Fotó: Rostás Szabolcs
Kolozsváron hónapok óta nem látott pezsgéssel nyitottak újra június elsején a teraszok, és a vendégek számos helyen el is foglalták a vendéglátóipari egységek kínálta asztalok többségét. A hatóságok által megszabott, helyenként túlságosan szigorúnak tartott szabályok betartását sűrűn járőröző rendőrök és csendőrök felügyelik; sok vendég nem hajlandó megadni az adatait.
2020. június 01., 17:402020. június 01., 17:40
2020. június 01., 20:442020. június 01., 20:44
A kincses város központjában, a Főtéren, a Karolina téren, a Deák Ferenc (Eroilor) és más utcákban működő vendéglők, lokálok, kocsmák teraszai és kerthelyiségei már aránylag hamar, a kora délutáni napsütésben hemzsegtek a fogyasztóvendégektől, akik számára meglehetősen szokatlan volt hosszú idő után étteremben elfogyasztani egy ebédet, italt vagy kávét.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Alig vártuk, hogy kinyithassunk, és kiszolgálhassunk az első vendéget. Minden óvintézkedést igyekszünk betartani, rendszeresen fertőtlenítünk, a maszkviselés pedig alap” – magyarázta érdeklődésünkre a Bocskai-házzal szemben működő sarki vendéglő főpincére. Daniel elmondta, ők szerencsés helyzetben vannak, mert két külön bejáratuk is van, így meg tudják oldani, hogy az illemhelyet más útvonalon közelítsék meg a vendégek.
Június 1-jétől különleges intézkedések érvényesek a vendéglők és kávézók kerthelyiségeinek, teraszainak, valamint a tengerparti strandok használata esetében. Hétfőtől ugyanakkor már nem kell saját felelősségre kiállított nyilatkozatot írni a települések közötti közlekedés idején.
Fotó: Rostás Szabolcs
Amúgy nem csak a járványügyi helyzetre tekintettel, az esetleges fertőzés elkerülése érdekében van szükség az utolsó pillanatban összeállított, pénteken éjjel közzétett rendeletekben követelt óvintézkedések betartására, hanem mert a hatóságok máris nekifogtak ellenőrizni is. Kolozsvár központjában rendőrökből és csendőrökből álló járőrök cirkálnak mindenütt, és figyelik, megfelelő távolságra vannak-e egymástól az asztalok, kiképezték-e a szabályok betartására a személyzetet, nincs-e tömörülés. Az egyik rendőrfelügyelőtől megtudtuk, egyelőre nem a bírságolás a cél, hanem a vendéglősök megfelelő tájékoztatása, hogy mindenki eleget tegyen a törvényi előírásoknak.
Fotó: Rostás Szabolcs
Sokan ugyanakkor adatvédelmi szempontból aggályosnak tartják és engedetlenséggel tiltakoznak az ellen, hogy a vendégek elérhetőségének naplózására kötelezték a kerthelyiségek üzemeltetőit. A szabályzat a közegészségügyi hatóságok munkáját megkönnyítendő azt is előírja, hogy a vendéglősök nyilvántartást vezessenek az asztalt foglaló vendégek nevével és telefonszámával. Az adatokat járványügyi okokból kell rögzíteni arra az esetre, ha az alkalmazottak vagy a vendégek közül valakiről később bebizonyosodik, hogy koronavírussal fertőzött.
Fotó: Rostás Szabolcs
A román média szerint a vendégek alig tíz-húsz százaléka hajlandó megadni a kért adatokat, de a vendéglősök is kínosnak tartják a helyzetet. Az engedetlenségi hullám miatt megszólaltatott jogászok egybehangzóan törvénytelennek minősítették a miniszteri rendelet vonatkozó előírását, mivel a szabályozás nem garantálja az adatvédelmi szabályok betartását. A vendéglősök feleslegesnek zaklatásnak is tartják a vendégek adatainak naplózását, tekintettel arra, hogy nem áll módjukban ellenőrizni azok hitelességét, mint ahogy azt sem, hogy valóban családtagok-e azok, akik egy asztalhoz akarnak ülni.
Fotó: Rostás Szabolcs
Június 1-jétől különleges intézkedések érvényesek a vendéglők és kávézók kerthelyiségeinek, teraszainak működésére. A teraszok esetében a bejáratnál „szemrevételezéses vizsgálatot” kell tartani, a légzőszervi fertőzés látható tüneteivel rendelkező vendégeknek tilos a belépés. A vendéglátó-ipari egységeknek biztosítaniuk kell, hogy a bejáratnál és a mosdóknál használati utasítással ellátott kézfertőtlenítők legyenek, ugyanakkor ajánlatos egyirányú folyosók kijelölése, hogy az ügyfelek a lehető legkevesebb helyen találkozzanak (például a mosdók fele és onnan vissza).
Fotó: Rostás Szabolcs
Ez utóbbi szabályt egyébként az éttermek, bárok, kocsmák tulajdonosainak többsége kivitelezhetetlennek tartja, mivel a legtöbb vendéglátó-ipari egységnél bent működik illemhely, amelyet egyetlen irányból lehet megközelíteni. Az új szabályok szerint tilos az étlapok (ezeknek lehetőség szerint eldobhatóknak kell lenniük), a fűszerek és egyéb tárgyak áthelyezése az egyik asztalról a másikra. Ezeket minden esetben fertőtlenítik, miután a vendégek elhagyták az asztalt. A pincéreknek maszkot és kesztyűt kell viselniük, a tálaláshoz használt kesztyű nem használható az étel elkészítésekor.
Fotó: Rostás Szabolcs
Tilos a termékeket állva fogyasztani. Egy asztalnál legtöbb négy vendég foglalhat helyet, egymástól legkevesebb másfél méter távolságra (kivéve, ha egyazon család tagjairól van szó, akik ugyanabban a háztartásban élnek). A szomszédos asztaloknál ülők között legalább két méter távolságnak kell lennie, asztalt csak előzetes bejelentkezéssel lehet foglalni, hogy elkerüljék a tömörülést a bejáratnál. Az asztalt foglaló vendégeket regisztrálják annak érdekében, hogy megkönnyítsék az epidemiológiai vizsgálatot és a kontaktkutatást egy esetleges fertőzés esetén. Az asztalokat a vendégek távozása után fertőtlenítik.
Fotó: Rostás Szabolcs
Fotó: Rostás Szabolcs
Fotó: Rostás Szabolcs
A gazdaság újraindításának egyik fontos mozzanatként június elsejétől engedélyezte a kormány a teraszok megnyitását. Székelyföld-szerte több vendéglátó egység is élt a lehetőséggel.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!