Nem hátrálnak. Kereskényi Gábor és csapata az új főtéren
Fotó: Facebook/Kereskenyi Gábor
A bukaresti kifogások ellenére folytatódnak Szatmárnémeti új főterének felújítási munkálatai. Kereskényi Gábor polgármester a Krónikának úgy fogalmazott, nyitottak az ötletekre, de úgy vélte, ezekkel korábban is előállhattak volna a kritikusok. Az elöljáró szerint a szatmáriak 30 éve várják, hogy a tapstér polgárbarát hellyé váljon.
2021. március 10., 19:112021. március 10., 19:11
Annak ellenére folytatódik a helyiek által csak új főtérként emlegetett Október 25. tér felújítása Szatmárnémetiben, hogy több bukaresti szakmai szervezet is kifogásolta a projektet. Kereskényi Gábor polgármester a Krónikának elmondta: amennyiben lehetséges, és nem jár többletköltséggel, igyekeznek figyelembe venni a fővárosi észrevételeket, de
A Romániai Építészkamara (OAR) és a Romániai Építészek Egylete (UAR) ugyanis több hónappal a kivitelezési munkálatok elkezdése után, február közepén hívta fel a figyelmet arra, hogy a felújítás során a tervezők figyelmen kívül hagyták a köztér eredeti tervezőjének, Nicolae Porumbescunak az elképzeléseit.
„A gyalogosoknak szánt terek és a főtér egyéb alkotóelemeinek »rehabilitációja« az országos építészeti és urbanisztikai örökség ellen elkövetett agresszió, egy kultúraellenes intézkedés, mely szakszerűtlen és elítélendő” – írták közleményükben az építészek.
Azt is kilátásba helyezték, hogy elindítják az ingatlanegyüttes védetté nyilvánításának folyamatát, így szerintük a szatmárnémeti új főtér egy év múlva felkerülhet a műemlékek országos listájára.
„Mindenféle engedélyt megszereztünk a szakhatóságoktól, és természetesen érvényes építkezési engedélyünk is van, amihez nem kellett a kulturális minisztérium helyi szerveitől engedélyt kérni, hiszen a térnek és az azon található épületegyüttesnek nincs műemlék státusa” – vázolta a projekt előzményeit a Krónikának Kereskényi Gábor polgármester.
Kereskényi Gábor polgármester
Fotó: Facebook/Kereskényi Gábor
Az RMDSZ-es elöljáró úgy vélte, hogy a háttérben inkább gazdasági érdekek állnak, mint szakmaiak: akik elindították a botrányt, „szerettek volna a tervezésben és a kivitelezésben is részt venni”. Ennek az a módja, hogy jelentkeznek a közbeszerzési eljáráson, és „nem az, hogy utána próbálnak ilyen vagy olyan módon nyomást gyakorolni” – vélte az elöljáró.
– fogalmazott Kereskényi Gábor, aki múlt héten maga is részt vett Bukarestben egy megbeszélésen, ahol találkozott a szakmai szervezetek képviselőivel, és ismertette az önkormányzat álláspontját. A találkozón részt vett a munkálat tervezője és a városi főépítész is – mondta lapunknak.
„Abban maradtunk, hogy megnézzünk, mi az, amit a 24. órában még tehetünk úgy, hogy ne veszítse el az önkormányzat a finanszírozást” – magyarázta az elöljáró.
Kereskényi Gábor azonban nem rejtette véka alá azon véleményét, furcsállja, hogy a fővárosi kritikusok „most ébredtek fel, hogy itt valami nincs rendben”. Mint rámutatott, az építészkamara szatmári kirendeltsége ismerte és jóváhagyta a tervet, ahogy a megyei kulturális igazgatóság is.
„És ismerte a szatmári közvélemény is, mely 30 éve várja ezt a felújítást” – tette hozzá Kereskényi, emlékeztetve, hogy az új főtér nem a szatmáriak kedvelt helye.
– utalt vissza a kommunizmusban épült tér eredeti céljára az elöljáró.
Előtte-utána. Így nézett ki, és ilyen lesz a felújítás után a tér
Fotó: Facebook/Primaria Satu Mare
Kereskényi Gábor szerint a városvezetésnek épp az a célja, hogy változtasson ezen, és a felújítással közelebb hozza az emberekhez, polgáribb és emberbarátibb hellyé tegye az Október 25. teret. Túl sok változást sem tudnak eszközölni, ismerte el, hiszen a teret három szocreál épület – az adminisztratív palota, a szakszervezetek művelődési háza és a Someșul áruház –, illetve több tízemeletes tömbház fogja közre.
„Tehát itt amúgy sem lehetett volna túlságosan beavatkozni, nem tudnák nagyon elengedni a fantáziájukat a tervezők” – mutatott rá az elöljáró, emlékeztetve, hogy a bukaresti kritikusok épp azt kifogásolták, hogy a tervezők túlságosan belenyúltak az eredeti építész munkájába.
„Ezért sem tartom okosnak, hogy egyesek hazardíroznak, hiszen a szatmáriak már 30 éve várják, hogy történjen végre valami itt” – jelentette ki Kereskényi.
Elmondta, az új Szamos-átkelőnek nemrég írták alá a kivitelezési szerződését, négy hónapot szánnak a tervezésre, és újabb egy évet az építkezésre, tehát az új gyaloghíd másfél év múlva készülhet el. Addigra a tér új arculatot kap,
A felújított téren kizárólag a gyalogos- és kerékpáros-forgalom lesz engedélyezve, a kereskedelmi egységeknek ellátása, az árufeltöltés is a tömbházak hátánál történhet majd, vázolta az elképzelést a polgármester. „Visszaadjuk a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak a teret” – összegzett.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
szóljon hozzá!