a jelentett hirdetést többé nem jeleníti meg számunkra. Egyben azt is felajánlotta, hogy elvezet bennünket arra az oldalra, ahol a hirdetési alapelveket tanulmányozhatjuk.
Az alapszabályok egyike az, hogy
Gondoltuk, hogy a helyzet egyértelmű, hiszen a jelentett hirdetésben Andreea Esca, a ProTV bemondója és Mugur Isărescu jegybanki kormányzó alakját és kijelentéseit a mesterséges intelligencia eszközeivel meghamisítva ajánlották egy állítólagos román társaság „kiváló” befektetési lehetőségét. A kormányzó maga mondta el a kisfilmen, hogy 1100 lejes minimális befektetésével 8200 „lejből” nyerhetnek a befektetők. Ráadásul a filmecske alatt megadott linken az elérhetőségeinket, tehát az adatainkat kérik.
Korábban a Román Nemzeti Bank (BNR) is közleményt adott ki, amelyikben a Mugur Isărescu kormányzó hangját és arcát felhasználó csalásra figyelmeztetett. Közölte: a BNR nem foglalkozik befektetési tanácsadással, és arra kérte az érintetteket: azonnal tegyenek feljelentést, ha ilyen csalással szembesülnek. Egyben a parlament előtt levő deepfake törvény meghatározását idézte, mely szerint a deepfake az olyan kép, audio, illetve videótartalmakat jelenti, amelyeket a mesterséges intelligencia által hoztak létre, és amelyek azt a látszatot keltik, hogy egy személy olyan kijelentéseket, cselekedeteket tesz, amilyeneket a valóságban nem tett, vagy amelyekhez nem járult hozzá. Egyértelműnek éreztük tehát, hogy ez a filmecske megtestesíti mindazt, amit a hirdetési alapelvek félrevezetésnek vagy csalásnak neveznek.
Feljelentett internetes csalók kisfilmjeinek a nézettségi adatai
Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés
Legnagyobb meglepetésünkre a közösségi portál két nap múlva azt a választ küldte, hogy nem távolították el a hirdetést.
– áll az üzenetben. Egyben azt is felajánlotta, hogy ha nem értünk egyet a válasszal, kérhetünk ismételt vizsgálatot is. Kértünk. Két nap múlva jött az újabb válasz, ezúttal angol nyelven. Azt közölték, hogy újranézték a hirdetést, és nem találtak kivetnivalót benne. Ha esetleg nem értenénk ezzel egyet, forduljunk a bírósághoz.
Annyi haszna mégis volt a csalások jelentésének, hogy így betekintést nyerhettünk a hirdetés adatlapjába, megnézhettük, hogy ki fizetett érte, mióta fut a közösségi hálón, mi a célközönsége, hányan kattintottak eddig rá a filmecskére, és mely korcsoportokat, mely nemeket szólította meg leginkább. Kiderült például, hogy a BNR kormányzójának a beszédét meghamisító hirdetésért egy „Scene Scroll” nevű, önmagát városként meghatározó Facebook-felhasználó adta fel. A fiókot 2023. december 19-én hozták létre, és 17 követője van. A reklámért egy todays.de honlap fizetett, ez egyben a haszonélvezője is a hirdetésnek, melyet Románia egész területén láthatnak a 35 év fölötti internetezők. Eddig 50 747-en kattintottak rá a filmecskére.
Az érdeklődőkről statisztikai adatok is megjelennek.
A nők közül is a 35-44 év közöttiek érdeklődtek leginkább a javasolt befektetés iránt, de az ő kattintásaik csak mintegy harmadát tették ki (4701) a férfiakéinak. A todays.de címre kattintva kiderül, hogy a címen nem működik internetes oldal.
A hirdető, a Finance Focus Zone ravaszul feltételes módban fogalmaz, és eddig 22 229 kattintást ért el. A kamuprofilt január 17-én jegyezték be, és kínai telefonszámot adtak meg hozzá. A hirdetés finanszírozójaként is, és kedvezményezettjeként is ugyanaz a Finance Focus Zone megnevezésű „tanácsadó” szerepel.
Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés
A harmadik filmecske szintén látványos vízierőmű-felvételekkel, menedzserkinézetű szónokló emberek, és az örömtől ujjongó nyertesek mozgóképeivel biztat befektetésre. A narrátor által elmondott szöveg írásban is megjelenik a képernyőn. Eszerint minden román állampolgárnak lehetősége van 1200 lejért 35 Hidroelectrica-részvényt vásárolni, mely „lehetővé teszi”, hogy havi 11 200 lejes jövedelemhez jusson. A hirdetés február 6 és 10 között futott, és 17 528 kattintást ért el. A reklám feladójaként egy szám szerepel, a kedvezményezett és a fizető félnél is csak annyi jelenik meg, hogy „autopay”.
A vizsgálódás alapján egy következtetést mindenképpen levonhatunk:
Amint a korábbi anyagunkban megírtuk, mi magunk védekezhetünk a csalókkal szemben, ha képezzük magunkat a pénzügyekben, és kiszűrjük a valótlan nyereséget ígérő ajánlatokat, ha nem akarunk „a cukrászdában kerékpárt vásárolni”, és nem a közösségi hálón keressük a befektetési lehetőségeket. Továbbá ha mindig frissítjük a számítógépünk, telefonunk programját, ha nem kattintgatunk felelőtlenül, nem nyitjuk ki az ismeretlenektől érkező leveleket, nem fogadjuk el az ismeretlenek ismerkedési felkérését, ha nem adjuk meg az elérhetőségeinket a hirdetőknek, ha idegenek kérésére nem töltünk le programokat a telefonunkra, számítógépünkre.
Facebookos hirdetés alapján talált rá egy nyugdíjas arra a „befektetési lehetőségre”, amelyik részvények vásárlásával kínálta a befektetett összeg gyors és kockázatmentes megsokszorozását. Ehhez képest minden megtakarítását elveszítette.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
2 hozzászólás