Ökumenikus istentisztelet az 1956-os forradalom és szabadságharc kirobbanásának évfordulóján a kolozsvár-belvárosi unitárius templomban
Fotó: Rostás Szabolcs
1956 többek között azt üzeni az utókornak, hogy felül kell kerekednünk a közönyünkön, nem szabad hagynunk természetessé válni a visszaélést, például azt, hogy nem tarthatunk kültéri megemlékezést a kincses városában – hangzott el az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján Kolozsvárt rendezett megemlékezésen.
2022. október 23., 14:252022. október 23., 14:25
2022. október 23., 18:182022. október 23., 18:18
A vasárnap délelőtt a sétatéri ‘56-os emlékműnél, majd a kolozsvár-belvárosi unitárius templomban tartott ünnepség szónokai nem mentek el amellett, hogy a csendőrség a Kolozsvári U és a CFR labdarúgócsapatok este rendezendő derbijére tekintettel nem engedélyezte a magyar szervezetek hagyományos fáklyás felvonulását. A magyar közösség berkeiben felháborodást kiváltó tiltás miatt a szervezők kénytelenek voltak átírni a programot, így az október 23-ai megemlékezésre délelőtt került sor. „Az élet sokszor váratlan dolgok miatt állít új helyzet elé bennünket. Most éppen egy focimeccs miatt tartjuk ünnepi rendezvényünket a templom biztonságában, és adott körülmények között jól van ez így” – állapította meg Rácz Norbert Zsolt lelkész a kolozsvár-belvárosi unitárius templomban tartott ökumenikus istentisztelet előtt elhangzott köszöntőjében.
Idén elmaradt a fáklyás menet, szavalattal és koszorúzással tisztelegtek a hősök emléke előtt az '56-os emlékműnél a Sétatéren
Fotó: Rostás Szabolcs
Elmondta, a hatvanhat évvel ezelőtt kirobbant forradalom idején elhangzott szavak, célkitűzések ma sem vesztették aktualitásukat, a jelenkor társadalmára például ma is veszélyt jelent a közöny, a passzivitás. A lelkész szerint elsősorban saját kényelmünkön kell felülkerekednünk, azon a mentalitáson, hogy a saját biztonságunk megléte közepette nem érdekel, mi zajlik körülöttünk. „Beletörődünk helyzetekbe, ami nem jó, mert természetessé válik a visszaélés. Márpedig nem jó, ha természetessé válik, hogy nem tarthatunk kültéri megemlékezést vagy hogy megszólnak az utcán, ne beszéljünk magyarul” – hangsúlyozta Kerékgyártó Imola, ’56 egyik legfontosabb üzenetének, kihívásának nevezve, hogy vállaljuk-e a rendkívüli cselekedetek megtételét.
Fotó: Rostás Szabolcs
Némileg békülékenyebb hangot ütött meg felszólalásában Antal Géza, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének ügyvezető elnöke, aki szerint az ’56-os forradalom is azt példázza, hogy a küzdelem értelme nem csak a győzelem lehet. „1956-ban győztünk, ennek tanúbizonysága többek között, hogy ma a Sétatéren és Kolozsvár szívében ünnepelhetünk október 23-án. Ma is képesek vagyunk a győzelemre, de a kiegyezésre is” – utalhatott a hatóságokkal kötött kompromisszumra a politikus.
Kerékgyártó Imola evangélikus-lutheránus lelkész prédikációjában rámutatott, vállalni kell a rendkívüli tetteket
Fotó: Rostás Szabolcs
A diplomata a magyarság ezeréves történelmének jóformán egyetlen világraszóló eseményének nevezte az 1956-os forradalmat és szabadságharcot, amikor a szovjet tankokkal szembeszálló pesti srácok megteremtették a nemzeti függetlenség alapjait. „1956 szent októbere a magyar nemzet egyik legfelemelőbb ünnepe, nemzeti önazonosságunk alappillére, azt üzeni, hogy a magyarok nem tűrik a rabságot, és mindig képesek vagyunk harcolni a szabadságért” – szögezte le a főkonzuli széket idén nyáron elfoglaló Grezsa Csaba.
Benkő Levente történész, a Krónika egykori főmunkatársa megemlékezésében elsősorban a fiatal nemzedékhez szólt, arra kérve a mai ifjakat, ne hagyják „kibeszéletlenül”, feledésbe merülni a magyar forradalom emlékezetét. „1956 nem a múlté, hanem a mindig bennünk élő valóság, a példa. Ne feledjétek a forradalmárokat, a pesti srácokat, őrizzétek szíveitek legszebb helyén az erdélyi ötvenhatosok emlékét, azoknak a példamutatását, akiket kivégeztek, meghurcoltak, börtönbe vetettek kiállásukért” – kérte a fiatalokat a forradalom, a történelmi korszak szakavatott tudója.
Fotó: Rostás Szabolcs
A kolozsvár-belvárosi unitárius templomban tartott ökumenikus istentiszteleten közreműködött Gáll Sándor, az Erdélyi Református Egyházkerület kancellárja és Orbán Szabolcs OFM ferences szerzetes, házfőnök. A megemlékezésen verses-zenés összeállítás hangzott el a János Zsigmond Unitárius Kollégium vegyeskara, valamint a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács jóvoltából.
Elmarad ebben az évben a fáklyás felvonulás a kincses városbeli ‘56-os megemlékezésen, a hatóságok ugyanis a Kolozsvári U és a CFR közötti labdarúgóderbire tekintettel nem engedélyezték a rendezvényt.
Hóval érkezett az Ashley ciklon Románia hegyvidéki tájaira, lehavazott vasárnap a Transzfogarason és a Bâlea-tónál.
Tizennégy szilágysági faluból telepedtek le magyar családok az 1960-as és ’70-es években az Arad megyei Angyalkúton. A rokoni szálak még ma is összefűzik őket, ami erős közösséggé formál kicsiket és nagyokat egyaránt.
Elégedett a paradicsomprogrammal, és fejleszteni szeretne a Bihar megyei Szentjobbon gazdálkodó Kubola-Pénzes család. A videós anyagban is megszólaló szentjobbi gazdaasszony szerint a nagyváradiak egyre nagyobb számban keresik az őstermelők portékáit.
Figyelmeztető sztrájkkal tiltakoznak méltánytalan munkakörülményeik, kevés fizetésük miatt a román közszolgálati rádió központi és területi stúdióinak alkalmazottai.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték Liliana Coldea orvosnőt, a nagyszebeni vasutaskórház és a megyei sürgősségi kórház volt menedzserét – számolt be szombaton a Szeben megyei ügyészség szóvivője.
Sárga jelzésű figyelmeztetést bocsátottak ki szombaton reggel a meteorológusok Erdély számos vidékére, ahol bőséges esőzésekre, helyenként viharokra kell számítani.
A nagyszebeni Vasutaskórház vezetősége közleményben határolódott el azoktól a bűncselekményektől, amelyekkel az intézmény egyik orvosát, volt menedzserét gyanúsítja az ügyészség.
Csúszópénz elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vették a nagyszebeni Vasutaskórház, valamint a nagyszebeni megyei sürgősségi kórház egyik orvosát és volt menedzserét, Liliana Coldeát.
Használt nyomtatóberendezések, hozzájuk való tonerek, festékpatronok és egyéb tartozékok voltak tonnaszám egy régi szövetkezeti telephelyen az Arad megyei Szinte község területén.
A kolozsvári Szent Mihály-templomban is megemlékezést szerveznek a vértanúk tiszteletére, a történelmi valóság inspirálta emlékműsort október 2-án 18 órától tartják – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!