2007. augusztus 23., 00:002007. augusztus 23., 00:00
A folyamatban levő ügyekről Călin Platon Kolozs megyei alprefektus számolt be. Mint hangoztatta, a 2001/416-os, a szociális segélyre jogosultakra vonatkozó jogszabályt nem vette figyelembe a széki elöljáró és a hivatal könyvelőnője, az alprefektus szerint ugyanis olyan személyek is megjelentek a kifizetési listákon, akik valójában nem jogosultak a juttatásra. „Az ellenőrzések során jöttünk rá, hogy a minimálbérek kifizetésére 50 ezer lejt kapott a település, de az öszszeg nem jutott el a jogosultakhoz. Nem tudjuk, mi történt ezzel a pénzzel. Tartalékalapot hoztak belőle létre, de ez törvénytelen. Felkértem a rendőrséget, vizsgálják ki, okoztak-e ezáltal anyagi károkat az államnak. Továbbá a munkaügyi igazgatóság illetékeseit arra kértem, nézzék át a szociális segélyt igénylők iratcsomóit” – fejtette ki Platon. Az alprefektus szerint továbbá útjavításokat, beszerzéseket, áruszállításokat is végeztetett a széki polgármester anélkül, hogy erről szóló helyi önkormányzati döntés született volna, kimondottan ezzel foglalkozó szakbizottságot alakítottak volna, vagy versenytárgyalást írtak volna ki. Ugyanakkor Platon úgy tudja, az útjavításhoz szükséges követ például a polgármester fiának teherautóival szállították.
„Azért választottak meg polgármesternek, hogy tegyek a faluért” – szögezte le a Krónikának Sallai János polgármester. Mint elmondta, valóban megmaradt egy bizonyos összeg a szociális segélyek folyósítását követőn. Akadtak ugyanis olyan jogosultak, akik nem kértek társadalmi juttatást, s olyanok is kerültek, akiknek rendeződött helyzetük a segély folyósításának időpontjáig. Ám tanácsostársaival együtt úgy döntöttek, ahelyett hogy visszaküldenék a megmaradt pénzösszeget az államkasszába, inkább más szociális problémák megoldására fordítják. Az útjavítások, beszerzések, szállítások kapcsán elmondta, minden esetben volt tanácsi határozat. Hozzátette: az önkormányzati döntéseket rendszeresen le is szokta adni a prefektúrára.
Az útjavítások kapcsán megjegyezte, hirdettek versenytárgyalást a kőszállításra, három árajánlat érkezett, ám végül úgy döntöttek, nem egyetlen cégnek ítélik oda a szerződést, hanem mindhárommal szállíttatnak, hogy hamarabb megérkezzen a szükséges alapanyag. Annak kapcsán, hogy a fia is a szállítók között volt, úgy nyilatkozott, épp nem volt munkája, így beszállt segíteni. „Legalább 20 fuvart bonyolított le ingyen, aminek ellenértéke 5–6 ezer lejre rúg. Segítségével sokkal olcsóbban jött ki a szállítás. Nem tudtam, hogy ezzel rosszat teszek” – nyilatkozta Sallai János. A széki elöljáró a kivizsgálások mögött választások előtti politikai lejáratást sejt, és reméli, megússza „egy kisebb büntetéssel”.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.