Fotó: Vásárhelyi Forgatag
Az eddigi legsikeresebb rendezvénynek bizonyult a vasárnap este véget ért IX. Vásárhelyi Forgatag a szervezők szerint, akik kiemelték, hogy a programsorozat immár csak nevében marosvásárhelyi, amúgy Erdély egyik legnagyobb kulturális fesztiválja.
2022. augusztus 29., 23:322022. augusztus 29., 23:32
2022. augusztus 29., 23:412022. augusztus 29., 23:41
A marosvásárhelyi magyarság hatnapos ünnepén több mint háromszáz program zajlott, és sok szempontból rekordot is döntött, hiszen még sosem voltak annyian Forgatag-koncerten, mint vasárnap este. A megyeszékhely főtere ekkor zsúfolásig telt, előbb a Beatrice, majd Ákos koncertjével ért véget a 9. Vásárhelyi Forgatag. Ugyanakkor az idei rendezvényen tartották a legtöbb színházi előadást, nagyon sok irodalmi programon vehetett részt a közönség, s a legtöbb fiatalhoz is most ért el a rendezvény.
Már kedden megkezdődött a rendezvény néhány eseménye, csütörtökön viszont gőzerővel beindult a pörgés a városban. A fő helyszínnek számító marosvásárhelyi vár mellett még húsz helyszínen zajlottak különböző programok.
Fotó: Vásárhelyi Forgatag
A szervezők szerint soha ennyi családot nem mozgatott meg a Forgatag, mint idén. Ez köszönhető volt a marosvásárhelyi vár miliőjének, varázsának, természetesen a jó időnek is, de kiváltképp azoknak a családi és gyermekprogramoknak, amelyet az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány a Folkudvarban, a Forgataghoz csatlakozó partnerszervezetek a Csicsergő-ben, illetve a rendezvény támogatói kínáltak három napon át.
„Nagyon erős volt a színházi vonalunk: a marosvásárhelyi Spectrum Színház a budapesti Nemzeti Színházzal együttműködve öt előadást is elhozott Marosvásárhelyre, ugyanakkor először játszott városunkban a Komáromi Jókai Színház, velünk volt Berecz András, de helyi színészek és bábszínészek előadásának is örvendezhettünk, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház a várba hozta el közkedvelt gyerekelőadását, a Csodaházikót. Olyan napunk is volt, amikor három színházi előadás közül is választhattak a forgatagozók” – mutatott rá Jakab Orsolya főszervező.
Ez megmutatkozott abban is, hogy egész hétvégén folyamatosan tele volt a vár zsibongó gyerekekkel, felszabadult családokkal, aztán a péntek esti Apostol-koncertre a szépkorúak is szép számmal eljöttek, és énekelték az együttes slágereit, péntek éjszaka pedig több száz fiatal tombolt az először megszervezett Forgatag-after bulin. Szente Katalin, a Marosvásárhelyért Egyesület elnöke azt emelte ki, hogy nem csak generációkon, de országhatárokon is átível már a Forgatag rendezvénye.
Fotó: Bereczky Sándor/Vásárhelyi Forgatag
„Számos magyarországi szervezet, mint a Mathias Corvinus Collegium vagy a Petőfi Kulturális Egyesület, de Nyíregyháza városa is több programponttal gazdagította a fesztivált, ahogy a beregszászi vagy a komáromi színészek előadásai is. De Duma-térben megszervezett kerekasztal-beszélgetéseinkre is érkeztek Vajdaságból és Felvidékről meghívottak” – mutatott rá Szente Katalin, aki szerint a Vásárhelyi Forgatag az elmúlt években bebizonyította, hogy csak nevében vásárhelyi, amúgy Erdély egyik legnagyobb kulturális fesztiváljaként évről évre egyre nagyobb tömegeket megmozgató rendezvénysorozat mind a fellépők, mind a résztvevők tekintetében. „Társszervezőink és programkoordinátoraink szerint idén volt legnagyobb számban jelen a román közösség is. Örülünk, hogy a Forgatag minden marosvásárhelyi és környékbeli ember hangján is tudott szólni” – tette hozzá a Marosvásárhelyért Egyesület elnöke.
Fotó: Rab Zoltán
A legnagyobb tömeget mégiscsak a zárókoncertek vonzották a Forgatagra. A város főterén mintegy 25 ezren buliztak vasárnap este, ahol a Beatrice indított, majd Ákos koncertjével ért véget. A szervezők úgy vélik, a 9. Vásárhelyi Forgatag most nőtte ki igazán magát családi rendezvénnyé, ahol lehetőség nyílik a találkozásokra, feltöltődésre, beszélgetésekre, a magyar közösség értékeinek bemutatására, továbbá minőségi kulturális eseményeken való részévételre.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
szóljon hozzá!