Az U magyargyűlölő szurkolóitól félti az ‘56-os megemlékezőket a csendőrség, elmarad a fáklyás felvonulás Kolozsváron

Az '56-os forradalom hőseire emlékező diákok fáklyás felvonulása 2021. október 23-án Kolozsvárt •  Fotó: Jakab Mónika

Az '56-os forradalom hőseire emlékező diákok fáklyás felvonulása 2021. október 23-án Kolozsvárt

Fotó: Jakab Mónika

Elmarad ebben az évben a fáklyás felvonulás a kincses városbeli ‘56-os megemlékezésen, a hatóságok ugyanis a Kolozsvári U és a CFR közötti labdarúgóderbire tekintettel nem engedélyezték a rendezvényt.

Rostás Szabolcs

2022. október 18., 08:042022. október 18., 08:04

2022. október 18., 17:472022. október 18., 17:47

Oláh Emese RMDSZ-es alpolgármester bejelentése értelmében a korábbi években megszokott menetrendtől eltérően idén a délelőtti órában zajlik majd az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés október 23-án, vasárnap. Kiderült, a sétatéri emlékműnél tervezett ünnepség programját a városi futballrangadó miatt kellett átszervezni. A szervezők – az RMDSZ kolozsvári szervezete és a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) – idén színesebb programmal készültek, melynek keretében a megemlékezésre alkonyat után került volna sor.

A kolozsvári magyarok fáklyákkal a kezükben vonulhattak volna a Házsongárdi temetőbe Dsida Jenő sírjához, majd innen a sétatéri ’56-os emlékműhöz.

Oláh Emese alpolgármester szerint azonban a szervezők azt a hivatalos választ kapták a hatóságoktól, hogy a csendőrség nem tudja garantálni az ünneplők biztonságát, így nem is engedélyezték a megemlékezést. „Ezért egyeztetve a civil szervezetekkel, az egyházakkal, a fiatalsággal és Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusával, arra jutottunk, hogy a kényszerhelyzetből megpróbáljuk a legtöbbet kihozni és a délelőtti órában tartjuk meg az eseményünket” – közölte az RMDSZ-es elöljáró.

A rendvédelmi szervek döntése mögött az húzódik, hogy október 23-án 21 órakor csap össze egymással a román labdarúgó Superliga 15. fordulójában a két városi rivális, az Universitatea és a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata, és a mérkőzés fokozott biztonsági kockázatot jelent a hatóságok szemében. A találkozónak a Kolozsvár Aréna ad otthont, ami a sétatéri park nyugati végében fekszik, így az U idegengyűlölő, magyarellenes kirohanásairól elhíresült szurkolótáborának tagjai összetalálkozhattak volna a megemlékező magyarokkal. Az eredeti program alapján ugyanis a fáklyás felvonulás 19 órakor vette volna kezdetét a belvárosi unitárius templomnál, ahonnan a részvevők a sétatéri ’56-os emlékműhöz vonultak volna, itt pedig verses-énekes összeállítás hangzott volna el.

Ehelyett a programsorozat délelőtt, 10.30 órakor kezdődik a sétatéri 56-os emlékműnél koszorúzással, amelyet 11 órától istentisztelet követ a belvárosi unitárius templomban.

•  Fotó: Biró István Galéria

Fotó: Biró István

Ezt követően a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács (KMDT) verses-énekes összeállítása lesz látható. A megemlékezés előtt és után is további programok várják az érdeklődőket. Október 18-án, 16 órai kezdettel vezetett városi sétát tartanak az 1956-os emlékhelyeken Lönhárt Tamás történésznek, a BBTE Történeti Intézete egyetemi docensének irányításával. A résztvevők Mátyás király szülőházánál gyülekeznek és innen indulnak tovább. Az ’56-os hősök tiszteletére szervezett programok utolsó pontjaként a Kolozsvári Történeti Intézet történelmi vetélkedőt szervez középiskolásoknak november 4-én, 16 órakor a BBTE Jókai (Napoca) utca 11. szám alatti épületének Ferdinánd termében. A szervezők közölték, hogy Benkő Levente Volt egyszer egy ’56 című könyvének bemutatója objektív okok miatt elmarad.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban

Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban
2025. július 12., szombat

Háromszéken garázdálkodó brassói férfit vettek őrizetbe: telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség

Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.

Háromszéken garázdálkodó brassói férfit vettek őrizetbe: telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség
2025. július 12., szombat

Ne vágjátok le a szárnyainkat! – a MAKOSZ az ösztöndíjak csökkentéséről

A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) közölte, feladatának érzi, hogy hangot adjon a diákoknak és pedagógusoknak.

Ne vágjátok le a szárnyainkat! – a MAKOSZ az ösztöndíjak csökkentéséről
2025. július 11., péntek

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon

Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon
2025. július 11., péntek

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy

A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy
2025. július 11., péntek

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában

Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában
2025. július 11., péntek

Nem kerül túl sokba az sem, ha valaki egy hétig hagyja az autóját a kolozsvári reptér melletti parkolóban

Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.

Nem kerül túl sokba az sem, ha valaki egy hétig hagyja az autóját a kolozsvári reptér melletti parkolóban
2025. július 11., péntek

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése
2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak